1. Anasayfa
 2. Bilgi

TC Kimlik Numarası ile Ehliyet Sınav Sonucu

TC Kimlik Numarası ile Ehliyet Sınav Sonucu
ehliyet sinav sonucu
41

T.C. kimlik numarası ile ehliyet sınav sonucu sorgulama işlemini Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirtilen sayfasından tarih sırasına göre öğrenebilirsiniz. Yazımızın devamında yer alan linke tıklayarak sonuç sayfasına ulaşabilirsiniz.

Motorlu taşıtlar sürücü adayı iseniz ve sınava girdiyseniz sonuçları öğrenme için aşağıda vereceğimiz bilgi ve linki kullanarak gireceğiniz sayfadan kolaylıkla işlemlerinizi halledebilirsiniz. Ehliyet sınavları MEB’in uygulama takviminde belirttiği tarihlerde yapılmaktadır.

MEB tarafından yapılan açıklama ile birlikte e-sınav sistemine geçildi. Bu sistem ile birlikte adaylar elektronik ehliyet sınavı bitiminde sonuçlarını otomatik olarak öğrenebilir. e-sınav elektronik ehliyet sınav sonuçları, MEB artık merkezi sınav yerine elektronik ehliyet sınavı yapıyor.

Sınav bitiminde e-sınav salonunda yer alan bilgisayardan sonuçlarınızı anında öğrenebiliyorsunuz.

Ehliyet Sınav Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ehliyet sınavları artık e-sınav sistemi ile gerçekleştiriliyor. Bu sistem ile birlikte adaylar elektronik ehliyet sınavı bitiminde sonuçlarını otomatik olarak öğrenebilir. MEB artık merkezi sınav yerine elektronik ehliyet sınavı yapıyor. Peki Ehliyet Sınavı sonuçları nasıl öğrenilir? e-Sınav MEB ehliyet sınav sonucu sorgulama

TC Kimlik Numarası ile Ehliyet Sınav Sonucu Sorgula

Sınav bitiminde e-sınav salonunda yer alan bilgisayardan sonuçlarınızı anında öğrenebiliyorsunuz.

Ehliyet Sınav Sonucu

Ehliyet almak isteyen kişilerin ilk olarak bir sürücü kursuna kayıt olması gerekmektedir. Araç kullanmak isteyen kişilerin kullanmak istedikleri araç türüne göre bir ehliyete sahip olması gerekmektedir.Sürücü kursuna kayıt olduktan sonra ise hem teorik dersleri hem de pratik derslerin alınması gerekmektedir. Dersler bittikten sonra ise ehliyet almak için başvuru yapan sürücü adaylarının önce yazılı sınava ardından da direksiyon sınavına girmesi gerekmektedir.

TC Kimlik Numarası ile Ehliyet Sınav Sonucu

Ehliyet Sınavı Öncesi Yapılması Gerekenler

Ehliyet almak isteyen kişilerin öncelikli olarak kaliteli bir sürücü kursu seçmeleri gerekmektedir. Sürücü kursunu seçtikten sonra ise kayıt için gerekli olan belgeleri hazırlayarak sürücü kursuna teslim edilmesi gerekir. Kayıtları oluşturulan kişiler ise önce derslere katılım sağlar.

Ehliyet sınavları iki aşamadan oluşmaktadır. Adaylar öncelikli olarak teorik bilgilerinin test edilmesi için yazılı bir sınava girerler. Sınavı başarıyla tamamlayan adaylar ise direksiyon sınavına girmek için hak kazanırlar. Direksiyon sınavını da başarıyla tamamlayan kişiler ise ehliyet almak için hak kazanırlar.

Bir sürücü kursu seçerken en fazla dikkat etmeniz gereken konulardan birisi de alacağınız direksiyon dersinin saati olarak ifade edilebilir. Bir sürücü kursuna kayıt yaptırmadan önce, alacağınız direksiyon dersinin saati hakkında detaylı bir şekilde bilgi edinmeniz gerekmektedir. Ehliyet sınavı öncesinde sınava en iyi şekilde hazırlanmak için sürücü kursunun doğru seçilmesinin önemi büyüktür.

Ehliyet Sınavı Sonrası Yapılması Gerekenler

Ehliyet sınavı sonrasında sınavı geçemeyen kişilerin sınav takviminde bulunan bir sonraki sınava girmesi gerekmektedir. Yazılı ehliyet sınavını başarıyla tamamlayan kişilerin ise sonrasında direksiyon sınavına girmesi gerekir.

Direksiyon sınavını başarı ile geçen kişilerin ise bu aşamadan sonra ehliyet çıkarma işlemlerini yapması gerekmektedir. Sınavı geçtikten sonra sürücü kursu tarafından kişiye ehliyet sertifikası verilir. Ehliyet sertifikasını kullanarak bir kişinin ehliyet çıkarması da mümkün olmaktadır. Sınava girdikten sonra TC kimlik no ile ehliyet sınav sonucu öğrenme imkanı da bulunmaktadır.

Ehliyet Ne Kadar Sürede Çıkarılır?

Ehliyet sınavından sonra size verilen ehliyet sertifikası ile yaklaşık olarak 1-2 hafta süre içerisinde ehliyetinizi çıkartmanız ve almanız mümkün olmaktadır. Sınavı geçtikten sonra öncelikli olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ehliyet sertifikanızın onaylanması gerekmektedir.

Ehliyet sınav sonucunuz belli olduktan sonra en kısa zamanda ehliyetinizi çıkarmak için randevu almanız tavsiye edilmektedir. Randevu almayı geciktirmeniz durumunda ehliyeti alacağınız tarih de ileriye atılmaktadır.

Ehliyet Sınav Sonucu Öğrenme

Ehliyet sınavına girdikten sonra sonuçlar açıklandığı zaman sürücü kursunuz sizi arayıp bilgilendirebilir. Aynı zamanda elektronik ortam üzerinden de ehliyet sınav sonucunu öğrenmek mümkün olmaktadır. Ehliyet, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak alındığı için e-devlet üzerinden sınav sonuçları kısmından sınav sonucunu görüntüleme imkanı bulabilirsiniz.

Ehliyet sınavına girdikten sonra TC kimlik no ile ehliyet sınav sonucu öğrenme imkanı bulunmaktadır. Ehliyet çıkarmak için ehliyet sınav sonucu açıklanana kadar beklemeniz gerekmektedir. Sonuçlar açıklandıktan sonra ehliyet sınav sonucu öğrenme teknikleri bulunmaktadır.

Elektronik Olmayan Yöntemler ile Sınav Sonucu Öğrenmek

İnternet üzerinden elektronik sınav sonuç ekranı üzerinden TC kimlik numaranızı ve güvenlik kodunu yazarak ehliyet sınav sonucunu kolay bir şekilde öğrenmek de mümkün olmaktadır. Ehliyet sınav sonucunu elektronik yollardan öğrenemeyen kişilerin kayıtlı olduğu sürücü kursunu arayarak da sınav sonuçlarını öğrenmeleri mümkün olmaktadır.

Elektronik ortamdan sınav sonuçlarını öğrenmek oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Elektronik ortam üzerinden ehliyet sınavı sonuçlarını öğrenmek için ihtiyacınız olan tek bilgi adayın TC kimlik numarası olarak da ifade edilebilir. Aynı zamanda sürücü kursundan cep telefonunuza bilgilendirme mesajı da alabilirsiniz.

Ehliyet Çıkarmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ehliyet sınavını geçtikten sonra ehliyet çıkarmak için yatırmanız gereken harç ücretleri ve yanınızda bulunması gereken belgeler bulunmaktadır. Tercih edilen ehliyet sınıfına göre adayların ödemesi gereken harç ücretlerinde farklılıklar oluşabilmektedir. Sürücü belgesi kartının ücretini de ayrıca ödemeniz gerekmektedir.

Polis yardımlaşma vakfına ödenecek katkı bedelleri de ehliyet çıkarmak için ödenmesi gereken giderler arasında yer almaktadır. Ehliyet çıkarmak için öncesinde harç ücretlerinin yatırılması gerekmektedir.

Ehliyet almak için gerekli evrakları hazırladıktan sonra harç ücretinin yatırılması gerekmektedir. Harç ücreti yatırıldıktan sonra ise randevu alınan Nüfus Müdürlüğü’ne gidilmesi gerekir. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra ise ehliyetinizi çıkarmak için en kısa zamanda randevu almanız gerekmektedir.

 • 8
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (41)

 1. Ehliyet sınav sonucu hakkında tartışmaya açık bir konu var mı? Yorumlarınızı bekliyorum!

 2. 14/04/2024

  Bu ehliyet sınavı sonuçlarıyla ilgili bilgiler ne karmaşık ya, sorgulamak da zor!

 3. Bu sınav sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz? İyi mi, kötü mü? Tartışalım!

  • 12/04/2024

   Senin ne düşündüğünü merak etmiyorum. Sonuçlar kötüydü. Tartışacak bir şey yok. Kendine gel.

 4. 23/03/2024

  Bu ehliyet sınav sonucu sorgulama işi ne karmaşıksa, keşke daha basit olsaydı!

  • 24/03/2024

   Ehliyet sınavı zaten bir önemli sınav, biraz çaba harcamakta fayda var. Kolay olsa herkes yapardı. Karmaşık olması da biraz titizlik ve dikkat gerektiriyor. Basitleştirmek istiyorsan belki ehliyet almamak daha iyi olabilir.

 5. 14/03/2024

  Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ehliyet sınav sonucu sorgulaması hakkında fikirlerinizi paylaşır mısınız?

  • 14/03/2024

   Benim için ehliyet sınav sonucu sorgulaması önemli. Herkes kendi sınavına güvenmeli ve sonuçlarına saygı duymalı. Eğer sorgulama yapmak istiyorsanız, belki de sınavı tekrar düşünmelisiniz. Kendi başarınıza güvenin!

 6. Ehliyet sınav sonucuyla ilgili bilgiler önemli ama ehliyet almak da bir o kadar önemli!

 7. 13/02/2024

  TC Kimlik Numarası ile Ehliyet Sınav Sonucu hakkında ne düşünüyorsunuz? Tartışmaya açık mı?

  • 14/02/2024

   Ehliyet sınav sonucuyla ilgili TC Kimlik Numarasının paylaşılması gizlilik ve güvenlik risklerini beraberinde getirir. Bu konuda herkesin fikri tartışmaya açık olabilir ama kişisel bilgilerin korunması öncelikli olmalıdır. Dikkatli olmalıyız.

 8. 06/02/2024

  Bu sınav sonuçları ne zaman açıklanacak acaba? Merak içindeyim!

 9. 12/01/2024

  Bu sınav sonuçlarını beklemek gerçekten sinir bozucu olabiliyor, değil mi? Herkesin sonucu nasıl acaba?

 10. Bu konuda başka bir yöntem denemek lazım, fikirlerinizi alabilir miyim?

  • 27/12/2023

   Senin fikirlerini almak zorunda değilim. Bir şeyi denemeden önce başka bir yöntemi denemek daha mantıklı olabilir. Herkesin fikirlerini kabul etmek zorunda değilim, sen de benimkileri kabul etmek zorunda değilsin.

 11. Bu ehliyet sınav sonuçlarıyla ilgili işlemeler ne kadar karmaşık ya, değil mi?

  • 27/12/2023

   Bu kadar karmaşık değil aslında. Doğru şekilde hazırlanıp gereken adımları takip ederseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız. Önemli olan dikkatli olmak ve doğru bilgiye sahip olmak. Başarılar dilerim.

 12. Bu sınav sonuçları ne zaman açıklanacak ya, merak içindeyim!

  • 02/09/2023

   Bilmiyorum ama senin endişelenmene gerek yok. Sonuçlar açıklanınca zaten öğreneceksin. Sakin ol, her şey zamanında olacak. Panik yapmana gerek yok. Hayat sadece sınav sonuçlarıyla dönmez. Rahat ol, her şey yoluna girecek.

 13. Bu konuda fikirlerinizi paylaşır mısınız? Ehliyet sınavı süreci hakkında ne düşünüyorsunuz?

 14. 15/08/2023

  Kimlik bilgilerinizi herhangi bir web sitesine girmeniz güvenliğiniz açısından riskli olabilir. Kişisel bilgilerinizi paylaşmadan önce dikkatli olmak önemlidir. Bu tür bilgilerinizi paylaşmadan önce resmi ve güvenilir kaynaklardan sorgulamayı tercih etmelisiniz. Güvenliğinizi ön planda tutun.

 15. Ehliyet sınav sonuçları hakkında detaylı bilgi veren bir yazı olmuş, faydalı!

  • Boşuna uzatmışlar, zaten internetten de bulunur her yerde. Faydalı olmuşsa ne ala, ama abartmaya gerek yok. Kısa ve öz olması daha iyi olurdu.

 16. 27/06/2023

  Bu konuda farklı fikirler var mı? TC Kimlik ile sınav sonucu sorgulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

  • 28/06/2023

   Bu konuda farklı fikirler mi var? Kimlik doğrulamasıyla sınav sonucu sorgulaması güvenliği artırır. Kişisel bilgilerin korunması önemli. Eleştiriyorsan alternatif öner, yoksa sus. Kimlik kontrolü olmayan sistemlerde sahtekarlık kol geziyor. Daha iyisi varsa söyle, yoksa itiraz etme.

 17. 29/05/2023

  Ehliyet sınav sonucum beklediğim gibi çıktı, umarım hepimiz için olumlu sonuçlar gelir!

  • 30/05/2023

   Umarım dediğin gibi olumlu sonuçlar gelir, ama herkesin senin gibi şanslı olacağını düşünmüyorum. Sınavda başarılı olanlar da var, başarısız olanlar da. Hayatta her zaman herkes için olumlu sonuçlar çıkmayabilir, gerçekçi olmak gerek.

 18. 27/05/2023

  Bu ehliyet sınavı sonuçlarıyla ilgili sürekli yeni bir şeyler öğreniyoruz, ilginç!

 19. Ehliyet sınav sonucu beklemek heyecan verici ama sabırsızlığa sebep oluyor! Sizce de öyle mi?

  • 21/05/2023

   Sabırsızlık normaldir ama heyecan verici olmayabilir. Ehliyet sınav sonucunu beklerken, biraz daha sabırlı olmayı öneririm. Sonuç ne olursa olsun, önemli olan doğru şekilde hazırlanmak ve beklemek yerine sürecin tadını çıkarmaktır. Güzel bir sonuç almanızı dilerim!

 20. 08/05/2023

  Ehliyet sınav sonuçları hakkında detaylı bilgiler verilmiş, sınavda başarılı olan var mı?

 21. 03/12/2022

  Çok güzel bir site şiddetle tavsiye ederim

 22. 04/09/2022

  Ehliyet almak için gereken belgeleri araştırıyordum iyiki sitenize denk gelmişim her şeyi tek tek öğrendim sağolun

 23. 03/09/2022

  Verdiğiniz net bilgiler için tşkler. diğer sayfalarda uzun ve gereksiz anlatımlar var.

 24. 02/09/2022

  Sonunda anladım sınavdan çıktığımda heyecanla unutmuştum kaç aldığımı teşekkür ederim

 25. 27/06/2021

  Ehliyet sınav sonuçlarını sorgulama konusunda bilgilendirici bir paylaşım olmuş, teşekkür ederiz. Bu konuda sorun yaşayan birçok insan var. Sınava girip de sonucunu nasıl öğreneceğini bilmeyenler, bu paylaşımdan faydalanabilir.

 26. 27/06/2021

  Sınav sonuçunu öğrenme adına daha da kolaylaştırılmış Tc numarası ile işlem yapma hızı da artırılmış oldu. Ayrıntılı ve acıklayıcı bilgiler verilmiş kendilerine teşekkürler

 27. 27/06/2021

  TC Kimlik Numarası ile Ehliyet Sınav Sonuçları açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı.

 28. 27/06/2021

  Oldukça açıklayıcı bir makale olmuş elinize sağlık. Ehliyet sınav sonuçlarına nasıl ulaşacağımı bilmiyordum . Bu yazı sayesinde bende sınav sonuçlarıma ulaşabildim.

 29. Yorumlar bölümünden T.C. Kimlik numaranızı paylaşmayanız. Yukarıda verilen buton üzerinden sınav sonuçları sayfasına giderek sonuç sorgulamanızı Milli Eğitim Bakanlığı'na ait web sitesi üzerinden sorgulayınız.

 30. 20/05/2020

  Eski ehliyet sonuçları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir