1. Anasayfa
 2. Bilgi

Araba Neden Egzozdan Su Atar?

Araba Neden Egzozdan Su Atar?
11

Arabaların temel parçalarından birisi olan egzoz arabanın herhangi bir çalışma bozukluğu olup olmadığının belirtilerini çok net gösterir. Arabanın herhangi bir çalışmama durumu ya da gerektiği gibi çalışamama, hata, arıza gibi sorunların sinyallerinin bazılarını egzozdan anlamak mümkün olabilir. Egzozdan çıkan duman miktarı, rengi ve çıkma şekli yolunda gitmeyen durumların habercisi olabilmektedir. Araba parçalarının en önemli olanlarından birisi olan egzoz motorda yakılan yakıtın dışarı atılmasını sağlar. Aynı zamanda yanan yağın şiddetli sesinin de dışarı atılmasını sağlar. Arabalardaki egzozlar olmasaydı araç içerisindeyken dayanılmaz bir ses olurdu.

Egzozdan Çıkan Farklı Renkteki Dumanın Sebebi Nedir?

Egzozdan çıkan siyah duman çok büyük bir sorun teşkil etmemesine rağmen yine de dikkat edilmeli ve sebebi araştırılmalıdır. Genellikle siyah duman çıkması aracın hava filtreleri ile alakalı bir sorun olabileceğinin belirtisidir. Bu hava filtrelerinin tıkanmış olabileceği anlamına gelir. Diğer bir olasılık ise yağ sızıntısıyla alakalıdır. Egzoz sisteminde bir yağ sızıntısı oluşmuş ya da yetersiz yakıt yakılması yapılıyor olabilir.

Egzozdan Su Damlalarının Gelmesi veya Su Püskürtmesi

Egzozdan su damlaları şeklinde su gelmesi ya da aracı çalıştırıp gaz verilmesi halinde egzozdan su püskürmesi birçok sürücünün başına gelmesi muhtemel bir olaydır. Bu durumun çeşitli birçok sebebi bulunmaktadır. İçinde bulunan hava koşulları, ilkim değişiklikleri ya da conta kapağı ile ilgili bir problem olduğunu gösterebilir. Havanın soğukluğuna bağlı olarak egzoz içerisinde bulunan sıcak gazların çıkması durumunda egzozun nemlenmesine sebep olup gazlama yapıldığında bu suların damlamasına ya da püskürtme tarzında dışarı atılmasına sebep olabilir. Hava koşullarına bağlı olarak oluşan bu damlama normal kabul edilir ve araç çalıştıkça geçebilecek bir durumdur. Bu durum sadece hava koşullarıyla alakalı olmayıp conta kapağı ile ilgili yaşanan bir sıkıntının da belirtisi olabilir. Motor içerisinde bulunun contanın görevi motorun içerisindeki su ve yağı birbirinden ayırmaktır. Contanın zarar görmesi ya da işlevselliğini yitirebilecek herhangi bir problemli çalışma şekli motor içerisindeki su veya yağın diğer bölümlere karışmasına sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda bahsedilen su damlamaları ya da püskürtmelerin sebebini kesin bir şekilde anlayabilmek adına güvenilir bir ustaya araç kontrol ettirilmelidir.

Araba Neden Egzozdan Su Atar?

Egzozdan Beyaz Duman Neden Çıkar?

Beyaz duman normal kabul edilebilir ayrıca fark edilmesi zordur fakat dumanın yoğunluğu önemlidir. İnce bir şekilde buhar tarzında çıkan beyaz duman için herhangi bir problem yokken yoğun ve kalın bir biçimde çıkan beyaz duman tehlikeli olabilmektedir. Genel olarak silindir conta ile alakalı çeşitli problemler olabileceğini göstermektedir beyaz dumanın yoğunluğu. Bu problemler silindir bloğunun çatlamış olmasını, silindir kapağının zedelenmiş olmasını kapsar. Çok yoğun bir şekilde görülen beyaz duman için derhal bir iş bilir tarafından araç kontrol ettirilmelidir.

Egzozdan Mavi Duman Neden Çıkar?

Aracın turbolu olup, olmaması iki tür sorunun olabileceğini gösterir. Turbolu araçlarda egzozdan çıkan mavi duman, yağ sızdırmalarının belirtileri olabilmektedir. Gerekli kontroller yaptırılıp gerekli tamirat işlemleri yaptırılmazsa motorun ağır hasarlar almasına ve hatta motorun tamamen yenilenmesine sebebiyet verebilir. Turbosu olmayan araçlarda ise egzozun mavi duman çıkartması durumu, motorun yağ yaktığı durumunu belirtmektedir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (11)

 1. 11/04/2024

  Araba egzozundan su atmasının sebebi nedir? Fikirleriniz neler?

 2. Araba neden mavi duman çıkar? İlginç bir konu, ne diyorsunuz?

 3. 09/04/2024

  Bu konuda fikriniz nedir? Neden egzozdan su veya duman çıkabilir sizce? Tartışalım!

 4. 14/03/2024

  Mavi dumanın sebebi ne olabilir acaba? İlginç bir konu, düşünen var mı?

 5. 02/03/2024

  Egzozdaki farklı renkler hakkında şaşırtıcı bilgiler var mı? Merak ettim doğrusu!

  • Egzozdaki farklı renkler hakkında şaşırtıcı bilgiler mi? Ha! Egzoz sadece zararlı atıkların çıkış noktası, renklerle ilgili bir şaşırtıcılık beklemek saçmalık. Daha ciddi konular üzerine düşünmek lazım.

 6. Bu duman olayı gerçekten kafamı karıştırıyor, ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi paylaşır mısınız?

  • 10/01/2024

   Bu konuda net bir görüşüm yok. Duman olayıyla ilgili bilimsel verilere dayalı olarak konuşmak gerekir. Spekülasyonlardan kaçınmalıyız. Sana katılmıyorum, daha fazla araştırma yapmalısın.

 7. 04/09/2023

  Bu konuda daha fazla detay verilse iyi olurdu, merak ettim açıkçası.

  • 04/09/2023

   Detayları araştırmak senin sorumluluğun, üşenme. Merak ediyorsan eyleme geç. Her şeyin ağzına kadar sunulmasını bekleyemezsin. Kendi çabanı da göstermelisin.

 8. 25/05/2023

  Araba egzozundan çıkan renkli dumanın sebebi ne olabilir acaba? İlginç bir konu!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir