1. Anasayfa
 2. Bilgi

Mavi Renk Anlamı Nedir?

Mavi Renk Anlamı Nedir?
mavi
5

Mavi renk anlamı, renkleri ve renklerin özelliklerini, kişiler üzerindeki etkisini merak eden kişilerin sık sık araştırdığı konulardan bir tanesidir. Renklerin insanlar üzerinde olumlu ya da olumsuz etkiler oluşturabileceği çok uzun yıllar önce bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bu nedenle kişiler renkleri kullanarak pek çok farklı uygulamalar yapmaktadır. Özellikle terapistler, renkleri kullanarak hastalarına birtakım seanslar uygulamaktadır.

Her rengin bir enerjisi mevcuttur. Elektromanyetik spekturumda yer alan görünür ışıkta bulunan renkler, her biri farklı dalga boyuna sahiptir. Gözle görebildiğimiz renklerin her biri aynı enerjiyi yansıtmamaktadır. Dalga boyu küçüldükçe renklerin ve ışınların taşıdığı enerji ters orantı ile artış göstermektedir. Bu sebeple şu söyleyebiliriz ki: Dalga boyu en büyük renk kırmızı iken dalga boyu en küçük olan renk ise mor ve mavidir. Bu nedenle dalga boyunun büyük olmasından dolayı kırmızı rengi az enerji taşırken, dalga boyunun küçük olması sebebi ile de mavi ve mor renkler oldukça fazla enerji taşımaktadır. Mavi rengin enerjisinin kişilere bu kadar güzel bir şekilde yansımasının sebebi de budur.

Mavi Renk Anlamı, Mavi Rengin İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Mavi renk anlamı, mavi rengin insanlar üzerindeki etkisi ile rahatlıkla açıklanabilmektedir. Tahmin edildiği gibi, mavi renk huzur anlamına gelmektedir. Bunun sebebi, serin, insanın içini açan dalgalı deniz ve açık, bulutsuz gökyüzünün mavi olmasıdır. İnsanlar bu iki durumla oldukça huzurlu oldukları için mavi rengin huzur anlamına geldiğini belirtmektedirler. Bu nedenle kendini huzursuz hisseden insanlar huzursuzluktan kurtulmak için mavi renk kıyafet giyerler, mavi renk aksesuar takarlar. Ya da mavi renk doğal taşları yanlarında ya da evlerinde bulundururlar.

Mavi renk, huzur anlamı verdiği gibi kişileri sakinleştiren bir özelliği de bulunmaktadır. Bunun bir diğer sebebi yine deniz ve gökyüzünün mavi olmasıdır. Mavi gökyüzüne kişi baktığı anda kendini dinlenmiş, rahatlamış hissedebilmektedir. Masmavi denizin önünde oturmuş kişi, denizin dalgalarının sesini dinleyerek günün stresini atmakta ve sakinleşmektedir. Bu sebeple mavi rengin sakinleştirici bir özelliği olduğu da düşünülmektedir. Hatta bu sebeple psikoterapiler esnasında etrafta mavi objeler bulunabilmektedir.

Mavi rengin kullanım alanının oldukça geniş olduğunu görebiliriz. Bazı hastaneler mavi rengini oldukça fazla kullanmaktadır. Bunun sebebi, mavi renk insana dinginlik ve huzur verdiği için hastanelerde hastalar kendilerini daha iyi hissetmeleri içindir. Mavi renk aynı zamanda okullarda da sık sık kullanılan bir renktir. Okullarda mavi renk kullanılan ortamlarda öğrenciler daha mutlu, daha odaklı çalıştığı da çalışmalar ile belirtilmiştir.

Mavi renk anlamı oldukça fazladır. Huzur ve sakinlik yanında başka anlamları da ifade etmektedir. Bu anlamlara örnek olarak: mavi renk barışı da simgeleyen bir renktir. Mavi renk aynı zamanda yetenek, sevgi ve şifayı da özellikleri arasında barındırır. Türkler, mavi rengini oldukça fazla kullanmıştır. Bunun en önemli sebebi, mavi rengin onur ve cesurluk anlamına gelmesidir.

kelebek
Mavi Renk Anlamı

Mavi Rengin Olumsuz Yönleri

Mavi renk, çok fazla olumlu özelliği bulunmasının yanı sıra olumsuz özellikleri de kendisi içerisinde barındırabilmektedir. Her renk, hem olumlu hem de olumsuz özellikler içerebilir. Mavi renk, kayboluş, bir arayış içerisinde olma, güvensizlik ve şüpheyi kendisine çeken bir renktir. Mavi renk aynı zamanda oldukça soğuk bir renktir. Dalga boyunun küçük olmasından dolayı bu özellik kişilere yansıyor olabilir. Fakat enerjisi çok yüksek bir renk olduğu için mavi renk insanları olumlu ya da olumsuz hangi şekilde olursa olsun çok fazla etkilemektedir.

Mavi renk, hayalperestlik gibi bir duruma da insanları sürükleyebilir. Olmayacak şeyler için oldukça üzülme, hüzünlenme ve hayal kurma gibi durumlara neden olan mavi renk, pek çok yerde kullanılarak bizlere bu olumsuz durumları da yaşatabilmektedir. Hayallerin peşinden umutsuz bir şekilde koşmaya da sebep olabilmektedir. Bu nedenle renklerin olumsuz enerjilerinin bizlere geçmemesini sağlamak zorundayız.

Mavi Renk ve Stres

Mavi renk anlamı konusunda mavi renk ve stres konusuna yer vermemek oldukça yanlış olur. Mavi renk, stresi alıp götüren bir renktir. Bu durumu huzur ve sakinlik olarak yukarıda da örneklemiştik. Mavi renk, özgürlük ve huzur vermesi sebebi ile stresli olan kişilerde büyük bir rahatlama sağlar. Birkaç dakika boyunca denizi ya da gökyüzünü izlemek, mavi renk ile içli dışlı olmak, kişinin yorgunluğunu ve stresini alabilmektedir. Böylelikle de mavi renk okullarda ve iş yerlerinden sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle uzun süreli ve yorucu bir şekilde çalışmak zorunda olanlar için mavi renk bir ilaç mahiyetindedir.

Mavi renk insanın stresini alırken fizyolojik olarak da metabolizmayı yavaşlatır. Böylelikle kişi stres halinden çıkar. Kalp atımı yavaşlayarak endişelenme ve stres yaşama gibi durumları daha az ortaya çıkarır. Mavi renk, daha açık maviye doğru ilerlediğinde ise özgürlüğün ifadesidir.

Mavi Renk ve Tedaviler

Mavi renk anlamı, olumlu ya da olumsuz olabilmektedir. Fakat mavi rengin olumlu özelliklerinin çok daha fazla olduğu su götürmez bir gerçektir. Mavi renginin doğal bir şifa kaynağı olduğunu göz önünde bulundurursak mavi renk ile pek çok hastalık tedavi edilebilmektedir. Mavi renk ile terapi, günümüzde bizim ülkemizde renkler ile terapi pek yapılmasa da özellikle Avrupa’da oldukça yaygın bir terapi yöntemidir. Kişiler kendilerini stresli ya da huzursuz hissettikleri zaman terapi için terapi merkezlerine gitmektedirler. Burada renkler ve başka yöntemler ile oldukça rahat bir şekilde terapilerini alabilmektedirler.

mavi
Mavi Renk Anlamı

Mavi rengin metabolizma yavaşlatma gibi bir özelliği olduğundan bahsetmiştik. Bu özellik sebebi ile mavi rengin oldukça fazla olduğu ortamlarda bulunmak yüksek nabız ve hipertansiyon şikayeti olan kişiler için çok iyi gelecektir. Hipertansiyon gibi ciddi hastalıklarda doktorun tavsiye ettiği ilaç tedavilerinin yanı sıra bol bol gezmek, gökyüzüne ve denize bakmak da sizin için oldukça iyi olacaktır.

Mekanizması henüz tam olarak çözülmemiş olsa da mavi renk, ateşli hastalıklara iyi gelebilmektedir. Ayrıca mavi renk, yeni doğan bebek sarılığında da en büyük tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Kandaki sarılık değeri 18 olan bebeklere en az bir gün süre ile fototerapi verilir. Bu fototerapi, enerjisi oldukça yüksek mavi renkten oluşan ışındır. Fototerapi esnasında sarılığı olan bebek bu ışığın altında mümkün olduğu sürece kalmalıdır. Mavi ışık altında kalan bebeğin kanındaki ve vücudundaki antioksidan maddeler ve sarılık hızla kaybolmaktadır. Bu şekilde bebekler mavi ışığın getirdiği şifa ile bir gün içerisinde iyileşebilmektedir.

Mavi rengin zıt rengi kırmızıdır. Bu iki renk birbirinin olumsuz özelliklerini nötrler. Mavi renk, kırmızının zıddı olduğu için kadınlar özellikle regl dönemlerini daha rahat geçirebilmek için mavi renk giysiler giymektedir. Ya da mavi renk mumlar eşliğinde meditasyon yapabilirler.

Mavi renk anlamı genel olarak huzur ve dinginlik anlamına gelmektedir. Bu sebeple mavi rengi sevmeyen insan sayısı çok azdır. Mavi rengin her bir tonu oldukça güzeldir ve her tonu kişilere başka şekillerde tesir etmektedir. Mavi renk ayrıca sonsuzluğu temsil ettiği için başka pek çok alanda da kullanılabilmektedir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

 1. 15/04/2024

  Mavi renk sakinleştirici olabilir ama stresi azaltır mı? Tartışmaya açık bir konu!

 2. 12/04/2024

  Mavi renk huzur verici olsa da, stresle ilişkisi üzerine daha fazla araştırma yapılmalı.

 3. Bu konuda kesin bir fikrim yok, herkesin deneyimleri farklı olabilir. Tartışmaya açık konu!

 4. Mavi rengin stresi azalttığına inanan var mı? Farklı görüşler neler?

 5. Mavi rengi sevenler; hoşgörülü, anlaşmayı seven, huzuru arayan ve hayal kurmayı seven kişiler olarak belirtilebilir. Mavi renginin sevenlerin kişilik özellikleri bu şekilde ifade edilebilir.
  Mavi rengin ifade ettiği duygu, sakinlik ve güven olarak tanımlanmaktadır. Firmalar, bu duyguyu verebilmek için mavi rengi sıkça tercih etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir