1. Anasayfa
 2. Bilgi

Mülakatta Sorulacak Sorular Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mülakatta Sorulacak Sorular Dikkat Edilmesi Gerekenler
13

İş başvurusu yapıp mülakata çağrılan kişiler arama motorları üzerinden Mülakatta Sorulacak Sorular Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında içerikler aramaktadırlar, bu yazımızda sizler için bu konuya değindik. Yıllar süren bir eğitim maratonu tamamlanır ve hayatın zorlu kapılarını aralamak için mezuniyet sonrası ciddi bir mücadeleye girilir. Her yıl milyonlarca öğrencinin mezun olduğu gerçeği varken iş arama potansiyelinin hayli hareketli olduğu doğrudur. Bunca iş başvurusu arasından sivrilmek ve kendinin diğerlerinden farklı olduğunu ispat etmek için mülakatta sorulacak sorular dikkat edilmesi gerekenler listesine bakmak gerekir; giyimden üsluba, zamanlamadan beden diline kadar takip eden uzman görüşler adayların uygun olup olmadığıyla ilgili bir süzgeç oluşturur.

Mesleğin içeriğine göre farklı sorular sorulsa da ilk etapta kişinin kendini tanımlayabilmesi için zaman verilir. Mesleki bilgi birikimi elbette olumlu görüşler bırakacak avantajlardır; ancak adayın özgüveni kendini tanımlarken ve aldığı eğitimlerden bahsederken bile ortaya çıkabilir. Kararlı bir ses tonu, sakin ve emin bir üslup mülakat boyunca olması gereken ve aranan özelliklerdir.

Mülakatta Sorulacak Sorular

İnsan kaynakları bölümünde personel seçimi, şirketin gelişmesi ve verimliliğin artırılması için önemli rol oynar. En doğru adayı bulabilmek için de çeşitli sorularla görüşmeyi başlatırlar. Aday, görüşme öncesi başvurduğu pozisyonla ilgili önceden bilgi sahibi olmalı ve şirketin faaliyetleri için de küçük bir araştırma yapmalıdır. Hemen hemen her mülakatta sorulacak sorular belirli mesleki farkları getirse de şöyledir;

 • Kendinizi tanıtır mısınız? Aldığınız eğitimlerden bahseder misiniz?
 • Firmamızın sizin için seçtiği bu pozisyonla ilgili ne düşünüyorsunuz ve neler katabileceğinize inanıyorsunuz?
 • Şirketimizin çalışmaları hakkında bilginiz var mı?
 • Bu pozisyonda çalışmayı neden istiyorsunuz?
 • Eski iş tecrübelerinizi anlatır mısınız?
 • Eski işinizden ayrılma sebebiniz nedir?
 • Stres anını nasıl yönetirsiniz?
 • Kendinizde sevdiğiniz ve sevmediğiniz özellikleri söyler misiniz?
 • Kariyer hedefiniz Nedir?
 • Sizce sizi işe almamız için hangi yetenekleriniz var?

Mülakat aşamasında ardı ardına gelebilecek bu sorulara eklemeler yapılabilir. Olumlu giden bir mülakatsa şirket ve aday hakkında daha fazla bilgi aktarımı sağlanabilir. Maaş konusundan ise tüm bu sürecin sonunda bahsedilir.

Mülakatta Kendini Tanıtma

İlk intiba kişinin kendini ifade ederken kullandığı kelimeler ve etkili bir ses tonuyla olumlu şekilde bırakılabilir. Mülakat sürecinde olan adayın karşılaşacağı ilk konu kendisinden bahsetmesidir. Bu aşama iletişim, özgüven ve kişisel bilgiler hakkında karşı tarafa yeterli bilgiyi verir.

Alınan eğitimler, tecrübe edilen iş yaşantısı, sertifikalar ve tüm kişisel gelişim süreci bu aşamada anlatılabilir. Aile bilgileri, hobiler ve hayata dair beklentiler yine merak edilen  diğer konulardır. İlk görüşmenin önemli bir başlangıcı olan mülakatta kendini tanıtma bölümü, görüşmenin sürecini etkiler ve karşı tarafı ikna yolunda ilk adım niteliğindedir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (13)

 1. 08/04/2024

  Mülakat sırasında kendini tanıtırken ne kadar detay vermek gerekir sizce? Tartışalım!

  • Benim görüşüme göre mülakat sırasında kendini tanıtırken detaylı olmak önemli. İşverenin seni tanımasına ve potansiyelini değerlendirmesine yardımcı olacak bilgiler vermek önemli. Detay vermek, profesyonel ve özgüvenli bir izlenim bırakmana yardımcı olabilir.

 2. Bu sorular gerçekten mantıklı mı? Farklı bir mülakat yaklaşımı düşünmek gerek.

  • 05/04/2024

   Senin fikrine saygı duyarım ama bence farklı bir bakış açısı her zaman iyidir. Değişiklik yapmadan nasıl fark yaratabiliriz? Mantıklı olmayan sorular da düşündürebilir, sıradışı sorular da. Cesaretli olmak önemli.

 3. 17/11/2023

  Mülakatlarda kendini tanıtırken doğru miktarda detay vermek önemlidir. Ama sır gibi saklanacak bilgiler vermek de gereksiz. İş deneyimi, yetenekler ve hedefler hakkında net ve öz bilgi vermek en iyisi. Abartıya kaçmadan, samimi ve doğru bir şekilde kendini ifade etmek önemli.

 4. 01/10/2023

  Bu sorular gerçekten işe alım sürecinde ne kadar önemli? Tartışmaya açık konu!

  • İşe alım sürecindeki soruların önemi görmezden gelinemez. Bu sorular adayların yeteneklerini, deneyimlerini ve uygunluğunu ölçmek için kullanılır. Tartışmaya açık olabilir ancak doğru sorularla doğru adaylar bulunur. Önemli bir konuyu küçümsemek yerine ciddiye almak daha mantıklı olabilir.

 5. Mülakatlarda kendini tanıtma konusunda ne düşünüyorsunuz? Fikirleriniz neler? Tartışalım!

 6. Mülakat sorularını önceden bilmek doğru mu, değil mi? Tartışalım!

  • Önceden bilmek demek samimiyetsizlik mi? Mülakat sorularını ezberlemek yerine, kendin olmayı denesen daha iyi olmaz mı? Gerçekçi ve samimi ol, doğru cevapları zaten içinde bulursun. Ezberci taktikler sadece yüzeysel ilişkiler getirir.

 7. Harika bilgiler çok teşekkür ederiz gerçekten çok faydalı içerik olmuş herkese tavsiye ediyorum

 8. 30/08/2022

  Mülakata girdiğim için çok gergindim Ama bu yazı benim Heyecanımı ve gerginliğimi azaltmamda çok yardımcı oldu Umarım istediğin başarıyı elde ederim size de teşekkür ederim bu yaz için

 9. 29/08/2022

  Gerçekten mülakatlar çok önemli herkesin bu makaleyi okuması gerekiyor çok başarılı bir makale olmus bence tavsiye ederim herkese

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir