1. Anasayfa
  2. Sağlık

Hangi Vitamin En Çok Hangi Besinde Var?

Hangi Vitamin En Çok Hangi Besinde Var?
hangi vitamin en cok hangi besinde var scaled

Vitamin eksikliği olan bir çok kişi arama motorları üzerinden Hangi Vitamin En Çok Hangi Besinde Var? başlıklı içerileri aramaktalar, bizde sizler için bu yazımızı hazırladık… İnsanlar sağlıklı bir yaşam için birtakım organik bileşiklere ihtiyaç duyar. Peki, bu organik bileşikler nelerdir? Vücudun ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin ve enzimlerdir. Sağlıklı bir yaşam için vücudun ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin ve enzimler karşılanmalıdır. 13 tane vitamin çeşidi vardır. Bu 13 vitamin türünün her birinin görevi birbirinden farklıdır. 

Vitaminler suda çözünen ve yağda çözünen olarak ikiye ayrılır. B ve C suda çözünen vitaminlerdir. Yağda çözünenler ise A, D ve K vitaminleridir.

Peki, vitaminler hangi besinlerde bulunur ve görevleri nelerdir? Bu verimli yazıda bütün vitaminlerle alakalı bilgiler aşağıda verilmiştir.

D Vitamini En Çok Hangi Besinde

D Vitamin En Çok Hangi Besinde
D Vitamin En Çok Hangi Besinde

D vitamini sağlıklı kemik ve diş gelişimi için gereklidir. İnsanların sentezlemesi mümkündür. D vitamini güneşten alınır. Gıdalardan da alınabilir. D vitamini eksikliği de ilaçla düzeltilebilir. D vitamini insülin seviyelerini dengeler.

Yeterli D vitamini alınması, daha esnek ve gelişmiş bir vücut ile sonuçlanır. D vitamininin ne işe yaradığını araştırırken D1 vitamini, D2 vitamini ve D3 vitamini ile karşılaşabilirsiniz. Bu tip D vitamini. D3 vitamini insanlar ve hayvanlar tarafından güneş ışığına maruz kaldıklarında üretilebilir. D1 ve D2 vitaminleri bitkilerden gelir.

Birçok balık, yumurta ve çiğ sütün de D vitamini içerdiği bilinmektedir. Birçok uzman D vitamini ihtiyacını karşılamanın en etkili yolunun güneş ışığı kullanmak olduğunu söylüyor.

D vitamini eksikliği olan kişiler yorgunluk, kas ağrısı ve osteoporoz gibi ciddi sorunlar yaşayabilirler. Bu gibi durumlarda doktor kontrolü gereklidir.

C Vitamini En Çok Hangi Besinde

C Vitamin En Çok Hangi Besinde
C Vitamin En Çok Hangi Besinde

C vitamini, adını çok duyduğumuz vitaminlerden biridir. Sebebi ise C vitamini neye iyi gelir sorusunun cevaplarının oldukça geniş olması ve önemli şeyler olması ile alakalıdır. Kış hastalıkları söz konusu olduğunda mutlaka C vitamini ile beslenmeniz gerektiğini duyacaksınız.

Birçok sebze ve meyvede bulunan C vitamini bağışıklık sistemi için önemlidir. Hücreleri yeniler, dokuları onarır, kalp sağlığını korur ve vücutta demir emilimini destekler. Bu görev kivi, portakal, limon, ananas, ıspanak ve domates gibi besinlerin desteğiyle gerçekleştirilir.

Bir kişi sürekli hastalanır ve kendini yorgun hissetmeye başlarsa, C vitamini eksikliği olduğu söylenebilir.

E Vitamini En Çok Hangi Besinde

E Vitamin En Çok Hangi Besinde
E Vitamin En Çok Hangi Besinde

Alzheimer hastalığının düşmanı olan E vitamini, birçok nörolojik hastalığa karşı kalkan görevi görmektedir. Kolesterolü dengeler ve serbest radikallerle savaşır. Saç sağlığını korur. Menstrüel ağrıyı azaltır.

Genellikle kuru meyvelerde bulunur. E vitamininin cilt için iyi olup olmadığını da merak edebilirsiniz. Birçok cilt uzmanı ve cilt bakım ürünü markası bu vitamini önerir. E vitamini cilt yenilenmesinde doğrudan rol oynadığı için sağlık ve güzellik için çok önemlidir.

Badem, tohum, fındık, brokoli, kivi ve ıspanak gibi gıdalarda bulunur. Buna benzer besinleri yerseniz, E vitamini ile karşılaşırsınız. Bu sayede daha sağlıklı bir cilde ve saçlara sahip olabilirsiniz. E vitamini eksikliği cilt kuruluğu, saç dökülmesi ve hafıza sorunları gibi sorunlara neden olur.

A Vitamini En Çok Hangi Besinde

A Vitamin En Çok Hangi Besinde
A Vitamin En Çok Hangi Besinde

A vitamininin neler yapabileceği ve hangi vitaminin etkisini artırdığı sorusuna cevap verelim. Göz sağlığı için oldukça önemli olan A vitamini, E vitamini ile birlikte alındığında daha etkili hale gelmektedir.

Böbreklerde bulunan tek vitamin olduğu için dikkat çekiyor. Genellikle yeşil sebzelerde bulunur. A vitamini yumurta, süt, karaciğer, havuç, ceviz ve balık yağı gibi gıdalarda bulunur. A vitamini eksikliğinde gelişimsel hastalıklar ve karaciğer fonksiyonlarında gecikmeler görülür. A vitamini de güçlü bir antioksidandır.

B Vitamini En Çok Hangi Besinde

B Vitamin En Çok Hangi Besinde
B Vitamin En Çok Hangi Besinde

Suda eriyen bir vitamin türüdür ve kendine has çeşitleri vardır. Yani B vitaminleri ne işe yarar diye araştırmak yerine B vitaminleri ne işe yarar diye devam etmek daha doğru olur. Çünkü B vitaminleri bir vitamin grubudur. B vitaminlerini tek tek inceleyelim:

B1 Vitamin En Çok Hangi Besinde

Güçlü bir antioksidandır. Şeker hastalığının sonuçlarını azaltır. B1 vitamini tüm sebze ve meyvelerde, buğday ürünlerinde, et ürünlerinde ve balıkta bulunur. Eksikliği yorgunluk, iştahsızlık, unutkanlık ve strese neden olabilir.

B2 Vitamin En Çok Hangi Besinde

Vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasından sorumludur. B2 vitamini kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu destekler. Karaciğer, yeşil sebzeler ve kuruyemişler başta olmak üzere tüm et ürünlerinde bulunur. Eksikliği anemiye neden olur.

B3 Vitamini En Çok Hangi Besinde

Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Kardiyovasküler sağlık için önemli bir vitamin türüdür. Limon, balkabağı, süt ürünleri ve hurmalarda bulunur.

B4 Vitamini En Çok Hangi Besinde

Tüm sebzelerde bulunur. Soya fasulyesi ve tavuk daha fazla B4 vitamini içerir.

B5 Vitamini En Çok Hangi Besinde

Hormon düzenlenmesinde rol oynar. Vücut tarafından emilen karbonhidrat ve yağları yakar ve enerjiye dönüştürür. Her türlü et ve deniz ürünlerinde bulunur.

B6 Vitamini En Çok Hangi Besinde

Hücreleri yenileyen bir vitamin türüdür. Yumurta sarısı ve sebzeler B6 açısından zengindir.

B7 Vitamini En Çok Hangi Besinde

İnsülin direncini azaltmada etkili bir vitamindir. Yulaf ve muz bu vitaminden zengindir.

B9 Vitamini En Çok Hangi Besinde

Yaşlıların hafızasını korur, gençlere zihinsel güç verir. Kuruyemiş, ıspanak, kurutulmuş sebzelerden elde edilir.

B12 Vitamini En Çok Hangi Besinde

Hayvansal kaynaklı gıdalardan elde edilir. Hafızayı güçlendirir ve kişiye güç verir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Tavuk, kırmızı et ve süt ürünlerinde bulunur.

K Vitamini En Çok Hangi Besinde

K Vitamin En Çok Hangi Besinde
K Vitamin En Çok Hangi Besinde

K vitamini, adını pek duymadığımız bir vitamin türüdür. Kandaki kalsiyumu dengeleyen K vitamini yeşil sebzelerde ve karaciğerde bulunur. K vitamini bağırsakta da üretilebilir.

Yokluğunun kan bozuklukları geliştirmesi daha olasıdır. Yara iyileşmesi için oldukça önemlidir. K vitamini, kalp sağlığını korur.

Paylaş