1. Anasayfa
 2. Sağlık

Saçların Daha Hızlı Uzaması İçin Ne Yapmak Gerekir

Saçların Daha Hızlı Uzaması İçin Ne Yapmak Gerekir
11

Hiç düşünmeden bir anlık öfkeyle yada değişiklik olur düşüncesiyle uzun saçlarını kısacık kestirmeye yoktur. Genellikle bir çok kişi kestirdikten sonra bin pişman olur ve saçların hızlı uzaması için ne yapmak gerekir? Bir yandan araştırmaya başlar bir yandan da uygulamaya geçer.

Kısa saç modelleri herkesin yüz hatlarını ortaya cikarmaz. ve bu nedenle herkese yakışmaz. Saçlarını isteyerek yada istemeyerek kestirmek durumunda kalanlar için saçlar nasıl daha hızlı uzar? konusu hakkında çok basit ama bir o kadar etkili yöntemler paylaşacağız.

En etkili yöntemler

Yıllarca aynı şekil saç modelini kullanıp değişiklik yapmak ve kısa saçtan daha kısa sürede uzun saça kavuşmak sihirli bir yöntem yoktur. Sadece bazı yöntemler uygulayarak bu sürede kısaltmalar yapılabilir.

Boyatmak, sürekli fön çekmek ve saçları sürekli bir takım işlemlere maruz bırakmak saç uçlarının kırılıp yıpranmasına neden olur. Kırılan saçlar ise uzatmanın önündeki en büyük engeldir. Bu yüzden iki ayda bir saç uçlarını bir iki santim olacak şekilde kestirmek gerekmektedir. Emin olun ki saçları kestirmek daha kolay uzamasını sağlar. Bir iki santimden fazla kesim yapılmamalıdır.

Her gün saçların yıkanması temizlik açısından doğru olsa da saçlar için çok uygun değildir. Saç diplerinde düzenli olarak dökülmesini önleyen, daha sağlıklı, canlı ve gür olmasını sağlayan keratin adı verilen bir madde salgılanır. Her gün şampuan kullanarak saçın temizlenmesini sağlarken salgılanan keratin maddesinin de faydaları ortadan kalkmaktadır. Her ne kadar rahatsız edici bir durum olsa da daha hızlı uzayan saçlar için yağlanmasına müsaade etmek gereklidir.

Şampuan ile saçlarını yıkamaktan vazgeçemeyenler mutlaka saç bakım kremi kullanmalıdır. Şampuan ile saçta bulunan keratin maddesi etkisini kaybederken saç kremi kullanarak gerekli olan yağ etkisini geri kazanacaktır. Bütün bunların yanı sıra on günde bir kez Argan yağı, Hindistan cevizi yağı yada hakiki zeytinyağı sürerek saçlarınıza maske yapabilirsiniz. Bu yağlardan herhangi birini saç diplerine masaj yaparak uyguladıktan sonra bir saat bekletip yıkanması gerekmektedir.

Düzenli olarak her banyoda saçların sirkeli su ile durulanması, saçların daha hızlı uzaması ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu tavsiyeleri uygulamak dışında saçlarınızı daha kısa sürede uzatmak için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (11)

 1. Benim saçlarım hiç uzamıyor, acaba bu yöntemleri deneyen var mı?

  • 07/04/2024

   Uzama problemi yaşıyorsan, saç bakımı yerine bir uzman dermatologa gitmen daha mantıklı olabilir. Belki saç derinde bir sorun varsa, doğru tedaviyi alman önemli. Yöntem denemek yerine sağlık uzmanına danışman daha doğru olabilir. Sağlıklı saçlar dilerim.

 2. 26/01/2024

  Bu yöntemler gerçekten işe yarıyor mu, deneyen var mı? Ben de merak ettim!

 3. 26/01/2024

  Bu yöntemler gerçekten işe yarıyor mu? Deneyen var mı? Ben de merak ettim.

  • 26/01/2024

   Sen denemeden bilemezsin. Ben denedim ve işe yaradığını söyleyebilirim. Kendin denemeden fikir yürütme. Herkesin deneyimi farklı olabilir. Cesaretin varsa dene, yoksa bu konuda yorum yapma.

 4. Bu yöntemler gerçekten işe yarıyor mu, bilimsel kanıt var mı acaba?

 5. Benim deneyimime göre, vitamin takviyelerinin saç uzamasını hızlandırdığına dair kesin bir kanıt yok. Saç sağlığını etkileyen faktörler çok çeşitli olduğundan, sadece takviyelerle bu sonucu elde etmek zor olabilir. Beslenmene dikkat etmek ve doktorunla konuşmak en iyisi olabilir.

 6. 04/11/2023

  Yağmur suyuyla yıkamak mı gerçekten saçların hızlı uzamasına yardımcı olabilir mi? İnanılmaz!

  • 04/11/2023

   Haha, kesinlikle inanılmaz bir iddia! Bence bu tür saç bakım yöntemlerine çok fazla inanmamak lazım. Saçlarını hızlı uzatmak için daha bilimsel ve kanıtlanmış yöntemler tercih etmek daha mantıklı olabilir. Ama yine de denemek isteyenler için bir zararı olacağını sanmıyorum.

 7. Kesinlikle saç kırıklarından kurtulmak gerekiyor, ama acaba bunun hızlı uzamasıyla gerçekten bir ilgisi var mı?

 8. Kesinlikle katılmıyorum, saçların hızlı uzaması için doğal yöntemler daha etkili olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir