1. Anasayfa
 2. Dini

Bir İnsanın Fikrini Değiştirmek İçin Dua

Bir İnsanın Fikrini Değiştirmek İçin Dua

Bir insanın fikrini değiştirmek için dua nasıl okunur bir insanın verdiği kararı değiştirmek için aranır. Bu bazen arkadaşlar, bazen de eşler ya da çocuklar için sorulur. Örneğin çocukları kötü alışkanlıklara sahip olan bir arkadaş edinmişse, bundan kurtulmasına dair bu duaları arayabilir.

Bu dualar sadece bununla sınırlı olmayıp farklı sebeplerle de edilebilir. Örneğin bir kişi sevgisine karşılık bulamıyorsa, o kişinin de aynı şekilde kendisini sevmesi için dua etmek isteyebilir. Eğer neleri okuyabileceğinizi merak ediyorsanız ezbere bildiğiniz tüm duaları etmeniz mümkündür. Ayrıca Kur’an-ı Kerim okuduktan sonra dua edebilir ya da hacet namazı kılabilirsiniz.

Birini Kararından Vazgeçirmek İçin Okunacak Dua

Birini kararından vazgeçirmek için okunacak dua hangisi? Bu kapsamda edilebilecek pek çok dua vardır. Bunlardan bir tanesi de Fatiha suresidir. Oldukça kısa olup rahat bir şekilde ezberlenerek, gün içerisinde sıklıkla okunabilir. Okunuşu ise Latin harfleri ile aşağıda olduğu gibidir:

 1. Elhamdulillâhi rabbil’alemin,
 2. Errahmânir’rahim, Mâliki yevmiddin,
 3. İyyâke na’budu Ve iyyâke neste’în,
 4. İhdinessirâtal mustakîm, Sirâtallezine en’amte aleyhim,
 5. Ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn.

Bu şekilde Fatiha okunduktan sonra ise amin denir. 

Bir İnsanın Fikrini Değiştirmek İçin Dua
Bir İnsanın Fikrini Değiştirmek İçin Dua

Vazgeçirmek İçin Okunacak Dua

Fatiha dışında birini vazgeçirmek için okunacak dua da yine vardır. İnsanlar zaman zaman hayatlarında yanlış ve hatalı bir karar alabilir. Özellikle çocukları yanlış bir iş yapıyorsa anne babaları da onları doğal olarak bundan vazgeçirmek ister.

Bu gibi durumlarda Fatiha dışında edilebilecek farklı dualar da yer almaktadır. Eğer bunların neler olduğunu merak ediyorsanız şu şekilde görülebilir:

 • Radine billehi rabben ve bi’l-İslemi dinen ve bi Muhammedin rasulen
 • Ali el-Müttaki, Kenzu’l-Ummal
 • 11 kere Bismillahirrahmanirrahim deme ardından aralarda amin demeden 21 defa üst üste Fatiha suresini okuma
 • Allahümmağfir lene verhamne verda anne ve tekabbel minne ve edhılne’l-cennete külleh
 • Üst üste 100 defa Ya Vedud zikri

Bunlar da bir insanın fikrini değiştirmek için dua kapsamında bilinmelidir; tüm dualar gibi bunların da düzenli bir şekilde, inanarak ve temiz kalple edilmesi gerekir.

Paylaş