1. Anasayfa
 2. Bilgi

E-Devlet Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-Devlet Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır?
askerlik tecil islemleri

Askerlik tecil işlemleri nasıl yapılır sorusu internet üzerinden askerliğini tecil ettirmek isteyen vatandaşlar tarafından bir hayli aranmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan erkekler sağlıkla ilgili bir sorunları bulunmadığı takdirde askerlikleri yapmak zorundadırlar. Bunun yanında ön lisans, lisans, yüksek lisans eğitimleri devam edenler askerliklerini belli sürelerde tecil ettirebilmektedirler. E-devlet askerlik tecil işlemleri nasıl yapılır bu kapsamda cevabı en çok merak edilen ve en çok araştırılan konuların başında gelmektedir.

Askerlik Tecil İşlemleri

Askerlik tecil işlemleri yapılabilmesi için bazı işlem gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunun için gereken evrakların askerlik şubelerine bırakılması gerekir. Evrak tesliminin ardından aile hekimliğinden ‘’askerliğe elverişlidir’’ şeklinde sağlığa dair bir sorun olmadığı belirten rapor alınarak tekrar askerlik şubesine teslim edilmesi gerekmektedir.

Lise mezunu olanların 3 yıl askerliklerini tecil etmeleri durumu söz konusu iken, üniversite öğrencileri ise askerliklerini 2 yıl tecil ettirebileceklerdir.

Lise Mezunları İçin Askerlik Tecil İşlemleri

Lise ve lise dengi okullardan mezun olanlar hiçbir sebebe bağlı olmadan askerliklerini tecil ettirebileceklerdir. Askerlik tecil ettirmek için gerekli evraklar askerlik şubesine teslim edildiğinde 3 yıl boyunca askerlik tecil ettirilebileceklerdir.

Üniversite Mezunları Askerlik Tecil İşlemleri

Üniversite mezunlarını askerliklerini 2 yıl süre ile tecil ettirebileceklerdir. Bunun yanında yüksek lisans öğrencileri ve doktora öğrencileri de askerliklerini 1 yıl süre ile askerliklerini tecil ettirebilecekleridir. Bunun için yaş sınırı 35 olup kişilerin bu yaş sınırını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

4 yıllık üniversite bitirenler ikinci 4 yıllık üniversiteye gitmeye karar verdiklerinde askerlik tecil işlemleri söz konusu olmayacaktır. Yalnız 2 yıllık üniversite mezunları 4 yıllığa tamamlamak istediklerinde bu haktan faydalanabileceklerdir.

Askerlik Tecil Ettirme İçin Gerekli Evraklar

Askerliklerini tecil ettirmek isteyenler bazı evrakları gerekli süre içerisinde askerlik şubelerini teslim etmeleri gerekmektedir. Gerekli evraklar bazı belgeler ile birlikte başvuruda bulunacak olanların yanlarında bulunması gerekmektedir.

 • T.C Nüfus cüzdanı, 4 adet nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Mezuniyet diploması ile birlikte 4 adet fotokopisi,
 • 6 tane vesikalık fotoğraf,
 • Ehliyeti olanların 2 adet ehliyet fotokopisini yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

E-Devlet Askerlik Tecil Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden birçok işlemi yapabilmek mümkün olmaktadır. Bu işlemlerden biri de e-devlet askerlik tescili sorgulama işlemi olmaktadır. Askerlik tecil durumlarını e-devlet üzerinden sorgulamak isteyenlerin ilk olarak e-devlet şifresi sahibi olmaları gerekmektedir.

E-devlet şifresi olmayanlar PTT’ye giderek belli bir ücret karşılığına e-devlet şifresini alabileceklerdir. E-devlet sistemine T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra arama kısmına ‘’Askerlik Durum Belgesi Sorgulama’’ yazıldığında istenilen bilgilere ulaşılabilecektir.

Askerlik Tecil Sorgulama için BURAYA Tıklayın

E-Devlet Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Askerlik tecil durumunu bozdurmak isteyenler bu işlemi e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilmektedirler. E-devlet sistemine T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra sistem üzerinden ‘’ASAL Yoklama Başvurusu’’ olan alana ulaşılmalıdır.

Yoklama kısmına ulaşıldıktan sonra sol kısımdaki alanların doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Form doldurma işlemlerinin ardından sağlık kuruluşlarına gidilerek ‘’Askerlik için sağlık raporu’’ alınıp askerlik şubelerine teslim edilmesi gerekmektedir.

Askerlik tecil işlemleri ve birçok işlemin yapılması e-devlet ile mümkün olmaktadır. Kişiler e-devlet şifresine sahip olarak birçok işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir