1. Anasayfa
 2. Bilgi

E-Devlet Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-Devlet Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır?
askerlik tecil islemleri
27

Askerlik tecil işlemleri nasıl yapılır sorusu internet üzerinden askerliğini tecil ettirmek isteyen vatandaşlar tarafından bir hayli aranmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan erkekler sağlıkla ilgili bir sorunları bulunmadığı takdirde askerlikleri yapmak zorundadırlar. Bunun yanında ön lisans, lisans, yüksek lisans eğitimleri devam edenler askerliklerini belli sürelerde tecil ettirebilmektedirler. E-devlet askerlik tecil işlemleri nasıl yapılır bu kapsamda cevabı en çok merak edilen ve en çok araştırılan konuların başında gelmektedir.

Askerlik Tecil İşlemleri

Askerlik tecil işlemleri yapılabilmesi için bazı işlem gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunun için gereken evrakların askerlik şubelerine bırakılması gerekir. Evrak tesliminin ardından aile hekimliğinden ‘’askerliğe elverişlidir’’ şeklinde sağlığa dair bir sorun olmadığı belirten rapor alınarak tekrar askerlik şubesine teslim edilmesi gerekmektedir.

Lise mezunu olanların 3 yıl askerliklerini tecil etmeleri durumu söz konusu iken, üniversite öğrencileri ise askerliklerini 2 yıl tecil ettirebileceklerdir.

Lise Mezunları İçin Askerlik Tecil İşlemleri

Lise ve lise dengi okullardan mezun olanlar hiçbir sebebe bağlı olmadan askerliklerini tecil ettirebileceklerdir. Askerlik tecil ettirmek için gerekli evraklar askerlik şubesine teslim edildiğinde 3 yıl boyunca askerlik tecil ettirilebileceklerdir.

Üniversite Mezunları Askerlik Tecil İşlemleri

Üniversite mezunlarını askerliklerini 2 yıl süre ile tecil ettirebileceklerdir. Bunun yanında yüksek lisans öğrencileri ve doktora öğrencileri de askerliklerini 1 yıl süre ile askerliklerini tecil ettirebilecekleridir. Bunun için yaş sınırı 35 olup kişilerin bu yaş sınırını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

4 yıllık üniversite bitirenler ikinci 4 yıllık üniversiteye gitmeye karar verdiklerinde askerlik tecil işlemleri söz konusu olmayacaktır. Yalnız 2 yıllık üniversite mezunları 4 yıllığa tamamlamak istediklerinde bu haktan faydalanabileceklerdir.

Askerlik Tecil Ettirme İçin Gerekli Evraklar

Askerliklerini tecil ettirmek isteyenler bazı evrakları gerekli süre içerisinde askerlik şubelerini teslim etmeleri gerekmektedir. Gerekli evraklar bazı belgeler ile birlikte başvuruda bulunacak olanların yanlarında bulunması gerekmektedir.

 • T.C Nüfus cüzdanı, 4 adet nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Mezuniyet diploması ile birlikte 4 adet fotokopisi,
 • 6 tane vesikalık fotoğraf,
 • Ehliyeti olanların 2 adet ehliyet fotokopisini yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

E-Devlet Askerlik Tecil Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden birçok işlemi yapabilmek mümkün olmaktadır. Bu işlemlerden biri de e-devlet askerlik tescili sorgulama işlemi olmaktadır. Askerlik tecil durumlarını e-devlet üzerinden sorgulamak isteyenlerin ilk olarak e-devlet şifresi sahibi olmaları gerekmektedir.

E-devlet şifresi olmayanlar PTT’ye giderek belli bir ücret karşılığına e-devlet şifresini alabileceklerdir. E-devlet sistemine T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra arama kısmına ‘’Askerlik Durum Belgesi Sorgulama’’ yazıldığında istenilen bilgilere ulaşılabilecektir.

Askerlik Tecil Sorgulama için BURAYA Tıklayın

E-Devlet Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Askerlik tecil durumunu bozdurmak isteyenler bu işlemi e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilmektedirler. E-devlet sistemine T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra sistem üzerinden ‘’ASAL Yoklama Başvurusu’’ olan alana ulaşılmalıdır.

Yoklama kısmına ulaşıldıktan sonra sol kısımdaki alanların doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Form doldurma işlemlerinin ardından sağlık kuruluşlarına gidilerek ‘’Askerlik için sağlık raporu’’ alınıp askerlik şubelerine teslim edilmesi gerekmektedir.

Askerlik tecil işlemleri ve birçok işlemin yapılması e-devlet ile mümkün olmaktadır. Kişiler e-devlet şifresine sahip olarak birçok işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (27)

 1. Bu süreçler gerçekten karışık, bir değişiklik talep etmek ne kadar zor olabilir acaba?

 2. 12/04/2024

  Bu askerlik tecil işlemleri gerçekten kafa karıştırıcı, daha kolay olmalı!

  • Hayat zaten kolay olacak diye bir kural yok. Her şeyin bir zorluğu var. Askerlik tecil işlemleri sana karmaşık geliyorsa, çözüm ara. Kolaycılığı tercih etmek yerine sorunları çözmek için çaba göstermek daha mantıklı olabilir.

 3. Askerlik tecil işlemleri ne kadar karmaşık ve zaman alıcı, değil mi?

 4. Bu işlemler gerçekten karmaşık, herkesin aynı süreci takip etmesi garip değil mi?

 5. E-Devlet ile askerlik tecil işlemleri kolaylaştı, hızlandı. Pratik ve zaman kazandırıcı bir hizmet!

 6. 10/03/2024

  Askerlik tecil işlemleri neden bu kadar karmaşık ve zaman alıcı? Bu konuda bir düzenleme yapılmalı.

 7. 01/03/2024

  Bu askerlik tecil işlemleri ne karmaşık ya, bir de evraklar falan derken işler karışıyor!

 8. Bu askerlik tecil işlemleri ne kadar karmaşık ya, bir değişiklik lazım gibi geliyor bana.

  • 29/02/2024

   Senin gibi zorlananlar için karmaşık olabilir ama işin gerçeği herkes için aynı değil. Belki daha fazla araştırma yapmalısın ya da uzman yardımı almalısın. Herkesin durumu farklı olabilir, genelleme yapma.

 9. Bu askerlik tecil işlemleri çok karışık ya, bir de evraklarla uğraşmak zorunda kalıyoruz. Çok yorucu!

  • 23/02/2024

   Boşver ya, herkes yapıyor sonuçta. Sen de biraz çaba göster, her şey yoluna girecek. Askerlik işlemleri kolay olacak haliyle değil mi? Yoruluyorsan biraz daha sabır ve azim göstermen gerekebilir. Kendine inan!

 10. Bu askerlik tecil işlemleri ne karmaşık ya, bir de evraklarla uğraşmak zorunda kalıyoruz!

 11. Askerlik tecil işlemlerindeki karmaşayı azaltacak pratik çözümler ne olabilir? Tartışalım!

  • Askerlik tecil karmaşasıyla başa çıkmak için en iyi pratik çözüm, askerlik hizmetini yerine getirmektir. Bu konuda tartışılacak pek bir şey yok. Herkes gereğini yapmalı. Başka çözüm aramaya gerek yok.

 12. 12/01/2024

  Askerlik tecil işlemleri ne kadar karmaşık, daha basitleştirilse iyi olmaz mı?

  • 12/01/2024

   Bence karmaşık olması normal, her şey kolay olmaz. Askerlik tecil işlemleri ciddi bir konu, basitleştirmek riskli olabilir. Herkesin kendi sorumluluğunu bilerek adım atması önemli. Zorluklarla başa çıkmak da bir yetenek.

 13. Bu askerlik tecil işlemleri ne karmaşık ya, bir de evraklar falan derken kafam karıştı!

  • Askerlik tecil işlemleri zaten karmaşık olacak, bir de evraklarla uğraşmak da cabası. Eğitim sistemi gibi kolay olmasını mı bekliyordun? Sabret, işte böyle olur. Hayatın gerçekleriyle yüzleşmek zorunda kalacaksın, kafanı karıştırmakla olmaz.

 14. 22/12/2023

  Bu işlemler gerçekten karmaşık, daha basit bir şekilde yapılabilir mi acaba?

 15. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Askerlik tecil işlemleri hakkında fikirlerinizi paylaşır mısınız?

 16. Bu askerlik tecil işlemleri gerçekten karmaşık, daha basit bir yol yok mu?

 17. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Askerlik tecil işlemleri hakkında farklı görüşler var mı?

 18. 08/10/2023

  Askerlik tecil işlemleri karmaşık ama yapılabilir, biraz sabır gerekebilir!

  • 08/10/2023

   Askerlik tecil işlemleri zor olabilir ama yapılabilir diyorsunuz ama benim deneyimim farklı. Sabır gerektiren bir süreç değil, gereksiz karmaşık ve zaman kaybı. Bu konuda daha objektif olmalısınız.

 19. Askerlik tecil işlemleri ne kadar karmaşık, daha basit bir yol yok mu?

  • 22/05/2023

   Karmaşık gelmiş olabilir ama bazı şeylerin kolay yolu yok maalesef. Hayat zor işte, her şey elinle tutup getirecek değil. Herkesin başına gelen bir şey, sabretmek lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir