1. Anasayfa
 2. E-Devlet

E-Devlet Banka Hesabı Tanımlama

E-Devlet Banka Hesabı Tanımlama
0

Kişilere pek çok kolaylık sağlayan e-devlet banka hesabı tanımlama imkanı verir. Kişiler bu tanımlamayı yaparak sgk kurumu tarafından alacakları şahıs ödemelerini belirledikleri hesaba yapılmasını sağlayabilirler. Yapılan ödemeleri sorgulayabilir ve hesaplarına yatıp yatmadığını öğrenerek ödemelerini çekebilirler.

E-Devlet Banka Hesabı Tanımlama İçin Giriş

Banka hesabı tanımlama yapılabilmesi için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresine girilmesi gerekir. Daha sonra giriş yap butonu tıklanarak kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle giriş yapılır. Daha sonra sayfada yer alan arama kısmına banka hesabı tanımlama yazılarak arama yapılır. Arama sonrasında açılan sayfada yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu/Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama linkine tıklanır.

Açılan sayfada banka hesabı tanımlama işlemi yapılır. Söz konusu tanımlama işlemi kişilerin bankalarda açtırmış oldukları bir hesap varsa yapılabilir. Çünkü tanımlama sırasında var olan hesaplar açılarak seçim imkanı verilmektedir. Ayrıca daha önce hesap tanımlaması yapanlar alacakları ödemelerin yatıp yatmadığına dair sorgulamayı da şahıs ödemeleri sorgulama sayfasını kullanarak yapabilirler.

E-Devlet Banka Hesabı Tanımlama

Banka Hesabı Tanımlama İşlem Aşamaları

Banka hesabı tanımlama sayfasında daha önce hesap tanımlama işlemi yapılmadıysa Yeni Hesap Tanımlama butonu tıklanır. Tıklama sonrasında da şu işlemler yapılır;

 • Açılan sayfada Banka Hesabı Sorgulama kısmından banka seçimi yapılır. Örneğin Ziraat Bankası’nda hesabı olan kişiler Ziraat Bankası’nı seçebilirler.
 • Banka seçimi sonrasında Sorgula butonuna basılır.
 • Yapılan sorgulama sonrasında daha önce açılmış hesaba dair bilgiler ekranda belirir.
 • Birden fazla hesap varsa bu hesaplardan birisi seçilir ve Devam Et butonuna basılır.
 • Açılan sayfada banka hesap bilgileri ve iletişim bilgileri bölümleri yer alır.
 • Banka hesap bilgilerinde banka adı, şube adı, hesap numarası ve Iban bilgileri bulunur.
 • İletişim bilgileri bölümünde daha önce tanımlanan telefon numarası ve email adresi yer alır. Bu bilgilerde değişiklik varsa yeni bilgiler girilir.
 • İletişim bilgilerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’yla paylaşılmasına dair onay verildiğine karşın işaretleme yapılarak Devam Et butonuna basılır.

Bu işlem sonrasında da banka hesabı tanımlanmış olur. Tanımlanan bu hesaba sgk tarafından yapılacak şahıs ödemeleri yapılır.

Banka Hesabı Tanımlama Ne İçin Gerekir?

Kişiler sosyal güvenlik kurumu tarafından şahıs ödemeleri alacakları zaman banka hesabı tanımlamasını yapabilirler. Böylece kurum tarafından yatırılacak olan ücretler belirlenen hesaba yatırılır ve kişiler bu hesaptan yatan parayı çekebilirler. Örneğin kişiler sgk kurumu tarafından yapılan iş göremezlik ödemesi, emzirme yardımı, sağlık yoksulluğu ödemesi, emekli hareketsiz iadesi ve şahıs diş ödemesi gibi ödemeleri alabilirler.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir