1. Anasayfa
 2. Bilgi

Skoda Hangi Ülkenin?

Skoda Hangi Ülkenin?

Skoda hangi ülkenin markası olduğu sorusu, pek çok kişi tarafından merak edilen sorulardan bir tanesi olmuştur. Skoda otomobil markası, ülkemizde de satışı olan markalardan bir tanesidir. Adından oldukça fazla söz ettiren bir marka olan Skoda markası, kaliteli ve modern görünümlü araçları ile pek çok kişinin ilgisini her zaman çekmeyi başarmıştır. Skoda, genellikle sedan tipte otomobilleri ile akıllara kazınmış olan bir markadır. Bu markanın sedan tip otomobilleri ülkemizde çok fazla sayıda satılmış ve halen de satılmaya devam etmektedir. Skoda markasının otomobilleri her geçen sene kendisini yenilemeye ve kaliteli otomobiller üretmeye de devam etmektedir.

Skoda, hangi ülkeye ait olduğu oldukça merak edilen bir marka olmuştur. Skoda ile otomobil tarzı olarak oldukça benzer tarzlarda otomobiller üreten Volkswagen markasının arasında herhangi bir ilişki olup olmadığı da insanlar tarafından merak edilmektedir. Tüm bu soruların cevaplarını ve Skoda markasının tarihsel gelişimini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Skoda Hangi Ülkenin?
Skoda Hangi Ülkenin?

Skoda Hangi Ülkenin Otomobil Markasıdır?

Skoda Auto olarak bilinen Skoda markası, dünya tarihinde en eski otomobil üreticilerinden bir tanesidir. Skoda Auto, aslında bir otomobil markası değil de bir bisiklet markası olarak başlangıç yapmıştır. Daha sonra kendisini geliştirerek bu marka otomobil de üretmeye başlamıştır ve günümüzdeki bu kaliteli ve oldukça şık araçlara sahip marka olmayı başarmıştır.

Skoda hangi ülkenin sorusuna gelecek olursak, Skoda Auto, Çek Cumhuriyeti’nin bir markasıdır. Bir Çek markası olan Skoda markası merkez olarak Çek Cumhuriyeti’nin Mlada Boleslav şehrinde yer almaktadır. Buradan dünyamıza ve ülkemize ün salmış bir marka olmuştur.

Skoda Markasının İlginç Hikayesi

Skoda hangi ülkenin sorusu kadar, Skoda markasının ilginç hikayesi de insanlar tarafından merak edilen bir konu olmuştur. Skoda Auto markası, günümüzdeki bu başarılı haline gelmeden önce çok farklı değişikliklere uğramıştır. Başarılı bir marka olabilmek için elinden geleni yapan şirket sahipleri, bu markayı ilk önce bisiklet üretmek için kurmuştur. Daha sonra Skoda markası zaman geçtikçe kendisini geliştirmiştir. Bu da demek olur ki Skoda markası yerinde saymayan, yeniliklere oldukça açık bir markadır. Bu sebeple dünyada en çok satılan otomobil firmalarından birisi haline gelmiştir.

Skoda Auto, 1895 yılında kurulmuştur. Şirket, Laurin & Klement adlı bir aile şirketinde çalışan iki kişi tarafından kurulmuştur. Bu 2 kişi, Skoda markasını bisiklet üretmek için kurmuştur. Bu şirkete o kadar fazla ilgi gösterilmiştir ki bu 2 kişi daha sonra üretim ağlarını genişletip otomobil üretmeye başlamıştır. Otomobil üretim süreci şirketin kurulmasından 5 yıl kadar kısa bir süre içerisinde başlamıştır. 1899 yılında Skoda markası, ilk otomobillerini üretmiştir.

Skoda şirketi, ürettiği bisikletlere milliyetçi tavırları nedeni ile Slovia ismini vermiştir. Daha sonra 1905 yılında ürettikleri otomobillerine ise Voiturette A ismini vererek klasik bir Çek otomobili üretmeyi başarmıştır. Bu üretimi yaparken Skoda markası yerine henüz Laurin & Klement firması adı altında üretim yapmaktaydılar.

Daha sonra şirket 1914 yılında 1. Dünya Savaşı nedeni ile ülkesine katkı sağlamak için belirli bir süre silahlı kuvvetler için üretim yapmaya başladı. Firma başarılı üretim zinciri nedeni ile 1920’li yılların başlarında uçak motoru, otomobil, otobüs ve kamyon üretmek için bir ortaklık arayışına koyuldu. Böylece firma bir Çek firması olarak adını dünyaya duyuracaktı ve bu da Çek ülkesi için çok büyük bir kazanç olacaktı. Bu nedenle Pilsen Skoda birleşmesi 1925 yılında gerçekleştirildi. Böylece Laurin % Klement markası tamamı ile kapanmış oldu. Firma bu tarihten sonra resmi bir şekilde Skoda olarak faaliyet sürdürdü.

Firmanın otomobil üretme zinciri 1930 yılında tekrar aktive edilmiştir. Fakat şirket 1939 – 1945 yılları arasında Alman işgali nedeni ile bir geri adıma ihtiyaç duymuştur. Alman işgaline maruz bırakılan Skoda markası, bu süreç boyunca Alman ordusunun hizmeti için çalışmıştır. Daha sonra şirket 1946 yılında resmen bir devlet firması haline gelmiştir ve Çek Cumhuriyeti Skoda’yı kendi himayesi altına almıştır. Şirket bu tarihten sonra adını AZNP olarak değiştirmiştir.

1970’li yıllardaki ekonomik krizden herkes gibi Skoda markası da etkilenmiştir. Daha sonra oldukça ses getiren Skoda Favorit model otomobil, 1987 yılında Skoda markasının tekrar şahlanmasında çok büyük bir rol oynamıştır.

Şirket, 1990 yılında başına gelebilecek en iyi şeyi yaşamıştır. Firma, 1990 yılında Alman otomobil devi olan Volkswagen ile ortaklık kurmuştur. Bu dev Skoda – Volkswagen otomobil ortaklığı 1991 yılında adını Skoda Automobilova A.Ş. olarak belirlemiştir. Bu sayede çok büyük otomobil devleri olan Volkswagen, Audi, Seat ile birlikte dördüncü olarak Skoda markası da ortaklık kurabilmiştir. Skoda markası, günümüzde halen Volkswagen Group içerisinde üretimini devam ettirmektedir.

Skoda markasının Volkswagen ile ortaklığı kararını Çek Cumhuriyeti karar kılmıştır. Bu durum da Skoda hangi ülkenin sorusuna verilebilecek en iyi yanıtlardandır. Şirket, Çek Cumhuriyeti’nin devlet şirketi olduğu için ortaklık kararını devlet mecraları almıştır.

Skoda Hangi Ülkenin?
Skoda Hangi Ülkenin?

Skoda İsminin Anlamı ve Skoda Amblemi

Skoda Auto, bir Çek markası olduğu için haliyle Skoda kelimesi de Çekçe bir kelimedir. Skoda isminin anlamı Çekçede “hasar” anlamına gelmektedir. Şirket kurucularının neden üretim markalarına hasar anlamına gelen bir kelime koydukları bilinmemektedir. Fakat Skoda isminin anlamı ne olursa olsun, son derece başarılı bir şirket olmayı başarmıştır.

Skoda markasının amblemi oldukça ilginçtir. Skoda amblemi, kanatlı bir tek yönlü ok ve bir göz gibi delikten oluşmaktadır. Bu amblem, oldukça ilgi çekici ve imgesel bir amblemdir.

Amblemdeki tek yönlü ok daima ileriye dönük olmayı, ilerlemeyi, asla geriye dönmemeyi anlatmaktadır. Okun üzerindeki kanatlar ise başarılı olmayı, yerellikten uzaklaşıp dünyaya açılan bir marka olmayı ve hayallerin peşinden gitmeyi anlatmaktadır. Son olarak amblem üzerindeki göz şekli ise firmanın vizyon sahibi ve üretimlerinde oldukça dikkatli davranan, hassas bir yapıya sahip olduğunu belirtmektedir. Bu sebeple Skoda amblemi genel olarak yenilikçi ve yerinde durmayan, dünyaya açılmak isteyen ve son derece dikkatli ve kaliteli üretim yapan bir firma olduğu anlamına gelmektedir.

Skoda Markasının En Bilinen Modelleri

Skoda markası, tarihi boyunca oldukça ünlü ve çokça sevilen otomobiller üretmeyi başarmıştır. Kökü 1800’lü yılların sonuna ve 1900’lü yılların başına dayanan bu dev otomobil markası, faaliyet gösterdiği 100 yılı aşkın bu süreçte çok farklı otomobil modelleri üretmiştir. Bu otomobil modellerinden bazıları Çek Cumhuriyeti’nde ve dünyada çok fazla sevilmiştir. 1900’lü yılların sonlarına doğru üretilen ve şirketi iflas etmekten kurtaran Skoda Favorit modeli, Skoda’nın en ünlü modellerinden bir tanesidir. Skoda’nın ilk zamanlarda üretim yapmış olduğu Skoda Forman ve Skoda Felicia modelleri de herkes tarafından beğenilen modellerden olmuştur.

Günümüzde de Skoda markasının en çok tercih edilen modelleri mevcuttur. Bu modellere örnek olarak Skoda Octavia, Skoda Superb ve Skoda Fabia modelleri verilebilir.

Skoda hangi ülkenin adlı yazımızda Skoda’nın oldukça başarılı bir Çek markası olduğundan ve tarihinden de kısaca söz ettik. Skoda markası halen son derece kaliteli ve beğenilen marka olmaya devam etmektedir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir