1. Anasayfa
 2. E-Devlet

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama
10

Günümüzde hemen hemen her şeyi yerimizden kalmadan, internet üzerinden kolaylıkla halledebiliyoruz. İnternet üzerinden işlem yapmak denince ise ilk akla e devlet gelmektedir. Postaneden alınan şifre ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile kolaylıkla giriş yapılabilen e devlet sistemi, vatandaşların en kolay şekilde işlemlerini halledebilmesini sağlamaktadır.

E Devlet Üzerinden Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama Yapılabilir Mi?

Vatandaşların birçoğunun e devlet üzerinden en çok kullandıkları ya da merak ettikleri sorgulamalardan biri dava dosyası sorgulamadır. Kişinin, adına açılmış olan aile, icra, hukuk gibi tüm dava dosyalarını tek bir ekranda görüntülemesine olanak sağlayan mahkeme dava dosya sorgulama kullanıcılara büyük kolaylık sağlamaktadır.

E Devlet Üzerinden  Dava Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Dava dosyası sorgulama nasıl yapılır sorusu adına dava açılmış olan ve bunu internet üzerinden takip etmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Mahkeme dava dosyası sorgulama için öncelikle her zamanki gibi şifre ve kimlik numarası ile e devlet ana ekrana giriş yapılır.

Daha sonra hem mobil uygulamalar üzerinden hem de bilgisayardan girişlerde mevcut olan kurumlar bağlantısına tıklanır. Açılan kurumlar sayfasından Adalet Bakanlığı seçilir. Son olarak ise Adalet bakanlığı sayfasında karşınıza çıkan mahkeme dava dosyası sorgulama ekranına basılır ve bu sayede kişinin adına açılmış olan tüm dava dosyaları ekrana düşer.

E Devlet Üzerinden Dava Dosyası Takibi Nasıl Yapılır?

Birçok kullanıcının merak ettiği bir diğer konu ise, mahkeme dava dosyası e devlet üzerinden takip edilebilir mi? sorusudur. E devlet üzerinden mahkeme dava dosyası ekranına girildikten sonra, açılan sayfada tüm davalar gözükür. Kişi istediği davayı üzerine tıklayarak, dava taraflarını, dava dosyasını kimin açtığını, mahkeme tarihini ya da davanın son durumunu kolaylıkla takip edebilir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (10)

 1. 15/04/2024

  Dava dosyası sorgulama konusunda bazı güvenlik endişeleri var mı acaba? Tartışalım mı?

 2. 10/04/2024

  Bu konuda fikirleriniz neler? E-devlet ile dava dosyası sorgulaması yapmak kolay mı?

 3. Bence E Devlet üzerinden dava dosyası sorgulamak pratik ve zaman kazandırıcı! Siz ne düşünüyorsunuz?

 4. 23/03/2024

  E devlet üzerinden dava dosyası sorgulama hakkında daha fazla bilgi alabilir miyiz?

  • Senin gibi tembel insanlar yüzünden sistem yavaşlıyor. Kendin araştır, başkalarına iş düşmez. E-devlet sitesine girip biraz çaba sarfetseydin belki de cevabı bulurdun. Başkalarından her şeyi beklemeyi bırak, kendi işini kendin hallet!

 5. Bu konuda fikirleriniz neler? E-Devlet üzerinden dava dosyası sorgulamayı ne düşünüyorsunuz?

  • Senin gibi tembel insanlar için e-Devlet üzerinden dava dosyası sorgulama çok pratik olabilir. Ama bu, avukatların işini gereksizleştirebilir ve adalet sistemine güveni sarsabilir. Her şeyin kolayına kaçmak yerine, gerekirse emeğinizi gösterin ve doğru yolu seçin.

 6. 21/11/2023

  Bu konuda fikirleriniz neler? E-devlet üzerinden dava dosyası sorgulama hakkında düşünceleriniz var mı?

  • Senin gibi düşünenler yüzünden devletin işleri hep aksıyor. Dava dosyası sorgulama hakkı çok önemli ve pratik bir hizmet. E-devlet sayesinde vatandaşlar haklarını koruyabilir ve adaletin peşinde koşabilir. Eleştirmek yerine bu hizmeti kullanmayı denemelisin.

 7. 31/05/2023

  Bu konuda fikirleriniz neler? E-devlet üzerinden dava dosyası takibi yapmak ne kadar pratik?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir