1. Anasayfa
 2. Bilgi

Boyun Ağrısı Neden Olur, Tedavisi Nelerdir?

Boyun Ağrısı Neden Olur, Tedavisi Nelerdir?
boyun agrisi neden olur
5

Boyun ağrısı, yetişkinler için en yaygın kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarından biridir. Boyunlarımız başımızı dik tutacak ve etrafımızdaki dünyayı görmek için başımızı hareket ettirecek şekilde tasarlanmıştır. Boyun kasları ve bağları, başın ağırlığını destekleyecek kadar güçlü olmalı ve eklemler her yöne hareket edebilecek kadar esnek olmalıdır.

Boyun ağrısının nüfusun yüzde 20’sini etkilediği tahmin ediliyor ve araştırmalar boyun ağrısının hayatımızın fiziksel, sosyal ve zihinsel sağlığını etkilediğini gösteriyor.

Boyun Ağrısına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Boyun ağrısına neden olan faktörler şunlardır:,

 • Ergonomik (yorucu fiziksel aktivite, kuvvet ve titreşim kullanımı, yetersiz duruş, tekrarlayan hareket),
 • Kişisel (yaş, vücut kitle indeksi, genom, kas-iskelet ağrısı öyküsü),
 • Davranışsal (sigara içimi ve fiziksel aktivite düzeyi),
 • Psikososyal (iş doyumu, stres seviyesi, anksiyete ve depresyon).

Boyun Ağrısı Tedavisi ve Teşhisi

Günümüz internet çağında, boyun ağrısına yabancı olmayabilirsiniz. Öyleyse, daha iyi olmasını istiyorsanız, yapmanız gereken şey: kuvvet antremanıdır. Bu çalışma, sorunlu bölgeleri tonlamanın ve güçlendirmenin boynunuzun gevşek ve güzel hissetmesini sağlamanın en iyi yolu yoludur.

Boyun ağrısı genellikle kas dengesizliklerinden, tetik noktalarından, kas gerginliğinden ve kötü duruştan gelişir. Masanızdaki kötü ergonomi veya cep telefonunuzda veya tabletinizde uzun süre aşağıya bakmak kas gerginliğine ve boyun ağrısına da neden olabilir. Kronik stres sıklıkla kendini boyun ağrısı olarak gösterir ve zayıf nefes alma kalıpları, tasarım gereği yalnızca yardımcı solunum kasları olan boyun kaslarının aşırı aktivasyonuna neden olabilir.

Ağrı, boynun kendisinden veya çevreleyen birçok kas, bağ veya tendondan kaynaklanabilir. Boyun ağrısına doğal yaşlanma süreci de neden olabilir. Bu süreç boyun disklerinin ve eklemlerinin dejenerasyonuna neden olabilir.

Teknik olarak trapezius miyaljisi olarak adlandırılan boyun ağrısı, bilgisayar severlerin ortak şikayetidir. Bu yüzden araştırmacılar iyi bir çözüm bulmak için yola çıktılar. Boyun ağrısı olan 42 ofis çalışanını üç farklı tedaviden birine atadılar. Ve 10 hafta sonra, kuvvet antrenmanı yaklaşımı, kardiyo egzersizi veya sağlık ve stres yönetimi danışmanlığı üzerine baş ve omuz bölgelerinde önemli derecede iyileşme görüldü. Ve boyun ve omuzları hedef alan bu özel egzersizler, boyun ağrısını yüzde 50 oranında azalttı.

Eğer Trapezius sizi rahatsız ediyor ise, henüz spor salonuna gitme vaktiniz gelmemiştir. Öncelikle, yaşadığınız şeyin basit boyun ağrısı olduğundan ve daha ciddi bir şey olmadığından emin olmak için doktorunuzla iletişime geçin. Ardından, boyun ağrınız için en iyi tedavinin ne olduğuna birlikte karar verebilirsiniz. Çalışmadaki güçlendirme grubuna haftada birkaç kez beş farklı tür boyun ve kol egzersizi verildi. Ancak, sizin için hangi tür egzersizlerin mantıklı olabileceğini doktorunuzla karar verebilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

 1. 11/04/2024

  Yazıdaki tedavi önerileri pek pratik değil gibi geldi, sizce de öyle mi?

 2. Bu yazıda boyun ağrısı için egzersizlerin etkili olduğunu görmek güzel. Siz ne düşünüyorsunuz?

 3. Masajın boyun ağrısına iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Doğru tekniklerle yapıldığında zararlı olması mümkün değildir. Profesyonel bir masaj terapistinden yardım almanızı öneririm. Kendi yöntemlerinizle denemek yerine uzman görüşü almak daha mantıklı olacaktır.

 4. 16/03/2024

  Bu makaledeki tedavi önerileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Deneyen var mı?

 5. 20/02/2024

  Bu konuda yapılan araştırmalar ne söylüyor? Farklı görüşler var mı? Tartışalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir