1. Anasayfa
 2. Dini

Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası

Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası
0

Nimeti celilullah bereketi halilullah yemek duası Müslümanlık içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu duayı pek çok Müslüman ezberlemekte ve hem yemeklerin öncesinde hem de yemeklerin sonrasında okumaktadır. Özellikle de yemeklerin ardından okunan bu dua ile Allah’a olan şükür, minnet ve teşekkür duyguları arz edilmiş olunur. Unutulmamalıdır ki bizler için her türlü nimeti yer yüzüne indiren Rabbimiz için şükür ve teşekkür oldukça önemlidir. Yeryüzüne şükretmemiz için pek çok farklı sebep bulunmaktadır.

Özellikle de yemeklerin ardından karınlarını duyuran insanların doydukları için Yüce Yaradan’a şükretmeleri oldukça önemlidir. Bu durumu bir duruş haline getirmek ve sürekli olarak tekrar etmek de ciddi anlamda önemli bir durumdur. İnsanlar Yaratıcılarına olan şükürlerini ve minnetlerini dile getirmek adına dualara yönelmektedir. Özellikle de sofra duası okumak en etkili teşekkür ve şükür duaları arasında yer almaktadır. Pek çok Müslüman, yemek duası okuyarak Allah’a olan şükürlerini sürekli olarak tekrar etmeyi bir alışkanlık haline getirmektedir. Bu durum son derecede erdemli ve doğru bir davranıştır.

Yemek Duası Neden Okunmalıdır?

Yemek duası neden okunmalıdır sorusunun yanıtı da araştırmayı seven Müslümanlar tarafından sıklıkla merak edilen detaylar arasında bulunmaktadır. Bu duanın asıl sebebi az önce de belirtmiş olduğumuz gibi Yüce Yaradan’a şükürlerimizi ve teşekkürlerimizi belirmemizdir. Bizlere yaratan, nimetlerini sunan ve her an koruyup kollayan Yüce Rabbimize olan şükürlerimizi her an iletmemiz gerekir. Özellikle de güzel nimetlerini almamızın ardından bunu yapmayı bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Bu durumun bilincinde olan Müslüman kardeşlerimiz de sıklıkla şükürlerini dile getirmektedir. Bunu yapma yöntemlerinden birisi de yemeklerin ardından şükretmek için okunan yemek duasıdır.

Yemek duası okumak, her yönden son derecede iyi bir davranıştır. Her şeyden önce Yüce Rabbimizin bizlere vermiş olduğu nimetlerin karşısında O’na şükürlerimizi iletmemiz gerekir. Zaten Yüce Allah, şükreden kullarını her zaman sever. Bizler de O’na layık kullar olmak adına şükürlerimizi dile getirmeliyiz. Başımıza gelen her kötü olayda nasıl ki Rabbimize sığınıyorsak yaşadığımız güzel olaylarda da Yüce Rabbimize şükürlerimizi ve teşekkürlerimizi de iletmeliyiz. Yemek yemek bizler için ne kadar sıradan bir olay olsa bile bu nimetlere ulaşamayan pek çok kişi bulunmaktadır.

Bizler için yemek sıradan bir olay bile olsa aslında derin düşündüğümüz zaman bu oldukça büyük bir nimettir. Her şeyden önce Rabbimizin sofralarımıza koyduğu nimetler bizler için oldukça önemlidir. Öte yandan yemek yiyebilecek sağlıkta olmak da bir şükür sebebidir. Bunun için de Allah’a şükretmek her an gerçekli olan bir durumdur. Bizler de bunu yapmak adına çeşitli şekillerde dualarımızı ederiz. Bunlardan birisi de yemeklerin ardından okunan yemek duasıdır. Bu dua kısacası insanların Allah’a olan şükürlerini dile getirmek adına okudukları bir duadır.

Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası
Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası

Yemek Duası Nasıl Okunur?

Yemek duası nasıl okunur sorusunun tek bir yanıtı yoktur. Çünkü bunun için farklı dualar bulunmaktadır. Öte yandan insanlar tamamı ile hissettikleri düşünceleri dile getirerek de yemek duası edebilmektedirler. Zaten burada esas mesele, insanların yemek yiyerek karınlarını doyurmaları ardından bunun için Allah’a şükretmeleridir.

İnsanlar her türlü şükür duası edebilmektedirler. Bunun için yemeklerin ardından okudukları yemek duaları da ciddi anlamda önem taşımaktadır. Farklı yemek dualarından istenen dua okunabilmektedir. Bu noktada insanlar hangi yemek duasını okumak istiyorlar ise eğer o yemek duasını okuyabilmektedirler. Böylelikle de Allah’a olan şükür ve minnet duygularını ifade edebilmektedirler.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir