1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Baş Ağrısına Çözüm Sunan 10 Doğal Yöntem

Baş Ağrısına Çözüm Sunan 10 Doğal Yöntem

bas agrisina cozum sunan 10 dogal yontem
Baş Ağrısına Çözüm Sunan 10 Doğal Yöntem

Baş ağrısı, birçok insanın yaşadığı yaygın bir durum. Kimi zaman bu ağrılar dayanılmaz bir hal alabiliyor ve günlük yaşamı olumsuz olarak etkileyebiliyor. Gerilim tipi baş ağrısı ilk sırada olmak üzere daha birçok ağrı türü bulunuyor. Peki, baş ağrısından kurtulmanın yolları neler? Detaylara birlikte göz atalım.

1.Bol Su İçin

Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Yetersiz hidrasyon, baş ağrısına neden olabilir. Kronik dehidrasyon, gerilim tipi baş ağrılarının ve migrenin yaygın bir nedenidir. Susuz kaldıktan sonra baş ağrısı yaşayan kişilerin, su tüketmeleri halinde 30 dakika-3 saat içinde ağrılarının hafiflediği kanıtlanmıştır.

2.Magnezyum Alın

Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Magnezyum, kan şekeri kontrolü ve sinir iletimi gibi durumlarda etkili olduğu gibi vücuttaki sayısız işlev için gerekli olan bir mineral. Magnezyum eksikliğinin baş ağrısını tetiklediği belirlenmiştir. Bu nedenle, baş ağrısından kurtulmanın yolları arasında magnezyum bakımından yüksek olan gıdaların tüketilmesi gerektiğini de sayabiliriz.

3.Yeterince Uyuyun

Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Uykusuzluk, sağlığınız için birçok yönden zararlı olabilir. Hatta kalitesiz uyku baş ağrılarına yol açabilir. Az uyumak kadar aşırı uyku da ağrı nedenidir. Maksimum fayda için günde yedi ila dokuz saat kadar uyumaya özen göstermelisiniz.

4.Bitkisel Yağlardan Faydalanın

Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Uçucu yağlar, çeşitli bitkilerden elde edilir ve aromatik bileşikler içerir. Konsantre sıvı formunda olan yağlar, terapötik etkiler bırakır. Yağlar çoğunlukla masaj şeklinde kullanılır, fakat bazıları bir-iki damla şeklinde yutulabilir. Ağrılı bölgeye esansiyel yağ ile masaj yapabilirsiniz. Bunun için lavanta ve nane yağlarını deneyebilirsiniz.

5.Soğuk Kompres Uygulayın

Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Soğuk kompres uygulamak, baş ağrısından kurtulmanın yolları arasındadır. Ayrıca, boyun ve baş bölgesine soğuk kompres yapmak iltihabı azaltır, sinir iletimini yavaşlatır ve kan damarlarını daraltır. Tüm bunlar baş ağrısını dindirebilir.

6.Çay veya Kahve Tüketin

Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Kafein içeren çay ve kahve, baş ağrınız olduğunda tercih edilmesi gereken içeceklerin başında gelir. Kafein, ruh halini iyileştirirken, uyanıklığı artırır, kan damarlarını daraltır ve ağrıları hafifletir.

7.Akupunkturu Deneyin

Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Vücudun belli noktalarını uyarmak için, ince iğneler yardımıyla uygulanan bu teknik geleneksel bir Çin tıbbı uygulamasıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda bu yöntemin, baş ağrılarını azalttığı da kanıtlanmış durumda.

8.Yoga Yapın

Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Yoga etkinliği, stresi hafifletir, vücudun daha esnek olmasını sağlar ve genel yaşam kalitesini yükseltir. Ayrıca yoga, vücut ağrılarını azaltır. Baş ağrısından kurtulmanın yolları denildiği zaman akla gelen yöntemlerden biri olan yoga, fiziksel ve ruhsal açıdan pek çok fayda sunar.

9.Zencefil Çayı Tüketin

Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Zencefil, antioksidanlar açısından zengindir. Zencefil çayı içmek, kronik migren dahil olmak üzere baş ağrılarını hafifletme konusunda etkilidir.

10.Egzersiz Yapın

Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Baş ağrısının sıklığını ve şiddetini azaltmanın en kolay yollarından biri de spor yapmaktır. Gün içinde yeterince aktif değilseniz, bu durum baş ağrısını tetikleyebilir. Biraz yürüyüş, dans veya fitness gibi aktivitelere yoğunlaşarak, baş ağrınızdan kurtulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap