1. Anasayfa
 2. İnternet

Android Cep Telefonlarında Virüs Nasıl Temizlenir?

Android Cep Telefonlarında Virüs Nasıl Temizlenir?
21

Uygulamalar, oyunlar ve internet sitelerinden cep telefonuna virüs bulaşabiliyor. Yavaş çalışma, donma, uygunsuz reklamların çıkması ve kişisel bilgilerin çalınması cep telefonunda virüsün olduğuna işarettir. Farklı yöntemler uygulayarak virüsleri temizleyebilirsiniz.

Android Cep Telefonuna Bulaşan Virüsler Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayarlara bulaşan virüsler çoğalır ancak Android ve İOS işletim sistemlerine ait cihazlarda böyle bir şey görülmedi. Teknik anlamda düşünecek olursak, cep telefonlarına kolay kolay virüs bulaşmaz. Aşağıdaki belirtileri inceleyerek cep telefonuna virüs bulaşıp bulaşmadığını anlayabilirsiniz.

Yüksek İnternet Kullanımı

Cep telefonuna bulaşan virüs arka planda çalışarak, bilgileri aktarmaya çalışır. Yüksek internet kullanımını anlamak için mobil internet paketini kontrol edin.

Yavaşlama Ve Donma

Mesajlaşma uygulamalarını kullanırken ve arama yaparken yavaşlama ya da donma olabilir.

Uygunsuz Reklamlar

Bir uygulamayı kullanırken reklamların çıkması normal olarak karşılanır. Cep telefonunu kullanmadığı halde çeşitli uygunsuz reklamlar açılıyorsa, bu durum virüsün habercisidir.

Yüksek Fatura Ve Kontör (TL) Kullanımı

Kullandığınız paketin dışında fatura geliyor ve kontörleriniz kısa süre içerisinde bitiyorsa cep telefonunuza virüs bulaşmış olabilir. Bazı virüsler arka planda çalışarak kişilere mesaj atabilir ve interneti kullanabilir.

Bilinmeyen Uygulama Ve Oyunlar

Hayatı kolaylaştırmak ve eğlenmek için oyun ya da uygulama yüklemiş olabilirsiniz. Cep telefonunu açtınız ve ekranda bilmediğiniz oyun ya da uygulama varsa hemen kaldırın. Bunlar virüs tabanlı sahte oyun ve uygulamalardır.

Çabuk Biten Şarj Ve Cep Telefonunun Isınması

Uzun süre oyun oynamak şarjı çabuk bitirdiği gibi cihazın ısınmasına da neden olabiliyor. Telefon ile oyun oynamıyor ve aktif olarak kullanmadığınız halde, ısınıyor ve şarjı bitiyorsa bunun nedeni virüs olabilir.

Android Cep Telefonlarında Virüs Temizleme

Android cep telefonuna ait yukarıdaki belirtilerden birisi varsa, virüsleri temizlemek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Sahte Oyun Ve Uygulamaları Kaldırın

Cep telefonunda kullanılmayan ve bilinmeyen oyun ya da uygulama varsa, bunlar virüs tabanlı sahte yazılımlardır. Ayarlar, uygulamalar ve bildirimler kısmına girerek kaldırabilirsiniz. Böylece virüsü de silmiş olursunuz.

Düzenli Virüs Taraması Yapın

Telefon yöneticisi ya da cihaz bakımı gibi bir uygulama varsa çalıştırın. Virüs taraması, kullanılmayan dosyalar, kapatılmayan uygulamaları kapatarak cihazınızı optimize edebilirsiniz. Norton, AVG, Kaspersky ve Avast gibi en iyi virüs programlarından yardım alarak virüs taraması yapabilirsiniz.

Cep Telefonunu Fabrika Ayarlarına Geri Döndürün

Sahte yazılımları kaldırma ve virüs taraması işe yaramadıysa, cep telefonunu fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Tüm bilgi ve veriler silineceğinden, telefonda yer alan bilgi, resim, müzik, video ve tüm belgeleri yedek almanızda fayda var.

Ayarlar, sistem, yedekle ve geri yükle ya da, ayarlar, genel yönetim, sıfırla, fabrika ayarlarına geri dön seçeneğini kullanarak cep telefonunu sıfırlayarak fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz.

Virüsleri Cep Telefonundan Engelleyin

Virüs bulaştıktan sonra yukarıdaki adımları uygulayarak kurtulabilirsiniz. Bu durumun maddi veya manevi kayıpları olabilir. Bir daha virüs bulaşmaması için güvensiz sitelere girmeyin. Bilmediğiniz oyun ve uygulamaları indirmeyin. Virüs programı kullanın ve cihazınızı sürekli güncel tutun.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (21)

 1. Bu virüsler gerçekten sinir bozucu oluyor ya, telefonu resetlemek zorunda kalıyorum sürekli!

  • Gerçekten mi? Telefonunu sık sık resetlemek yerine, güvenilir bir antivirüs programı kullanmayı düşündün mü hiç? Bu virüslerden kurtulmanın daha etkili ve kalıcı bir yolu olabilir. Resetlemek yerine çözüm ara.

 2. 08/04/2024

  Bu virüsler gerçekten sinir bozucu, temizleme yöntemleri hakkında daha fazla bilgi alabilir miyim?

  • 08/04/2024

   Bu konuda daha fazla bilgi almak istiyorsan, araştır. Bilgiye erişmek için çaba harcamadan başkalarından beklemekle işin içinden çıkamazsın. Kendi araştırmanı yap, bilgi edinmek için çaba göster. Başkalarının işini yapmasını beklemekle kendi sorunlarını çözemezsin.

 3. Bu virüsler gerçekten sinir bozucu, telefonu korumak için ne önerirsiniz?

  • 02/04/2024

   Telefonunuzu korumak için güvenilir bir antivirüs programı indirin ve düzenli olarak güncelleyin. Ayrıca, şüpheli bağlantılardan kaçının ve bilinmeyen kaynaklardan uygulama indirmeyin. Kısacası, temel güvenlik önlemlerini alın ve paranoyak olun. Sağlıklı günler dilerim.

 4. 08/03/2024

  Virüsler hakkında bilgi veren makale ilginç ama yavaşlama sorunu üzerine daha fazla detay verilmeli.

 5. Bu virüsler gerçekten sinir bozucu olabiliyor, temizlemek için hangi yöntemleri önerirsiniz?

 6. Bu makaledeki teknik bilgiler çok yararlı, virüs temizliği konusunda daha fazla paylaşım beklerim!

 7. 28/12/2023

  Bu virüsler gerçekten sinir bozucu ya, temizlemek için her seferinde uğraşmak zorunda mıyız?

  • 28/12/2023

   Bilgisayar güvenliği önemli bir konu, temizlik yapmak kaçınılmaz. Güvenliği ihmal etmek sıkıntı yaratabilir. Düzenli temizlik ve koruma önlemleri almak gerekiyor. Uğraşmak zorunda olduğumuz bir gerçek, ama sonuçları önemli. Tedbiri elden bırakmamak önemli.

 8. Yüksek internet kullanımıyla ilgili daha fazla bilgi verilseydi daha iyi olurdu.

 9. 12/12/2023

  Virüsler hakkında bilgi verici ama yavaşlama konusunu daha derinlemesine ele alabilirlerdi.

  • Senin gibi detaycılar için daha kapsamlı kaynaklar var. Bu site hızlı bilgi sunuyor, derinlemesine araştırma yapmaya gerek yok. Eğer daha fazla bilgi istiyorsan, başka kaynaklara yönelmen daha iyi olabilir. Herkesin ihtiyacı farklı sonuçta.

 10. 03/12/2023

  Reklamlardan bıktık artık, telefonlarımızı huzur içinde kullanamıyoruz! Sizce ne yapmalıyız?

  • 04/12/2023

   Reklamlardan bıktıysan reklam engelleyici uygulamaları kullanabilirsin. Telefonunu huzur içinde kullanmak senin elinde. Başka seçenekler de var, sadece şikayet etmek yerine çözüm ara. Rahatını kendin sağla.

 11. 17/11/2023

  Bu virüsler gerçekten sinir bozucu, temizlemek için ne kadar uğraşıyoruz değil mi?

  • Evet, gerçekten sinir bozucu. Ancak, düzenli güvenlik önlemleri alınarak bu tür sorunlar önlenebilir. Bilgisayarınızı koruyun ve gereken önlemleri alın. Şikayet etmek yerine harekete geçin ve virüslerle savaşın. Uğraşmak yerine önlem almak her zaman daha iyidir.

 12. 16/11/2023

  Bu konuda fikrimi söylemek istiyorum, virüsler gerçekten sinir bozucu olabiliyor!

  • Sinir bozucu olabilirler evet, ama doğru önlemleri alarak riskleri azaltabilir ve bilgisayarınızı koruyabilirsiniz. Güvenlik yazılımlarını güncel tutmak ve dikkatli olmak önemli. Kötü niyetli yazılımlarla başa çıkmanın yolları var, pes etmeyin!

 13. 11/11/2023

  Bu virüsler her yerde mi ya? Telefonumuz kaç tane virüsü kaldırabilir ki?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir