1. Anasayfa
  2. Bilgi

TC Kimlik Numarası ile Ehliyet Sınav Sonucu

TC Kimlik Numarası ile Ehliyet Sınav Sonucu
ehliyet sinav sonucu

T.C. kimlik numarası ile ehliyet sınav sonucu sorgulama işlemini Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirtilen sayfasından tarih sırasına göre öğrenebilirsiniz. Yazımızın devamında yer alan linke tıklayarak sonuç sayfasına ulaşabilirsiniz.

Motorlu taşıtlar sürücü adayı iseniz ve sınava girdiyseniz sonuçları öğrenme için aşağıda vereceğimiz bilgi ve linki kullanarak gireceğiniz sayfadan kolaylıkla işlemlerinizi halledebilirsiniz. Ehliyet sınavları MEB’in uygulama takviminde belirttiği tarihlerde yapılmaktadır.

MEB tarafından yapılan açıklama ile birlikte e-sınav sistemine geçildi. Bu sistem ile birlikte adaylar elektronik ehliyet sınavı bitiminde sonuçlarını otomatik olarak öğrenebilir. e-sınav elektronik ehliyet sınav sonuçları, MEB artık merkezi sınav yerine elektronik ehliyet sınavı yapıyor.

Sınav bitiminde e-sınav salonunda yer alan bilgisayardan sonuçlarınızı anında öğrenebiliyorsunuz.

Ehliyet Sınav Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ehliyet sınavları artık e-sınav sistemi ile gerçekleştiriliyor. Bu sistem ile birlikte adaylar elektronik ehliyet sınavı bitiminde sonuçlarını otomatik olarak öğrenebilir. MEB artık merkezi sınav yerine elektronik ehliyet sınavı yapıyor. Peki Ehliyet Sınavı sonuçları nasıl öğrenilir? e-Sınav MEB ehliyet sınav sonucu sorgulama

TC Kimlik Numarası ile Ehliyet Sınav Sonucu Sorgula

Sınav bitiminde e-sınav salonunda yer alan bilgisayardan sonuçlarınızı anında öğrenebiliyorsunuz.

Ehliyet Sınav Sonucu

Ehliyet almak isteyen kişilerin ilk olarak bir sürücü kursuna kayıt olması gerekmektedir. Araç kullanmak isteyen kişilerin kullanmak istedikleri araç türüne göre bir ehliyete sahip olması gerekmektedir.Sürücü kursuna kayıt olduktan sonra ise hem teorik dersleri hem de pratik derslerin alınması gerekmektedir. Dersler bittikten sonra ise ehliyet almak için başvuru yapan sürücü adaylarının önce yazılı sınava ardından da direksiyon sınavına girmesi gerekmektedir.

Ehliyet Sınavı Öncesi Yapılması Gerekenler

Ehliyet almak isteyen kişilerin öncelikli olarak kaliteli bir sürücü kursu seçmeleri gerekmektedir. Sürücü kursunu seçtikten sonra ise kayıt için gerekli olan belgeleri hazırlayarak sürücü kursuna teslim edilmesi gerekir. Kayıtları oluşturulan kişiler ise önce derslere katılım sağlar.

Ehliyet sınavları iki aşamadan oluşmaktadır. Adaylar öncelikli olarak teorik bilgilerinin test edilmesi için yazılı bir sınava girerler. Sınavı başarıyla tamamlayan adaylar ise direksiyon sınavına girmek için hak kazanırlar. Direksiyon sınavını da başarıyla tamamlayan kişiler ise ehliyet almak için hak kazanırlar.

Bir sürücü kursu seçerken en fazla dikkat etmeniz gereken konulardan birisi de alacağınız direksiyon dersinin saati olarak ifade edilebilir. Bir sürücü kursuna kayıt yaptırmadan önce, alacağınız direksiyon dersinin saati hakkında detaylı bir şekilde bilgi edinmeniz gerekmektedir. Ehliyet sınavı öncesinde sınava en iyi şekilde hazırlanmak için sürücü kursunun doğru seçilmesinin önemi büyüktür.

Ehliyet Sınavı Sonrası Yapılması Gerekenler

Ehliyet sınavı sonrasında sınavı geçemeyen kişilerin sınav takviminde bulunan bir sonraki sınava girmesi gerekmektedir. Yazılı ehliyet sınavını başarıyla tamamlayan kişilerin ise sonrasında direksiyon sınavına girmesi gerekir.

Direksiyon sınavını başarı ile geçen kişilerin ise bu aşamadan sonra ehliyet çıkarma işlemlerini yapması gerekmektedir. Sınavı geçtikten sonra sürücü kursu tarafından kişiye ehliyet sertifikası verilir. Ehliyet sertifikasını kullanarak bir kişinin ehliyet çıkarması da mümkün olmaktadır. Sınava girdikten sonra TC kimlik no ile ehliyet sınav sonucu öğrenme imkanı da bulunmaktadır.

Ehliyet Ne Kadar Sürede Çıkarılır?

Ehliyet sınavından sonra size verilen ehliyet sertifikası ile yaklaşık olarak 1-2 hafta süre içerisinde ehliyetinizi çıkartmanız ve almanız mümkün olmaktadır. Sınavı geçtikten sonra öncelikli olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ehliyet sertifikanızın onaylanması gerekmektedir.

Ehliyet sınav sonucunuz belli olduktan sonra en kısa zamanda ehliyetinizi çıkarmak için randevu almanız tavsiye edilmektedir. Randevu almayı geciktirmeniz durumunda ehliyeti alacağınız tarih de ileriye atılmaktadır.

Ehliyet Sınav Sonucu Öğrenme

Ehliyet sınavına girdikten sonra sonuçlar açıklandığı zaman sürücü kursunuz sizi arayıp bilgilendirebilir. Aynı zamanda elektronik ortam üzerinden de ehliyet sınav sonucunu öğrenmek mümkün olmaktadır. Ehliyet, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak alındığı için e-devlet üzerinden sınav sonuçları kısmından sınav sonucunu görüntüleme imkanı bulabilirsiniz.

Ehliyet sınavına girdikten sonra TC kimlik no ile ehliyet sınav sonucu öğrenme imkanı bulunmaktadır. Ehliyet çıkarmak için ehliyet sınav sonucu açıklanana kadar beklemeniz gerekmektedir. Sonuçlar açıklandıktan sonra ehliyet sınav sonucu öğrenme teknikleri bulunmaktadır.

Elektronik Olmayan Yöntemler ile Sınav Sonucu Öğrenmek

İnternet üzerinden elektronik sınav sonuç ekranı üzerinden TC kimlik numaranızı ve güvenlik kodunu yazarak ehliyet sınav sonucunu kolay bir şekilde öğrenmek de mümkün olmaktadır. Ehliyet sınav sonucunu elektronik yollardan öğrenemeyen kişilerin kayıtlı olduğu sürücü kursunu arayarak da sınav sonuçlarını öğrenmeleri mümkün olmaktadır.

Elektronik ortamdan sınav sonuçlarını öğrenmek oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Elektronik ortam üzerinden ehliyet sınavı sonuçlarını öğrenmek için ihtiyacınız olan tek bilgi adayın TC kimlik numarası olarak da ifade edilebilir. Aynı zamanda sürücü kursundan cep telefonunuza bilgilendirme mesajı da alabilirsiniz.

Ehliyet Çıkarmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ehliyet sınavını geçtikten sonra ehliyet çıkarmak için yatırmanız gereken harç ücretleri ve yanınızda bulunması gereken belgeler bulunmaktadır. Tercih edilen ehliyet sınıfına göre adayların ödemesi gereken harç ücretlerinde farklılıklar oluşabilmektedir. Sürücü belgesi kartının ücretini de ayrıca ödemeniz gerekmektedir.

Polis yardımlaşma vakfına ödenecek katkı bedelleri de ehliyet çıkarmak için ödenmesi gereken giderler arasında yer almaktadır. Ehliyet çıkarmak için öncesinde harç ücretlerinin yatırılması gerekmektedir.

Ehliyet almak için gerekli evrakları hazırladıktan sonra harç ücretinin yatırılması gerekmektedir. Harç ücreti yatırıldıktan sonra ise randevu alınan Nüfus Müdürlüğü’ne gidilmesi gerekir. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra ise ehliyetinizi çıkarmak için en kısa zamanda randevu almanız gerekmektedir.

Paylaş