1. Anasayfa
 2. Bilgi

5 Kolay Adımda ikametgah Belgesi Nasıl Alınır?

5 Kolay Adımda ikametgah Belgesi Nasıl Alınır?
ikametgah belgesi e devletten nasil alinir
2

e-Devlet’ten İkametgâh Belgesi Nasıl Alınır? İnternet sitesinden her geçen gün vatandaşlara sunulan hizmetler artmaktadır. Öyle ki, devletin vatandaşlara sunmuş imkanlardan bir tanesi de internet sitesinden yani e-devlet kapısından ikametgâh belgesi yani adres belgesi sorgulama ve çıktı alma imkânı tanımasıdır. E-devletten ikametgâh belgesi alma işlemleri çok kolay olmakla birlikte her geçen bu hizmet vatandaşlar tarafından daha çok kullanılmakta olup aynı zamanda bu sunulan hizmet insanlarında zamandan ve mekândan tasarruf etmesine imkân tanımaktadır. Çünkü eski zamanda vatandaşlar mahalle ya da köy muhtarına giderek bu belgeyi ancak alabiliyordu. Lakin, şimdi ise insanların hizmetine sunulan bu hizmet internet sitesinden her zaman ve her yerde ulaşma imkanına sahip olabilmektedir. O zaman, ikametgah belgesi e-devlet kapısından nasıl alınır? İşte adımlar. İsterseniz, gelin birlikte bakalım.

İkametgâh Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

İkametgâh belgesi diğer ismi ile yerleşim yeri yani kişinin yaşamış olduğu mekân adresinin adına verilen isimdir. Ayrıca ikametgâh vatandaşların yaşadığı evin adresi olarak ta tanımlanabileceğimiz gibi aynı zamanda yerleşim yeri olarak ta ifade edilebilir. Günümüzde daha çok resmi yerlere sunulmak üzere kullanılan belge artık internet sitesinden rahatça çıktı alınarak ilgili makamlara sunulmaktadır.

İkametgâh Belgesi Ne Kadar Alınabilir?

İkametgâh belgesi sorgulama ve çıktı alabilmek olarak sunulan bu hizmet Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Bir kişi gündü en fazla bir adet belge alabilme şansına sahiptir. Lakin, alınan bu belge fotokopi ile çoğaltılarak istenilen yerlere verebilirsiniz.

E-Devlet Portalından İkametgâh Belgesi Sorgulama İşlemi

İkametgâh belgesini e-devlet portalından sorgulama işleminin yapılması aslında çok basit bir iş. Sadece yapılması gereken tek şey aşağıda yer alan butona tıklayarak e-devlet internet sitesine giderek T.C. kimlik numarası ve daha önce almış olduğunuz e-devlet parolası ile e-devlet portalın içine girmek yeterli olacaktır. Akabinde ekranda beliren arama çubuğuna ikametgâh yazdıktan sonra ekrana gelen yer seçeneklerden “yerleşim yeri ve adres belgesi sorgulama” yazan bölüme tıklayıp girmeniz gerekmektedir. Sonrasında takip eden adımları atlayarak sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet İkametgah Belgesi Sorgulamak için BURAYA Tıklayın

ikametgah belgesi e devletten nasil alinir 1
İkametgah Belgesi Nasıl Alınır

E-Devlet Portalından İkametgâh Belgesi Nasıl Alınır?

e-devlet kapısından ikametgah belgesi sorgulama adımlarından sonra gelen ekrandan uyarıları kabul etmeniz gerekmektedir. Bunun için ‘’Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.’’ Bölümünü onaylamak gerekiyor. Onay işlemini yaptıktan sonra devam edip bir sonraki bölüme geçiyorsunuz.

ikametgah belgesi e devletten nasil alinir2
İkametgah Belgesi Nasıl Alınır

Bir sonraki adımda ‘’Belgenin Kimin için Alınacağı’’ seçeneğini işaretleyip devam et sekmesine tıklamak suretiyle devam ediyoruz.

ikametgah belgesi e devletten nasil alinir3
İkametgah Belgesi Nasıl Alınır

Bir sonraki adımda karşımıza gelen ekrandan ‘’Belgenin Neden Verileceği’’ bölümü seçilip “devam et” dedikten sonra işlem bitirilmiş olunacaktır.

ikametgah belgesi e devletten nasil alinir4
İkametgah Belgesi Nasıl Alınır

Tüm adımlar gerçekleştirildikten sonra e-devlet portalından ikametgâh belgesini indirebilirsiniz.

ikametgah belgesi e devletten nasil alinir5
İkametgah Belgesi Nasıl Alınır
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. E-Devlet ile ikametgah belgesi almak kolay mı gerçekten? Deneyen var mı acaba?

 2. Çok kolaymış ya, e-devlet kullanmadan da alınabiliyormuş meğer. İlginç!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir