1. Anasayfa
 2. Bilgi

Nasıl Blogger Olunur ve Nasıl Gelir Elde Edilir?

Nasıl Blogger Olunur ve Nasıl Gelir Elde Edilir?
24

Nasıl Blogger Olunur ve Nasıl Gelir Elde Edilir? sorusu, pek çok kişinin merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bir şeyler yazmayı veya fikirlerinizi insanlarla paylaşmayı seviyorsanız, sizde bir blogger olabilirsiniz. Günümüzde birçok insan bir blog sayfası kullanmakta ve oradan gelir elde etmektedir. Durum böyle olunca birçok kişi ‘Nasıl Blogger Olunur?’ soruna yanıt aramaktadır. Blogger olmak için yapmanız gereken çok fazla işlem bulunmuyor. Belli başlı kuralları uygulayarak sizlerde bir blogger olabilir ve gelir elde edebilirsiniz. Bunun için bir blog sayfası açmalı ve özenle içerikler üretmelisiniz. Blogger sayfası açarak direkt gelir kazanamazsınız fakat zamanla içerikler üreterek sizde gelir kazanmaya başlayabilirsiniz. İşte merak edilen tüm soruların cevapları;

Nasıl Blogger Olunur, Blog Nasıl Kurulur

Blog kurmanız, para kazanmanızdan daha kolay bir işlemdir. Blog kurma işlemini hemen gerçekleştirebilirsiniz. Fakat para kazanmak için biraz çalışmalı ve sabretmelisiniz. Blog sitesi kurmanız için birçok farklı web siteleri mevcuttur. Ücretli ve ücretsiz hizmet veren blog sitelerinden kendinizde bir adet blog sayfası açmalısınız. Blog sayfasını açtıktan sonra özenle çalışmalı ve özgün içerikler üretmelisiniz. Blog sayfasını açtıktan hemen sonra gelir elde etmeniz imkansıza yakındır. Blog sitenizi geliştirmeniz ve trafik oluşturmanız gerekmektedir. Trafik, web sitenizi ziyaret eden okuyuculara denmektedir. Peki bir bloğunuz var ve ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? İşte blog sayfası açtıktan sonra yapmanız gerekenler;

En Çok Okunan Kategorileri Seçmek

Blog açarken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, blog kategorinizdir. Bloğunuzun kimlere hitap ettiğini ve ne tür içerikler barındırdığını bilmelisiniz. Birbirinden alakasız her türlü konunun barınması, pekte sağlıklı bir durum değildir. Kategoriler altında birçok alt başlık olabilir ancak genel bir konunuzun olması gerekmektedir. Örneğin, haber sitesi, makyaj sitesi, vlog sitesi, sağlık veya güzellik sitesi gibi olabilir. Türkiye’de en çok okunan blog siteleri birkaç başlık altında sıralanabilir. Blog açarken bunlara dikkat ederek hareket ederseniz, daha verimli sonuçlar alabilirsiniz.

En popüler blog içerikleri;

 • Moda
 • Seyahat
 • Yemek
 • Güzellik ve Bakım
 • Teknoloji
 • Sosyal Medya
 • Ürün İnceleme

Bu kategoriler, Türkiye’de en çok okunan blog konuları arasındadır. Blog açarken bu kategoriler arasından size en uygun olanı seçerek bloğunuzu açabilirsiniz. Böylece daha erken zamanda okuyucularınıza ulaşabilirsiniz.

Özgün ve Kaliteli İçerikler Üretmek

Blog sitesini açtıktan hemen sonra para kazanmanız mümkün olmayacaktır. Bunun için web sitenizi iyice geliştirmeli ve sitenize trafiğin gelmesini beklemelisiniz. Bunun yolu ise sitenize özgün ve kaliteli içerikler eklemektir. Web sitenize hemen her gün size ait olan özgün içerikler yüklemelisiniz. Kısa süre sonra ben yapamıyorum, okuyucu gelmiyor dememeli ve yüklemeye devam etmelisiniz. Bloğunuzu diğer sitelerden farklı kılmak için tamamen özgün olan içerikler yüklemelisiniz.

SEO Ayarlarını Yapmak

Google üzerinde var olan her şey SEO ayarlarından mutlaka sorumludur. SEO ayarlarınızı ne kadar iyi yaparsanız siteniz o kadar kısa sürede ön plana çıkacaktır. Bu durumda sizde daha erken gelir kazanmaya hatta daha fazla gelir kazanmaya başlayacaksınız. Web siteler için SEO ayarlarının nasıl yapıldığı hakkında Google üzerinde detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Bu bilgiler doğrultusunda Blog sayfanızın SEO ayarlarını yapabilirsiniz.

Blogdan Nasıl Para Kazanılır?

Nasıl Blogger Olunur sorununun cevabını bulduktan sonra Bloğunuzu açtınız, içeriklerinizi yüklediniz ve artık para kazanmanız kaldı. Blog sayfalarından para kazanmanın birçok farklı yöntemi bulunuyor. Önemli olan bloğunuzun okuyucusunun olmasıdır. Bloğunuzun artık belli başlı okuyucusu varsa birkaç şekilde gelir elde edebilirsiniz. İşte blogdan gelir elde edebileceğiniz yöntemler;

Google gelirleri

Birçok web site sahibi, Google reklam gelirleri sayesinde para kazanmaktadır. Google üzerinde yayınlanan reklamları web sitenize ekleyerek size gelir elde edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken birkaç işlem vardır. Öncelikle bloğunuzun tamamen özgün olması gerekmektedir. Farklı sitelerde paylaşılan yazıların aynısını kendi sitenizde paylaşmamalısınız. Bu kural oldukça önemlidir. Siteniz tamamen özgün ve içerik sayısından biraz zengin bir konuma geldiği zaman, Google Adsense hesabı oluşturarak siteniz adına başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra Google Adsense üzerinden aldığınız reklam kodlarını, sitenize ekleyerek sitenizde yayınlanan reklamlardan gelir elde edebilirsiniz.

Ücretli Ürün Tanıtımı

Bloğunuz artık belirli sayılarda okuyucular çekiyorsa, ürün tanıtarak gelir elde etmeniz mümkün. Tanıtımını yapacağınız firma ile anlaşarak belirli bir ücret karşılığında ürün tanıtımı yapabilirsiniz. Örneğin, oyun bloğunuz var ve sizde tanıtım yaparak gelir kazanmak istiyorsunuz. Yeni çıkan oyunun temsilcileri ile görüşerek o oyununun tanıtımını yazıyorsunuz ve sitenize yüklüyorsunuz. Bu tanıtım için temsilcilerle anlaştığınız miktarda ödeme alıyorsunuz. Bunun için reklam veren firmaları bulmanız gerekiyor.

Satış ortaklığı

Satış ortaklığı ile para kazanmak, ücretli ürün tanıtımı ile neredeyse aynı. Anlaştığınız ürünün tanıtımını yaparak link adresini ya da satın alma adresini tanıtım yazınıza ekliyorsunuz. Sizin eklediğiniz bağlantı ile satın alan her üye için site komisyon ödenecektir. Bu şekilde gelir sağlamanıza imkan tanıyan birçok site mevcuttur. Örneğin, Aliexpress ve Amazon gibi sitelerde bu işlemi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Türkiye’deki satıcılarla da bu ortaklığı yapabilirsiniz. Buradaki en önemli husus, bloğunuzun içeriği ve okuyucu sayısıdır. Tanıtacağınız ürün, okuyucularınıza hitap etmelidir. Çünkü ne kadar çok satılırsa sizde o kadar fazla gelir elde edeceksiniz.

Kendi Hizmetiniz ya da Ürününüz

Bloğunuz çok güzel trafiğe sahipse bu yöntemi uygulayarak ciddi rakamlar kazanabilirsiniz. Kendi hizmetinizi tanıtmak ve ürününüzü satmak size güzel gelirler kazandırabilir. Güzellik salonunuz varsa güzellik ve cilt bakımı ile ilgili blog açabilir ve trafik çektikten sonra kendi hizmetinizi tanıtabilirsiniz. Aynı zamanda kendi ürünlerinizi de web sitenizden tanıtabilirsiniz. Okuyucularınız güzellik ve cilt bakımı ile ilgilendikleri için sizin hizmetiniz ve ürünleriniz onların dikkatini çekecektir. Bu sayede müşteriler edinebilir ve kazanç sağlayabilirsiniz.

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (24)

 1. 08/04/2024

  Bu yazıda tam olarak ne kadar para kazanabiliriz konusu yok mu? Çok merak ettim!

  • 08/04/2024

   Senin gibi sadece para düşünen insanlar için değil bu yazı. Belki de daha önemli konuları düşünmek zamanı gelmiştir. Para kazanma hırsından başka bir şey düşünemeyenler için başka kaynaklar var, araştırmanı öneririm.

 2. 08/04/2024

  Kim demiş bloglardan para kazanılmaz diye? Ben tonla para kazanıyorum! Herkes denesin!

  • 08/04/2024

   Senin kazandığın paraların yalanını bile satsan inanmam. Blog yazarak para kazanmak zor iş, herkesin başarılı olamayacağını anlamıyorsun galiba. Gerçekçi ol ve insanları kandırmaya çalışma. Herkesin yeteneği ve şansı farklıdır.

 3. 08/04/2024

  Bu konuda düşünceleriniz neler? Benim için en ilginç olan En Çok Okunan Kategorileri Seçmek oldu!

  • En Çok Okunan Kategorileri Seçmek sadece popülerliğe dayalı bir tercih olabilir. Gerçek ilginçlik, kişisel zevklerimize ve ilgi alanlarımıza göre belirlenmeli. Sadece okunanı değil, kendini keşfetmeyi tercih ederim.

 4. 07/04/2024

  Bence en çok okunan kategoriler yerine en ilginç konular daha dikkat çekici olabilir.

  • Senin fikrine saygı duyuyorum ama bence en çok okunan kategoriler her zaman ilginç konuları içerebilir. Herkesin ilgi alanları farklıdır ve popüler kategoriler genellikle geniş kitlelere hitap eder. Herkesin zevki farklıdır, senin ilginç bulduğun konular başkasının ilgisini çekmeyebilir.

 5. Bir blog sayfam vardı fakat gereken önemi veremiyordum. Verdiğiniz değerli bilgileri kullanarak sayfamı büyüteceğim. İyi bilgiler içeren bir yazı olmuş.

 6. 14/11/2021

  Yakın zamanda kendi blogumu açmayı düşünüyorum, yazmayı çok seviyorum , kendi yazilarımı paylastigim bir blog hazirlayacagim ,kafamdaki soru işaretleri ortadan kalktı.

 7. 13/11/2021

  sosyal medyanın gücü gerçekten çok fazla. ben de son dönemlerde beslenme üzerine bir blog açmayı planlıyorum.kafamda birkaç soru vardı , yazınız sayesinde cevabını buldum, teşekkürlerr

 8. Evden çıkamadığımız pandemi döneminde nasıl ek gelir elde edebilirim diye sürekli bir arayış içindeydim. İyi ki sitenizi buldum. Anlatım biçimini insanın kafasını karıştırmıyor verilen bilgilerde insanın bende yapabilirim diye teşvik ediyor.

 9. 27/06/2021

  Gayet güzel bir yazı olmuş. Ben de bir ara blog işine girmiştim. Burada anlatılanları adım adım uygularsanız başarılı olursunuz.

 10. 27/06/2021

  Aslında gayet mantıklı kaliteli ve özgün bir yazı olmuş gerçektende bilgi almam gerekiyordu ve bu çok yardımcı oldu teşekkürler diğer yazilarada goz attım çok iyi

 11. 27/06/2021

  Çok anlamlı ve özgün bir anlatım olmuş. Burada ki yönlendirmelere uyarsanır başarı kazanacağınıza eminim ve başaracaksınız arkadaşlar.

 12. 27/06/2021

  Çok anlamlı ve özgün bir anlatım olmuş. Burada ki yönlendirmelere uyarsanız başarı kazanacağınıza eminim ve başaracaksınız arkadaşlar.

 13. 27/06/2021

  İlgilenip araştırma yaptığım bir konuydu detaylı aciklamalariniz için teşekkür ederim. Benim için oldukça aydınlatıcı, bilgi verici bir yazı oldu

 14. 27/06/2021

  Bunu ek bir iş olarak yapmak isteyenler için gayet başarılı ve güzel bir yazı olmuş. En ince ayrıntısına kadar değiniliyor olması, bu konuya şüpheyle yaklaşanlara önemli bir kaynak olacaktır.

 15. 27/06/2021

  Gayet güzel yazı olmuş. Ben de üniversitede blog oluşturmuştum. Teşekkürler. Herkese tavsiye ederim.

 16. 27/06/2021

  İlgilenip araştırma yaptığım bir konuydu detaylı aciklamalariniz için teşekkür ederim. Benim için oldukça aydınlatıcı, bilgi verici bir yazı oldu

 17. Anlaşılır ve öz bir bilgilendirme olmuş..Blogger olmak isteyenler için hem bilgilendirici hem teşvik edici…teşekürler

 18. 27/06/2021

  Bir blog sayfasının olması için birden fazla ayağı olduğunu görüyoruz. Dinamik olması, belirli bir içerğinin olması , ve tabi gelir getirecek sayfalara üye olmak . Gerçekten kaliteli bir yazı olmuş kaleminize sağlık.

 19. ilgi duyduğum konu ile alakalı bir yazı. Makale yazmak için uygulanması gereken bilgiler sade ve anlaşılabilir şekilde ifade edilmiş. Tüm adımlar uygulanarak belli bir seviyeye gelinebilir.

 20. 27/06/2021

  Benim de bir blogum var ve yazdığınız yazıda da belirttiğiniz gibi Google ads sayesinde blogunuzdan para kazanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir