1. Anasayfa
 2. Bilgi

Psikoloji Bölümünü Seçecek Öğrencilere Tavsiyeler

Psikoloji Bölümünü Seçecek Öğrencilere Tavsiyeler
2

Psikoloji bölümünü seçecek öğrencilere tavsiyeler daha çok bu bölümü okumanın psikolojisi üzerinedir. Çünkü hemen hemen her konuda psikolojiye yönlenilse de bizzat psikoloji okumak gerçekten mantıklı düşünmenin temelini oluşturabilmelidir. Doğru karar verdiğinizden emin olmak için çok araştırma yapmalı ve hayatınızda mutlu olduğunuz alanlara daha çok yüklenmelisiniz. Diğer insanlardan daha çok mutlu olmayı temel felsefe edinmelisiniz. Çünkü işiniz gereği stres ve yoğun zeka egzersizleri ile çalışmak sizi yorabilir.

Bölümü okumak aslında psikolojinin her aşamasını öğrenmek ve her düzeydeki bireylerle birebir iletişim halinde olmakta yoğunlaşır. Bölümü okurken insanlarla iletişim kurma beceriniz gelişir ve kendinizi daha iyi ifade edebilir seviyeye gelirsiniz. Belirli bir süre sonra insanları ikna edebilme ve onları dediklerinizi yapmaya teşvik edebilirsiniz. Böylelikle her türlü iletişim sizin için kolaylık olur.

Psikoloji Bölümü Okumak Zor Mu?

Psikoloji bölümü okumak zor mu? Bu bölüm insanların zihninde olup biten olayları anlama, yorumlama, açıklama gibi anlamlara geldiği için zorluğu vardır. Hatta bu meslekte okuyan bireylerin genel bir görüşü vardır. Her meslek sevdikçe kolaylaşır lakin psikolojinin her zaman zorlu bir yanı vardır. Bu çok doğru ve oldukça yerinde bir sözdür. Çünkü insanların ruh halini anlamak oldukça zordur. Yıllardır yan yana yaşayan insanlar bile yeri geliyor birbirlerini tanımıyorken siz bir durumu tespit edip tedavi yöntemlerini arayabilirsiniz.

Psikoloji Bölümü İş Olanakları Nelerdir?

Psikoloji bölümü iş olanakları geniştir. Eğer ki birikiminiz varsa ya da borçlanıp bir klinik açmayı hedeflerseniz çok iyi miktarlarda kazanç sağlayabilirsiniz. Çünkü psikolojik sorunlar her dönemde var olmakta ve yıldan yıla artış gösterdiği yönünde tespitler de bulunmaktadır. Bu durumda kendi klinik dükkanınızı kendiniz oluşturabilirsiniz.

Psikoloji bölümü mezunları bakanlıklara KPSS ile atanabilmektedirler. Gerek sağlık bakanlığı gerek adalet bakanlığı ya da diğer her zaman için bir psikologa ihtiyaç duymaktadırlar.

Psikolog Maaşları Ne Kadardır?

Psikolog maaşları 2022 yılı rakamlarıyla 7.390 ile 21.450 lira arasında değişiklik göstermektedir. Bu maaş oranı devlette çalıştığınız yıl miktarı arttıkça doğru orantılı olarak artmaktadır.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 17/12/2023

  Psikoloji bölümü iş olanakları hakkında daha detaylı bilgi verilseydi daha faydalı olurdu.

 2. 14/10/2023

  Haklısın, staj imkanları önemli. Ancak psikoloji bölümünde sadece staj değil, teorik bilgi de çok önemli. Pratik deneyim kadar kuramsal bilgi de gereklidir. Deneyim kazanmak önemli ama sadece ona güvenmek yetersiz olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir