1. Anasayfa
 2. Film

Gerçek Hayat Filmleri 20 Film Tavsiyesi

Gerçek Hayat Filmleri 20 Film Tavsiyesi
5

Gerçek hayat filmleri bazen üzücü bazen de ilham verici olan filmlerdir. Bir filmi izlerken onu gerçekten yaşamış insanların olduğunun bilincinde olmak izleneni daha da etkiletici kılar. Gerçek hayat filmleri karakterlerin attığı her adımda izleyiciye bunu gerçekten yapmış birileri var dedirttiği için ilham veren bir tarafı da vardır. Bazen otobiyografik bazen biyografik bazen de sadece esinlenerek yapılmış gerçek hayat filmleri listesini sizin için derledik.

Sürgün İnek, IMDb: 5,1

Sürgün İnek

Gerçek hayat filmleri tavsiye listemizin ilk sırasında sürgün inek filmi yer almakta. Gerçek bir hikayeden esinlenilerek yazılmış Sürgün İnek filminin yönetmeni Ayhan Özen’dir. Halk ve asker arasındaki iplerin iyice gerildiği ve herkesin korku içinde olduğu 28 Şubat dönemini anlatan Sürgün İnek filmi okulun bahçesindeki Atatürk büstünü kıran inek Sarıkız’ın başlattığı olaylar silsilesini anlatır. Köydekiler büstün kırılmasıyla birlikte başımıza bir iş açılır mı diye düşünürken gelişen trajikomik olaylar aslında 28 Şubat döneminde halkın yaşadığı korkuları, endişeleri ve baskıları da anlatır. Bir ineğin kırdığı Atatürk büstü insanlar tarafından büyütülerek halka halka yayılır. Güldürü ögesi ağır basan Sürgün İnek filmi olaylara geriden bakınca son derece düşündürücüdür.

Gerçek Bir Hikaye: Patch Adams, IMDb: 6,8

Gerçek Bir Hikaye: Patch Adams

İlham veren filmlerde rol alan Robin Williams bu filmde Patch Adams rolünde. Patch Adams depresyon yaşayan ve sonunda bir akıl hastanesine yatmaya karar veren bir adamdır. Orada diğer akıl hastalarının arasındayken hayatıyla ne yapacağına dair bir karara varır. O, oda arkadaşına onun bölümünde kalan hastalara yardım etmekten hoşlanmıştır. Akıl hastanesinden yine kendi rızasıyla çıkar ve geç yaşına rağmen tıp okuluna kaydolur. Patch Adams doktorların şişkin egosundan ve hasta seçiciliğinden rahatsız olduğunda kendi davranışlarıyla doktorluk mesleğine yeni bir soluk getirir.

Patch Adams’ın tıbbi hizmetleri hastalara bedava verdiği hastanesi halen işler durumdadır ve kendisi de sağlık hizmetlerinin sağlanamadığı yoksul bölgelerdeki hastalara bedava tedavi sağlamak için hala hastane hastane gezmektedir.

Julie ve Julia (Julie & Julia) IMDb: 7,0

Julie ve Julia (Julie & Julia)

Julia Child Amerikalılara yemek yapmayı öğreten kadın olarak anılan ünlü bir yemek programı sunucusudur. Meryl Streep’in canlandırdığı bu karakterin izinden giden Julie ise banliyöde yaşayan, düşük gelirli hayatında sıkışmış ve yemek yapmaya bayılan bir kadındır. Julia Child’in yemek kitabındaki tarifleri denerken bir blog açar ve macerasını gün gün bu bloğa işlemeye başlar. Bu küçük blog fikri onu hayallerinin de ötesine taşıyacaktır.

Julia Child’in geçmişi ve gelcekteki Julie arasında gidiş gelişlerin olduğu film sıcacık bir atmosfere sahip. Gerçek hayat filmleri listemizde yer alan filmde Julie ve Julia Julie Powell’ın kendi hikayesini anlattığı kitaptan uyarlama.

Şişt! Kızlar Çığlık Atmaz (Hush! Girls Don’t Scream) 2013 IMDb: 7,0

Şişt! Kızlar Çığlık Atmaz (Hush! Girls Don’t Scream)

İran filmleri ülkelerindeki bazen de tüm dünyadaki toplumsal sorunlara odaklanmalarıyla ünlü. 2013 yapımı Şişt! Kızlar Çığlık Atmaz filmi de İran’da yaşanan gerçek hikayelerden ilham alarak kurgulanmış gerçek hayat filmleri listemize girmiş bir yapım. Ama Şişt! Kızlar Çığlık Atmaz filmi konusu bakımından çok daha evrensel.

İranlı Şirin evlenmek üzeredir ve fotoğraf çekimi yaptıkları sırada bir cinayet işler. Şirin sessiz sakin bir kadındır ve bir karıncayı bile incitmez. Onun bu cinayeti neden işlediğiyse mahkemede ortaya çıkar. Küçük kızların ebeveyn dikkatsizliği yüzünden pedofili sapıklar tarafından taciz edilmesinden ailelerin bu durumu öğrense bile insanların yargılarından çekindikleri için sessiz kalmalarına kadar toplumsal bir yarayı anlatan bir film.  Şişt! Kızlar Çığlık Atmaz filmi özellikle de son sahnesiyle akıllara kazınıyor.       

Önce Babamı Öldürdüler (First They Killed My Father) IMDb: 7,2

Önce Babamı Öldürdüler (First They Killed My Father)

Angeline Jolie’nin yönetmen koltuğuna oturduğu Önce Babamı Öldürdüler filmi Kamboçyalı aktivist Long Un’un gerçek hayat hikayesini anlatmaktadır. Kamboçya’nın iç savaş yaşadığı dönemde Kızıl Khmer rejimi başa gelir fakat bu komünist rejim insanları korkuyla baskılayarak onlara işkence eder. Long Un daha küçük bir çocukken sokakta oyun oynadığı günler çok geride kalmıştır. O ve ailesi bir kampa alınır ve doğru düzgün yemek bile verilmeden durmadan çalıştırılır. Long Un ailesinin fertlerini bir bir kaybederken kendisi de bomba yapmayı ve silah kullanmayı öğrenmek zorunda kalır.

İzlerken insanın sık sık bu vahşeti nasıl olur da bir insan bir diğerine yapabilir diye düşündüren bir film Önce Babamı Öldürdüler.

Lorenzo’nun Yağı (Lorenzo’s Oil) IMDb: 7,3

Lorenzo’nun Yağı (Lorenzo’s Oil) IMDb: 7,3

Oğulları tedavisi olmayan bir genetik hastalık yüzünden yatalak kalan bir ailenin, çocuklarını kurtarmak için verdikleri mücadele anlatılıyor Lorenzo’nun Yağı filminde. Anneden geçtiği düşünülen ve yalnızca erkek çocuklarda görülen bu genetik rahatsızlık yüzünden tıp çaresiz kalırken anne ve babası ondan bir an bile vazgeçmeden yollarına devam ederek bu hastalığa sahip binlerce çocuğun hayatını kurtarıyorlar.

Anne ve babanın saf sevgisi ve mücadele azmiyle izleyen herkese ilham veren müthiş bir film Lorenzo’nun Yağı.

Tatlı Bela (Erin Brockovich) IMDb: 7,4

Tatlı Bela (Erin Brockovich)

Gerçek hayat filmleri listemizde olan Tatlı Bela’da sınırları zorlayan bir kadın, Erin Brockovich anlatılır. Julia Roberts’a en iyi kadın oyuncu Oscar’ını getiren bu filmde Erin, son derece güzel ve açık giyinmeyi seven bir kadındır. Erkeklerden yana yüzü hiç gülmemiştir ve üç çocuğu vardır. Yaşam mücadelesi veren Erin, toplumun kabul ettiği kadın rolüne hiç uymaz ve kendisi değişmek yerine etrafındakilerin düşüncelerinin değişmesi gerektiğini savunur. Hukuk bürosunda bulduğu iş onu hastalıklar yüzünden ölen insanlarla bir araya getirir. Bütün bu ölümlerin çok yakınlarına kurulmuş fabrikanın atık sularıyla bir ilgisi vardır ve Erin bunun peşine düşecektir.

Kapıdaki Düşman (Enemy at the Gates) 2001 IMDb: 7,6

Kapıdaki Düşman (Enemy at the Gates)

Bir diğer gerçek hayat filmleri listemizde yer bulan kapıdaki düşman filminde İkinci Dünya Savaşı sırasında biri Rus biri Alman iki keskin nişancı arasındaki düello anlatılır filmde. Stalingard çarpışması sırasında bu iki keskin nişancı birbirlerinin peşinden ilerlerken sürekli av ya da avcı olurlar. Rus keskin nişancı Vasili Zaitsev’in etrafında gelişen olaylarla anlatılan filmde ölüm ve aşk iç içe geçmiş durumdadır.

Uyanışlar (Awakenings) IMDb: 7,8

Uyanışlar (Awakenings) IMDb: 7,8

Başrollerde Robert De Niro ve Robin Williams’ın bulunduğu Uyanışlar filmi Oliver Sacks’ın kitabından uyarlanmıştır ve gerçek hayat filmleri listemizde yer almıştır. Araştırmacı bir nörolog olan Malcolm Sayer yeni çalışmaya başladığı hastanede belirsiz bir nedenden donup kalmış hastalara rastlar. Bu hastalar refleks olarak ilginç bir şekilde onlara doğru hızla hareket eden nesneleri tutabilmektedir ama bunun dışında tamamen uyku halindedirler. Malcolm yeni geliştirilen bir ilacı bu hastaların üzerinde uygulamaya başladığında ilginç bir şekilde iyileşme görülür.

Gizli Sayılar (Hidden Figures) IMDb: 7,8

Gizli Sayılar (Hidden Figures)

Gizli Sayılar filminde Katherine G. Johnson, Mary Jackson ve Dorothy Vaughan’ın gerçek hayat hikayeleri anlatılmaktadır. Siyahilerin Amerika’da hala insan olarak görülmediği yıllarda hem siyahi hem de kadın olan bu üç zeki kadın için işler hiç kolay değildir. NASA’da sayıları hesaplayan ‘bilgisayar’ olarak çalışan bu kadınlar yalnızca formüllerin doğruluğunu hesaplamaktan çok daha fazlası olduklarını kanıtlarlar. Amerika’da ilk uzaya çıkan insan olarak anılan John Glenn’in bu başarısının ardında bu üç kadının azmi yatmaktadır.

Devrim Arabaları, IMDb: 8,0

Devrim Arabaları

Gerçek hayat filmleri listemizde yer alan bir diğer Yerli Film ise Devrim Arabaları. 27 Mayıs darbesinin ardından göreve gelen Cemal Gürsel’in emriyle yerli bir otomobil için çalışmalara başlanır. TCDD bünyesindeki yirmi üç mühendisin çalışmaya başladığı bu proje oldukça zorludur. İmkanlar ve süre kısıtlıdır. Arabanın taklit olmasını kimse istemez ve bu mühendisler bütün güçleriyle yerli araba için çalışırlar.

Kelebek ve Dalgıç (The Diving Bell and The Butterfly) IMDb: 8,0

Kelebek ve Dalgıç (The Diving Bell and The Butterfly)

Magazin dergisi Elle’de yazarlık yapan ve aniden felç geçiren 43 yaşındaki Jean-Dominique Bauby’nin üç hafta sonra koma halinden çıkması doktorlar da dahil olmak üzere herkesi şaşırtır. Beyni çok iyi işlese bile Bauby’nin vücudunda hiçbir hareket yoktur. Buna rağmen insanlarla gözünü kırparak iletişim kurmanın bir yolunu bulur ve bu sayede hayatını anlatan bir kitap yazabilir.

Yazdığı bu kitaptan uyarlanmış Kelebek ve Dalgıç Cannes Film Festivali’nde mizansen ödülü almıştır.

Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can) IMDb: 8,1

Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can)

Frank Abagnale Jr.’ın hayatından esinlenilerek kurgulanmış bu filmde bir suçlu ve bir ajan arasındaki kovalamaca anlatılıyor. Leonardo Di Caprio’nun oynadığı henüz yirmili yaşlarındaki Frank insanları çok kolay kandırabildiğinin farkına vardığında ülkeler arası seyahatler yaparak ve kendini insanlara çok farklı mesleklerde tanıtarak onları dolandırmaya başlar. FBI’sa onun peşindedir.

Steven Spielberg’in yönettiği film ilk dakikasından son dakikasına kadar temponun asla düşmediği bir kovalamaca.

Para Avcısı (The Wolf of Wall Street) IMDb: 8,1

Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)

Jordan Belfort’un gerçek yaşam öyküsünü konu edinen Para Avcısı filmi aslında bir zengin olma hikayesi. Komisyoncu Jordan yatırım yapmak isteyen küçük yatırımcıları aldatarak para kazanmanın bir yolunu bulmuştur ve işleri büyütmeye karar verdiğinde hayatının değişimini yaşamaya başlar ancak bu daima yukarı çıkılan bir yol değildir.

Duyguların Rengi (The Help) IMDb: 8,1

Duyguların Rengi (The Help)

Kathryn Socket’in The Help romanından uyarlanan Duyguların Rengi bir gerçek hayat hikayesi filmi. 60’lı yıllarda gazeteci olan Skeeter siyahilere yapılan ırkçılıktan son derece rahatsız olan bir gazetecidir. Etrafındaki herkes onun aksi gibi düşünse de o siyahi kadın hizmetçilerin ırkçılık yüzünden çektiklerini kitaplaştırmaya karar verir ve çalışmalara başlar. İlk işi onlarla konuşabilmenin bir yolunu bulmaktır çünkü yıllar boyunca gördükleri zulümler yüzünden siyahiler de beyazlarla içli dışlı olmak istemezler.

Amerika’daki ırkçılık üzerine pek çok roman yazılmış ve film çekilmiş olsa da en güzellerinden biri Duyguların Rengi filmi.

Tanrıyı Oynayanlar (Something the Lord Made) IMDb: 8,2

Tanrıyı Oynayanlar (Something the Lord Made)

Vivien Thomas tıp eğitimi almak isteyen siyahi bir vatandaştır ve onun durumunda bu neredeyse imkansız bir istektir. Hayatını marangozluk yaparak kazanan Vivien asla doktor olma hayalinden vazgeçmez. Bir doktor olan Alfred Blalock’un yanında işe başladığında doktor ondaki el becerisini ve zekayı çok geçmeden fark eder ve yaptığı araştırmalara onu da dahil eder. Vivien Thomas ve Alfred Blalock’un gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı filmde hem ikili arasındaki engin dostluğu hem de ırkçı ayrımları aşamadıkları için yaşadıkları düşmanlığı görüyoruz.

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) IMDb: 8,2

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) IMDb: 8,2

John Nash bir matematik dehasıdır ama bu deha ona içinden çıkılmaz bazı hastalıklarla beraber verilmiştir. Biyografi türünde bir film olan Akıl Oyunları Nobel ödüllü John Nash’in şizofren hastası olduğunu fark etmesi ve bununla başa çıkmaya çalışmasını anlatıyor.

İçimdeki Yangın (Incendies) IMDb: 8,3

İçimdeki Yangın (Incendies)

Souha Bechara’nın gerçek hayat hikayesinden yola çıkarak kurgulanan İçimdeki Yangın filmi Orta Doğu’da yaşanan Hristiyan-Müslüman savaşlarını Arap bir Hristiyan’ın gözünden anlatıyor. Hayali bir Arap ülkesinde geçen film gelecekten geçmişe doğru ilerleyen bir zaman çizelgesine sahip.

Nawal Marwan çocukları tarafından asla anlaşılamamış yalnız bir kadın olarak öldüğünde arkasında bıraktığı mektup ikiz çocuklarının geçmişlerini bulmak ve annelerini anlamak için Orta Doğu’ya bir arayış yolculuğuna çıkmasına neden olur. Geçmişe doğru ilerledikçe yüzleşmek zorunda kaldıkları hikaye onları dehşete düşürürken annelerini o hala yaşarken anlamadıkları için pişmanlık duymalarına neden olur.

Amadeus, IMDb: 8,3

Amadeus

Mozart ve meslektaşı Antonio Salieri arasındaki düşmanlığa varan çekişmeyi ve Wolfgang Amadeus Mozart’ın hayat hikayesinin her yönüyle işlendiği tarihsel olaylara dayanan bir filmdir Amadeus. Salieri’nin bir müzik dehası olan Mozart’a duyduğu kıskançlık ve bulduğu her fırsatta onu küçük düşürmek için kurduğu planlar ve duyduğu pişmanlığın da işlendiği film adeta görsel ve işitsel bir şölen gibidir.

Schindler’in Listesi (Schindler’s List) IMDb: 8,9

Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

Oskar Schindler zeki bir iş adamıdır ve 2. Dünya Savaşı’nın kaotik ortamından yararlanarak para kazanmanın bir yolunu bulmuştur. Çok geçmeden zenginleşen bu iş adamı Yahudilere yapılan zulmü ve savaşı içten içe onaylamaz. Fabrikasında Auschwitz’e gönderilmek istenen Yahudileri çalıştırmaya başlayarak onları kurtarmak için çareler üretir.

1993 yılında Steven Spielberg tarafından yönetilmiş film baştan sona çekilen acılara uygun olarak siyah beyazdır. Filmdeki tek renkli şey bir çocuğun kırmızı paltosudur ve o da sadece bir sahnede görülür ve kaybolur.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

 1. Patch Adamsi sevdim ama IMDb puanı düşük, ne düşünüyorsunuz? Değerlendirme yapalım mı?

 2. 09/04/2024

  Patch Adamsi izleyen var mı? 6,8 IMDb puanı hakkında ne düşünüyorsunuz? Tartışalım!

 3. 02/10/2021

  Sitenizi yeni.keşfettim.Çok güzel içerikler var.Gerçek hayattan uyarlanan filmler insanda mücadele etme azmi veriyor.Onlar başardıysa bende başarırım hissi uyandirıyor.Sayenizde izlemediğim filmler olduğunu öğrendim.En kısa zamanda izleyeceğim.Teşekkürler.

 4. 29/09/2021

  Listede Akıl Oyunlarını görünce gerçekten aradığım gibi bir içerik olduğunu anladım. İzlemeyen varsa Akıl Oyunlarını izlemesini tavsiye ederim sonunda gerçekten aşırı duygusallaşmıştım…

 5. 25/09/2021

  Film izlemeyi severim özellikle gerçek hayattan uyarlanan filmlerin sıkı takipçisiyim.Listedeki bazı filmleri izledim ve hayran kaldım.Bazılarını ise ilk defa duyuyoru.Fırsat bulunca mutlaka izleyeceğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir