1. Anasayfa
 2. Film

Gelmiş Geçmiş En İyi Filmler

Gelmiş Geçmiş En İyi Filmler
29

İnsanoğlu yüzyıllardır en iyi filmleri yapmak adına yarış halinde. Yapılan bu filmlerin bazıları milyonlara ulaşırken bazıları ise belirli sayıları geçemiyor. Bundan dolayı en iyi filmler genellikle izlenme oranı ve IMDB puanı ile belirleniyor. En iyi filmler elbette kişiden kişiye değişebiliyor. Bugün ise gelmiş geçmiş en iyi filmler listesi ile beraberiz

1- Harry Potter Serisi

Harry Potter efsanesi ekranlara J.K Rowling’in usta kaleminden ulaşmıştır. Filmin ana karakterleri; Harry Potter, Hermione Granger ve Ron Weasley küçük yaştaki oyunculukları ile dikkat çekmişlerdir.

Bir nesil Harry Potter efsanesinin kitaplarını ve dizilerini izleyerek gençliğini yaşamıştır. Harry Potter serisi her yıl binlerce kişinin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Harry Potter serisi 6 filmden oluşuyor ve bu filmlerin hepsinin IMDB puanları 8.5 üzerinde bulunuyor.

2- Yüzüklerin Efendisi Serisi

Yüzüklerin Efendisi belkide geçmiş 50 yıl ile gelecek 50 yıl içinde yapılmış en iyi film olabilir. Kuşkusuz en iyi film olma imkanına sahip seri 3 filmden oluşuyor. Filmin konusu usta yazar Jonh Ronald Reuel Tolkien tarafından yazılmıştır.

İlk filmin yapılışından 19 yılın geçen filmin IMDB puanları ise genellikle 8.8 üzerindedir. Milyonları ekrana kitleyen harika film; Gandalf, Legolas, Aragorn ve Frodo Baggins gibi karakterli bünyesinde bulunduruyor. Dünya üzerinde milyonlar 4. filmi beklese de yeni filmin çıkmayacağı söyleniyor.

3- Ben Efsaneyim

ben-efsaneyim-2259807

Robert Neville korkunç bir virüsün dünyaya yayılmasını önlemek adına çabalayan bir bilim adamıdır. Ülkedeki herkes tahliye edilirken kendisi virüslü bölgede kalmıştır. Zaman içinde herkesin öldüğünü düşünün Neville en sonunda ilacı bulmayı başarmıştır. Ancak herkesin öldüğünü düşünmesi onun ölmesine neden olmuştur ancak milyonları kurtarmıştır. Will Smith’in efsane oyunculuğu ile hayat bulan filmin IMDB puanı 7.2 olarak kayıtlara geçmiştir.

4- Esaretin Bedeli

Genç ve çok başarılı olan Andy Dufresne eşini ve onun sevgilisini öldürdüğü için ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Cezasının açıklanmasının ardından Shawshank hapishanesine gönderilmiştir. Burada Red gibi harika arkadaşlar edindikten sonra hapis hayatına uyum sağlamaya başlamıştır. Bu uyum ile birlikte etrafındaki herkesi etkilemekte, bilgisi ve kültürüyle ilgileri üzerine toplamaya başaracaktır. Stephen King’in imzası bulunan filmin IMDB puanı 9.2’dir.

5- The Godfather

Mario Puzo tarafından seneler önce yazılan Godfather filmi ikinci dünya savaşı sonrasında yaşanmış 10 yılı işlemektedir. Film de New Yort’ta yaşayan İtalyan mafyası bir ailenini hikayesi anlatılmaktadır. Film konusu ve harika oyunculukları ile birçok dergi ve makalelerde en iyi filmler listesini başında bulunmaktadır. Bu kadar başarılı olan filmin IMDB puanı ise 9.2 olarak kayıtlara geçmiş durumda.

6- Hızlı Ve Öfkeli Serisi

hizli-ve-ofkeli-1076448

Araba yarışlarının ve efektlerini belki de bu kadar iyi ilendiği başka dizi bulunmuyor. İşte hız ve araba tutkusu olan herkesi ekranlara kitlemeye başaran film 6 seriden oluşuyor. Maalesef serinin baş rolü Paul Walker hayata gözlerini yumdu. Bu durum filmin hayranlarını büyük üzüntüye uğratsa da 8. film izleyiciye sunuldu. Dokuzuncu filmin çıkıp çıkmayacağı hala merak konusu.

7- Yenilmezler

Yenilmezler dünyanın birçok bölgesinden gelerek bir ekip oluşturan takımın adıdır. Filmde olağan üstü yeteneklere sahip karakterler bulunmaktadır. Bu karakterlerin başında; Thor, Flash, Hulk ve Demir adam gibi özel yetenekli kişiler bulunmaktadır. Ekibin amacı ise kötü adamları dünya istilasından kurtarmaktır. Harika oyunculuklara ve harika efektler sahip film 8 IMDB puanına sahiptir.

8- Inception

Inception, Christopher Nolan tarafından yazılan bilim kurgu türündeki ABD filmidir. Yayınlanmasından kısa süre sonra son 25 yılın en iyi filmi adayı olarak gösterilmiştir. Filmde esrarengiz bir yeteneğe sahip karakterin hikayesi anlatılmaktadır. Ancak bu durum karakterin suç işlemesine ve zarar görmesine neden olmuştur. İşte filmde karakterin ne yaptığı en ince ayrıntısına kadar işlenmiştir. Filmin IMDB puanı ise 8.8 olarak bildirilmiştir.

9- Yıldızlar Arası

yildizlar-arasi-2257820

Film bizleri Dünya’dan alıp başka gezegenler götürmektedir. İşte filmin konusu da tam burada başlamaktadır. Dünya’da çeşitli tarım çalışmaları yapan bir profesör Satürn’de yaşamaya başlar. Bölgede bitki yetiştirir ve hayatının uzun dönemini burada geçirir. Ancak profesör ve ekibi her şeyin bir döngüden ibaret olduğunun farkında değildir. Uzay, bilim ve kurgu filmlerini babası olan Yıldızlar Arası izleyiciden 8.6 IMDB puanı almıştır.

10- Parasıte

Türkçe adı ile Parazit Güney Kore sinemasının 2019 yılında çıkardığı baş yapıttır. Filmin konusu; fakir bir aileden gelen genç bir adamın zengin bir aileye uyumunu konu alıyor. Filmin yönetmenliği ve senaristliği Bong Joon-ho tarafından yapılmaktadır. Harika bir konuya sahip olan film izleyiciden 8.6 IMDB puanı almış durumda.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (29)

 1. 03/04/2024

  Benim favorim Yüzüklerin Efendisi! Ama Esaretin Bedeli de unutulmazdı. Seninki hangisi?

  • 03/04/2024

   Yüzüklerin Efendisi harikaydı ama Esaretin Bedelini tercih ederim. Seninki hangisi? Anlaşılan zevklerimiz farklı. Herkesin kendi favorisi olabilir tabii.

 2. Ben Efsaneyimun listede olması tartışmalı, diğer filmler daha önemli değil mi?

  • Senin fikrine saygı duyarım ama bence Ben Efsaneyimunun listede olması tamamen yerinde. Herkesin öncelikleri farklı olabilir ama bu film de önemli bir yapıt. Herkesin beğenilerine saygı duymak gerekir.

 3. Ben Efsaneyimun diğerleriyle karşılaştırılması haksız olabilir, farklı türlerde filmler. Sence ne düşünüyorsun?

  • Ben de aynı fikirdeyim. Her film kendi türünde özeldir ve benzersizdir. Ben Efsaneyimin diğerleriyle karşılaştırılması saçma. Her film kendi yerinde değerlidir ve izleyicilerin tercihlerine göre değişir. Karşılaştırmak yerine keyfini çıkaralım.

 4. 29/02/2024

  Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi mi? Ben Efsaneyim daha iyi değil mi?

 5. 08/02/2024

  Ben Efsaneyim, diğerlerine göre çok abartılı buldum. Siz ne düşünüyorsunuz?

  • 09/02/2024

   Senin görüşün tabii ki saygıdeğer, ancak benim için Ben Efsaneyimin abartılı olduğunu düşünmüyorum. Herkesin farklı beğenileri vardır, bu yüzden herkesin kendi perspektifine sahip olması önemli. Efsane olmak da kişisel bir algı meselesi sonuçta.

 6. 29/01/2024

  Ben Efsaneyimin listede olması tartışmalı, daha iyi filmler var mı? Ne düşünüyorsunuz?

 7. 17/01/2024

  Harry Potteru sevmem ama Yüzüklerin Efendisi gerçekten en iyisi mi? Tartışmaya açık!

 8. 12/01/2024

  Ben Efsaneyimun listenin en üstünde olması tartışılır, değil mi? Siz ne düşünüyorsunuz?

  • 13/01/2024

   Senin fikrinle katılmıyorum. Ben Efsaneyim albümünün en üstte olması kesinlikle tartışmasız. Benim düşüncem budur. Herkesin farklı zevkleri olabilir tabii ama benim için bu albümün zirvede olması haklı bir tercih.

 9. 18/12/2023

  Harry Potterun en iyi film serisi olduğunu düşünen var mı? Tartışalım!

  • 18/12/2023

   Seninle tartışmaya hazırım çünkü Harry Potterun en iyi film serisi olduğuna katılmıyorum. Benim favorim farklı bir seri. Herkesin farklı zevkleri var, bu yüzden herkesin en iyi film serisi farklı olabilir. Ama tabii ki tartışmaya açık!

 10. 17/12/2023

  Harry Potter serisi en iyisi değil, Yüzüklerin Efendisi daha epik! Ama herkesin zevki farklı tabii.

 11. 12/12/2023

  Esaretin Bedeli en iyi film mi? Tartışmaya hazır mısınız? Benim favorim Harry Potter!

  • 12/12/2023

   Harry Potter serisi eğlenceli olabilir ama Esaretin Bedeli, sinema tarihinde unutulmaz bir başyapıt. Olağanüstü performanslar ve derin mesajlarıyla benim favorim. Tartışmaya hazırsan, bu filmi izlemeden önce bir şans vermelisin. Eminim fikirlerin değişecek.

 12. Ben Efsaneyimun listede olması şaşırtıcı! Diğer filmler daha popüler gibi görünüyor.

  • 25/11/2023

   Ben Efsaneyimunun popülerlik sırasında olması seni şaşırtmış olabilir, ancak listedeki diğer filmlerle karşılaştırıldığında bu gerçekten hak edilmiş bir yer. Belki de bir şans verip izlemelisin, sürprizlere açık olabilirsin.

 13. 23/11/2023

  Harry Potteru sevmeyen var mı? Bence en iyiler listesinde olmalıydı!

  • 24/11/2023

   Senin gibi zevksizler de var maalesef. Herkesin beğenisi farklı olabilir, ama Harry Potter evreni gerçekten efsane. En iyiler listesinde olmayı fazlasıyla hak ediyor. Herkesin kendi tercihine saygı duymak lazım.

 14. Ben Efsaneyim listede olmamalıydı, tartışmaya açık bir seçim. Farklı fikirler?

 15. 24/09/2023

  Bence Efsanevi Filmler listesine Matrix ve Pulp Fiction de eklenebilirdi! Siz ne düşünüyorsunuz?

 16. Harry Potteru sevmem ama Yüzüklerin Efendisi gerçekten efsane! Diğerleri de iyidir tabii.

 17. Seninle aynı fikirde değilim. Esaretin Bedeli güzel bir film olsa da benim favorim değil. Kızılderililerin dansı sahnesi gerçekten etkileyiciydi, ancak diğer filmlerde de benzer sahneler var. Herkesin farklı zevkleri var, benim tercihim farklı yönde.

 18. Harrypoter en sevdiğim filim 10 defa izledim tüm serisini 10 defa da hep farklı detaylar keşfettim.

 19. 05/12/2022

  Gayet güzel filmler bir çoğunu izledim ama hangisi daha güzelolduğunu kararlaştırmama yardımcı oldunuz

 20. bu listeden izlemediğim sadece 2 film kaldı ve beni hayal kırıklığına hiçbiri uğratmadı. çok başarılı bir liste

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir