1. Anasayfa
 2. Film

En İyi Fransız Filmleri

En İyi Fransız Filmleri
31

En iyi Fransız filmleri hangileridir sorusu, film severlerin internette sık sık araştırdığı konulardan bir tanesidir. Fransa, filmleri ile oldukça meşhur olan bir ülkedir. İlgi çekici konuları ile ve iyi oyuncular ile Fransız filmleri izleyenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Ülkemizde pek fazla Fransız filmi izlenmese de, ikonik hale gelmiş bazı Fransız filmlerinin hayranı da azımsanmayacak kadar fazladır.

Fransız filmlerinde pek çok farklı konunun işlendiği görülebilmektedir. Fakat genel olarak Fransız filmlerinde aşk konusunun çok fazla işlendiği bilinir. Bu tarz filmlerde işlenen bir diğer konu ise savaş ve dramdır. Dram türünde oldukça fazla Fransız filmi olduğunu söyleyebiliriz. Fakat Fransızlar bu işi o kadar başarılı yapıyorlar ki, tüm dünyanın beğenisini kazanıyorlar.

En İyi Fransız Filmleri Listesi

En iyi Fransız filmleri listemizde sizler için toplam 10 filmi bir araya getirdik. Bu filmlerin geneli aşk, savaş ve dram konularını içeren filmlerdir. Çok az bir kısmında komedi unsurlarının da yer aldığını söylemek mümkündür.

En iyi Fransız filmlerinin listesi aşağıdaki gibidir:

 1. Piyanist (La Pianiste)
 2. Amelie (La Fabuleux Destin d’Amelie Poualin)
 3. 96 Saat (Taken)
 4. Cesaretin Var Mı Aşka? (Jeux d’enfants)
 5. Taşıyıcı (The Transporter)
 6. Turist (The Tourist)
 7. Can Dostum (The Intouchables)
 8. Aşk ve Gurur (Pride and Prejudice)
 9. Bay Hiç Kimse (Mr. Nobody)
 10. Cennet Sineması (Nuovo Cinema Paradiso)

Piyanist (La Pianiste)

Wladyslaw Szpilman, 27 yaşında olan oldukça başarılı bir konser piyanistidir. Savaş çıktığında Polonya’nın Luftwaffe kentinde radyo istasyonu bombalandığında Chopin’in C minör Nocture’nü çalıyordur. Savaş çıktığında genç adam hayatının yeni sayfasında artık karaborsacı ve işbirlikçilerin sık sık geldiği barlarda çalarak para kazanmaya çalışıyordur. Bara gelen işbirlikçilerden birisi Wladyslaw v eailesini esir kampına giden trenlerden kurtaran adamdır. Wladyslaw, savaş yıllarında elinden gelen her şeyi yaparak hayatta kalma savaşı vermektedir.

Amelie (La Fabuleux Destin d’Amelie Poualin)

En iyi Fransız filmleri arasında adından oldukça söz ettiren Amelie filminde, çok masum, iyi kalpli bir kız olan Amelie’nin hayatı anlatılmaktadır. Amelie’nin annesi beklenmedik bir anda ölmüştür. Babası çok iyi bir adam olmayan Amelie, yaşadığı acılar nedeni ile kendisini eğlendirecek ve onu hayata bağlayacak şeyler aramaktadır. Fakat yine de kendisini yalnız hisseden Amelie aynı zamanda Paris’te garsonluk yapmaktadır. Amelie bir gün evinde bir kutu bulur. Bu kutunun sahibini ararken çıktığı yolda hayatının aşkını da bulur ve böylece yalnızlığından sonsuza dek kurtulmuş olur.

96 Saat (Taken)

Bryan adlı bir adamın kızı olan Kim, kaçırılır. Kaçırılma esnasında Bryan kızının kaçırıldığını cep telefonu ile çaresiz bir şekilde dinlemek zorunda kalmıştır. Eski bir gizli ajan olan Bryan, kadın satan çetenin eline düşen kızını kurtarmak için elinden geleni yapmaya niyetlenir. Oldukça kısıtlı zamanı olan Bryan, kızının Paris’te olduğunu öğrenir. Kendisinin de Los Angeles’te olması sebebi ile çok hızlı hareket ederek kızını kurtarmak için büyük bir savaş verir.

Cesaretin Var Mı Aşka (Jeux d’enfants)

En iyi Fransız filmleri denilince akla gelen Cesaretin Var Mı Aşka filmlindeki Julien Janviier ve Sophie Kowalsky, iki yakın arkadaştır. Annesi oldukça hasta olan Julien ve göçmen yaşamın zorlukları ile baş etmeye çalışan Sophie, hayatlarını eğlenceli hale getirmek için bir cesaret oyunu oynamaktadır. Bu oyunda insanlar içerisinde rezil de olabilecekleri okula sütyen ile gitmek, kendinden büyük ve güçlü bir çocuğa sataşmak gibi görevler de bulunmaktadır. Uzun bir süre bu oyunu devam ettiren iki arkadaş, zamanla birbirine aşık olmaya başlamaktadır.

Taşıyıcı (The Transporter)

Taşıyıcı görevinde olan Frank, kullanılması yasak maddeleri taşımakla görevlidir. Bu görevinde de oldukça başarılıdır. Frank, taşımak zorunda olduğu maddelerin içeriğini ve sebebini hiç sormadan direk işine odaklanmayı sever. Fakat bir taşıma görevi esnasında, esir tüccarlarının eline düşmüş bir kadın ile karşılaşır. Daha sonra bu kadın, ölümcül olaylar çıkmasına sebep olur. Frank bu ölümcül olayların arasında kaldığı için hem taşıma görevini tamamlamayı hem de hayatta kalmayı başarmaya çalışır.

Turist (The Tourist)

Hem aksiyon hem de romantik bir konusu olan Turist filminde oldukça başarılı ve dünyaca tanınan aktörler yer almaktadır. Hem Fransız hem de ABD yapımı olan filmde, Frank adlı kalbi kırılmış bir adam başroldür. İtalya’da yaşayan Frank, Amerika’ya giden bir turisttir. Burada karşısına çok güzel bir kadın olan Elise çıkar ve bu karşılaşma aslında tesadüf değil, planlı bir karşılaşmadır. Zamanla Frank, yaşadığı harika ilişkinin arka planında ciddi olaylar olduğunu fark etmeye başlar.

Can Dostum (The Intouchables)

En iyi Fransız filmleri arasında kendisine yer bulabilecek olan Can Dostum, oldukça zengin olan Philippe adlı adamın etrafındaki olayları konu alır. Zengin bir iş adamı olan Philippe, geçirdiği bir kaza sonucu felç olur. Philippe kendisine yardım etmesi için cezaevinden çıkmış olan Driss adlı kişiyi işe alır. Herkes Philippe’e Driss’in ona bakmaya uygun birisi olmadığını söylese de Philippe Driss’e güvenir ve yine de işe alır. Birbirinden oldukça farklı iki kişinin zamanla dostluğa dönüşen hikayesini anlatan Can Dostum, oldukça duygu yüklü bir filmdir.

Aşk ve Gurur (Pride and Prejudice)

Birkaç yüzyıl öncesinde geçen Aşk ve Gurur filminde, beş kız kardeşi olan Jane, Elizabeth, Lydia, Mary ve Kitty, annelerinin onların hayatını garanti altına alacağını belirtmesi ile hayal kurarak büyümüş kardeşlerdir. Anneleri kızlarına iyi birer koca bulacağını söylemiştir. Fakat bu düşünce ile yaşamak istemeyen bir kardeş vardır: Elizabeth. Lizzie olarak da hitap edilen Elizabeth, hayatı evlenerek sıradan bir şekilde değil, daha dolu dizgin ve eğlenceli bir şekilde yaşamak istemektedir. Babasının da desteği ile birlikte Lizzie hayatını renklendirmek için büyük çaba sarf etmektedir.

Bay Hiç Kimse (Mr. Nobody)

En iyi Fransız filmleri arasında gösterilebilecek olan Bay Hiç Kimse, fantastik konusu ile birlikte farklı bir eser olma özelliği taşımaktadır. Film, 2092 yılında 117 yaşındaki Nemo adlı bir adamın hayatını anlatmaktadır. Nemo, 2092 yılında hayatta kalan son ölümlü kişidir. Nemo ölüm döşeğinde iken bir çocukluk anısını hatırlar. Bir tren istasyonunda bir peronda olduğunu gören Nemo’nun iki seçeneği vardır: Annesi ile birlikte gitmek ya da babasıyla birlikte kalmak. Bu iki seçenek, Nemo için hayal dahi edemeyeceği farklı ve sayısız olasılığı da beraberinde getirecektir.

Cennet Sineması (Nuovo Cinema Paradiso)

Salvatore isimli bir adam, çok eski bir arkadaşının cenazesi için doğup büyüdüğü topraklara geri döner. Oldukça ünlü bir yönetmen olan Salvatore, doğduğu yere geldiğinde eski anıları da canlanmıştır. Cinema Paradiso adlı yerde çalışan bir görevli ile yaşadığı anılar onu tekrar aynı sinemaya götürür. Aynı kişi ile yeniden karşılaşan Salvatore, Alfred denilen bu kişi ile eski zamanlarından ve sinema tutkusundan bahsetmeyi çok sever. Alfred ile Salvatore eskisi gibi yeniden yakınlaşırlar.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (31)

 1. Amelie en iyi Fransız filmi mi? Bence tartışmalı, farklı zevklere hitap ediyor.

 2. 25/03/2024

  Bu liste eksik, Leon: Profesyonel ve La Haine gibi filmler kesinlikle olmalı!

 3. 22/03/2024

  Bu liste çok yanlış, gerçekten en iyi Fransız filmleri mi? Tartışmaya açık!

  • Senin beğenmediğin filmlerle herkesin zevkleri aynı olacak diye bir kural yok. Herkesin beğenisine göre değişir. Bu liste belki senin favori filmlerini içermiyor olabilir ama başkaları için en iyi Fransız filmleridir. Eleştiri yaparken saygılı olmayı unutma.

 4. Bu liste eksik, La Haine gibi unutulmaz Fransız filmleri nerede? Tartışalım mı?

 5. 12/03/2024

  Piyanist, Amelie ve 96 Saat gerçekten en iyi Fransız filmleri mi? Tartışmaya açık konu!

 6. 20/02/2024

  Piyanistin Amelieden daha iyi olduğunu düşünüyor musunuz? Tartışmaya açık bir konu!

  • 20/02/2024

   Amelienin piyanistten daha iyi olduğunu düşünenlere katılmıyorum. Piyanistin karmaşıklığı, derinliği ve duygusallığı Amelienin hafif ve yüzeysel melodilerinden kat kat üstündür. Bu konuda tartışmaya açık olabiliriz ama benim tercihim net.

 7. Piyanist, Amelie ve 96 Saat kesinlikle en iyi Fransız filmleri listesinde olmalı mı? Tartışalım!

 8. 25/01/2024

  Bu listede Amelie ve Piyanist olmalı mıydı? Farklı görüşleriniz var mı?

  • 25/01/2024

   Tabii ki olmalıydılar! Amelie ve Piyanist şahane filmlerdir ve listede olmaları gerekiyordu. Farklı görüşüm yok, bu filmler sinema tarihine damga vurmuş eserlerdir. Eksik olması, listeden değer katarak çıkarılması gereken filmler varken bu ikisini çıkarmak absürt olurdu.

 9. Bu listede Amelie ve Piyanist gibi klasikler var ama 96 Saat neden burada? Şaşırtıcı!

  • 96 Saat, aksiyon ve gerilim türünde bir klasik haline geldi. Farklı zevklere saygı duymak önemli. Herkesin klasik olarak gördüğü film farklı olabilir. Değişiklik ve çeşitlilik önemlidir. Herkesin favori filmi farklıdır.

 10. Piyanist ve Amelie harika seçimler ama 96 Saat bu listede ne işi var?

 11. 02/12/2023

  Amelie kesinlikle favorim ama Piyanist de bir o kadar etkileyici! Sizin favoriniz hangisi?

 12. 29/11/2023

  Bu liste hiç gerçekçi değil, daha iyi filmler var. Tartışmaya açık!

  • 29/11/2023

   Senin görüşüne saygı duyuyorum ama herkesin film zevki farklıdır. Bu liste kişisel tercihlere dayalıdır ve herkesi memnun etmek imkansızdır. Tartışmaya açık olması ise zengin bir film kültürü için faydalıdır. Farklı fikirlere de kulak vermekte fayda var.

 13. Bu liste çok güzel ama Ben X ve Y filmini de eklerdim.

  • 23/11/2023

   X ve Y filmleri zaten genelde herkesin favorileri arasında, bu liste daha farklı ve özgün seçimler içeriyor. Herkesin zevki farklıdır, belki senin favori filmlerin bu listedekilerden farklı olabilir. Farklı bakış açılarına da yer vermek önemli.

 14. 15/11/2023

  Amelie ve Piyanist filmi harika! 96 Saat ise biraz abartılı geldi bana.

  • 96 Saate abartılı diyorsun ama Amelie ve Piyanisti mi harika buluyorsun? İlginç tercih. Herkesin zevki farklıdır tabii. Benim favorim 96 Saati açıkçası. Herkesin beğenisine saygı duymak lazım.

 15. 08/11/2023

  Piyanist ve Amelie harika seçimler, ama 96 Saati oraya koymak sıradışı olmuş.

 16. 04/11/2023

  Piyanist ve Amelie gibi filmler listeye hak ettiği yerlerde yer alıyor mu? Tartışalım!

  • 04/11/2023

   Piyanist ve Amelie gibi filmler hak ettiği yerlerde mi? Kesinlikle evet! Bu filmler klasikler arasında yer alırken, hakkıyla değerlendirilmeliler. Tartışmaya bile gerek yok, bu filmler sinema tarihine damga vurmuş eserlerdir. Herkesin zevki ve beğenisi farklı olabilir ama bu filmler tartışmasız başarılı yapımlardır.

 17. 30/10/2023

  Bence La Pianiste ve Taken listeye alınmamalıydı, daha iyi seçenekler var.

 18. 29/10/2023

  Abi, bence Amelie kesinlikle listede olmalıydı, çok eğlenceli bir film! Sende ne düşünüyorsun?

 19. 14/10/2023

  Yahu bu listede Amour nerede yahu? Çok eksik bence! Siz ne dersiniz?

 20. Listeye bir de Le Fabuleux Destin dAmélie Poulain ekleyin, o da harika!

  • 10/10/2023

   Seninle aynı fikirde değilim. Amélie Poulainin hayranları çok olabilir ama bence o kadar harika değil. Başka önerilerim var, belki daha iyi filmler bulabiliriz. Teşekkürler yine de!

 21. Piyanistin Amelieden daha iyi olduğunu düşünüyorum, sizce de öyle mi?

 22. 06/10/2021

  Fransız sineması benim en sevdiğim dünya sinemasıdır. Burada yer alan birçok filmi izledim. Cesaretin Var mı Aşka favori filmim. Güzel bir yazı olmuş kaleminize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir