1. Anasayfa
 2. Bilgi

Mülakatta Sorulacak Sorular Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mülakatta Sorulacak Sorular Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş başvurusu yapıp mülakata çağrılan kişiler arama motorları üzerinden Mülakatta Sorulacak Sorular Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında içerikler aramaktadırlar, bu yazımızda sizler için bu konuya değindik. Yıllar süren bir eğitim maratonu tamamlanır ve hayatın zorlu kapılarını aralamak için mezuniyet sonrası ciddi bir mücadeleye girilir. Her yıl milyonlarca öğrencinin mezun olduğu gerçeği varken iş arama potansiyelinin hayli hareketli olduğu doğrudur. Bunca iş başvurusu arasından sivrilmek ve kendinin diğerlerinden farklı olduğunu ispat etmek için mülakatta sorulacak sorular dikkat edilmesi gerekenler listesine bakmak gerekir; giyimden üsluba, zamanlamadan beden diline kadar takip eden uzman görüşler adayların uygun olup olmadığıyla ilgili bir süzgeç oluşturur.

Mesleğin içeriğine göre farklı sorular sorulsa da ilk etapta kişinin kendini tanımlayabilmesi için zaman verilir. Mesleki bilgi birikimi elbette olumlu görüşler bırakacak avantajlardır; ancak adayın özgüveni kendini tanımlarken ve aldığı eğitimlerden bahsederken bile ortaya çıkabilir. Kararlı bir ses tonu, sakin ve emin bir üslup mülakat boyunca olması gereken ve aranan özelliklerdir.

Mülakatta Sorulacak Sorular

İnsan kaynakları bölümünde personel seçimi, şirketin gelişmesi ve verimliliğin artırılması için önemli rol oynar. En doğru adayı bulabilmek için de çeşitli sorularla görüşmeyi başlatırlar. Aday, görüşme öncesi başvurduğu pozisyonla ilgili önceden bilgi sahibi olmalı ve şirketin faaliyetleri için de küçük bir araştırma yapmalıdır. Hemen hemen her mülakatta sorulacak sorular belirli mesleki farkları getirse de şöyledir;

 • Kendinizi tanıtır mısınız? Aldığınız eğitimlerden bahseder misiniz?
 • Firmamızın sizin için seçtiği bu pozisyonla ilgili ne düşünüyorsunuz ve neler katabileceğinize inanıyorsunuz?
 • Şirketimizin çalışmaları hakkında bilginiz var mı?
 • Bu pozisyonda çalışmayı neden istiyorsunuz?
 • Eski iş tecrübelerinizi anlatır mısınız?
 • Eski işinizden ayrılma sebebiniz nedir?
 • Stres anını nasıl yönetirsiniz?
 • Kendinizde sevdiğiniz ve sevmediğiniz özellikleri söyler misiniz?
 • Kariyer hedefiniz Nedir?
 • Sizce sizi işe almamız için hangi yetenekleriniz var?

Mülakat aşamasında ardı ardına gelebilecek bu sorulara eklemeler yapılabilir. Olumlu giden bir mülakatsa şirket ve aday hakkında daha fazla bilgi aktarımı sağlanabilir. Maaş konusundan ise tüm bu sürecin sonunda bahsedilir.

Mülakatta Kendini Tanıtma

İlk intiba kişinin kendini ifade ederken kullandığı kelimeler ve etkili bir ses tonuyla olumlu şekilde bırakılabilir. Mülakat sürecinde olan adayın karşılaşacağı ilk konu kendisinden bahsetmesidir. Bu aşama iletişim, özgüven ve kişisel bilgiler hakkında karşı tarafa yeterli bilgiyi verir.

Alınan eğitimler, tecrübe edilen iş yaşantısı, sertifikalar ve tüm kişisel gelişim süreci bu aşamada anlatılabilir. Aile bilgileri, hobiler ve hayata dair beklentiler yine merak edilen diğer konulardır. İlk görüşmenin önemli bir başlangıcı olan mülakatta kendini tanıtma bölümü, görüşmenin sürecini etkiler ve karşı tarafı ikna yolunda ilk adım niteliğindedir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Harika bilgiler çok teşekkür ederiz gerçekten çok faydalı içerik olmuş herkese tavsiye ediyorum

 2. 1 sene önce

  Mülakata girdiğim için çok gergindim Ama bu yazı benim Heyecanımı ve gerginliğimi azaltmamda çok yardımcı oldu Umarım istediğin başarıyı elde ederim size de teşekkür ederim bu yaz için

 3. 1 sene önce

  Gerçekten mülakatlar çok önemli herkesin bu makaleyi okuması gerekiyor çok başarılı bir makale olmus bence tavsiye ederim herkese

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir