1. Anasayfa
  2. Dini

Cevşenül Kebir Duası Oku

Cevşenül Kebir Duası Oku

Cevşenül Kebir duası oku nasıl yapılır? Bu dua her biri Allahü Teala’nın isim ve sıfatlarından 10 tanesini içeren 100 bölümden meydana gelen, oldukça uzun bir duadır. Her bir bölüme besmele çekilerek başlanır. Sonunda ise Sübhâneke yâ lâ ilâhe illâ ente el-gavse el-gavs salli alâ Muhammedin ve âlihî ve hallisnâ mine’n-nâr yâ ze’l-celâli ve’l-ikrâm yâ erhame’r-râhimîn denilmektedir.

100 bölümden 25’inin başında Allāhümme innî es’elüke bi-esmâik denilmekte, yâ Allah, yâ rahman, yâ rahîm şeklinde Allahü Teala’nın isimleri geçmektedir. Bu ifadeyle başlayan her bölüm arasında da genellikle 3 paragraf biçiminde yâ hayre’l-gāfirîn ile başlayan ve devam eden münacatlar vardır.

Bu bakımdan duanın tamamı Allahü Teala’ya ait 250 ismi, 750 sıfatı ve münacatı kapsamaktadır. Cevşenül Kebir duası oku temel olarak bu şekilde özetlenebilir.

Cevşenül Kebir Duası

Cevşenül Kebir duası bahsettiğimiz gibi oldukça uzun bir duadır. Bunun nasıl edileceğini bilmek istiyorsanız pek çok kaynakta bu vardır. Bunu okumanın pek çok fazileti yer almaktadır. Anlatıldığına göre Asr-ı Saadette meydana gelen bir savaşta, bir rivayette Uhud’da savaşın kızıştığı, üzerinde olan zırhın kendini sıktığı bir esnada Hz. Muhammed S.A.V. ellerini açmış ve dua etmiş; bunun üzerine gök kapıları açılarak Cebrail gelmiştir.

Cevşenül Kebir Duası Oku
Cevşenül Kebir Duası Oku

Cevşenül Kebir Duası Fazileti

Her duanın pek çok fazileti vardır ve Müslümanlar söz konusu faziletlerin neler olduğu sıklıkla sorulmaktadır. Çünkü her duanın fazileti farklılık gösterebilmektedir. Cevşenül Kebir duası fazileti bakıldığında okuyan ya da üzerinde yazılı bir şekilde bulunduran kişiye dünyada her türlü beladan, hastalıktan, yangından, afetten koruduğu belirtilmektedir. Ayrıca isteklerinin yerine getirileceği de belirtilmektedir.

Aynı zamanda bu dua ile Allahü Teala’ya münacaatta bulunan kişilere Bedir şehidleri derecesinde 900.000 şehit sevabı yazılır. Dua kefenin üzerinde yazıyorsa o Mümin ise azap görmeyeceği belirtilmektedir. İnsandan ve cinlerden olan tüm Müslümanların kadar sevap kazanacağı, asla cehenneme girmeyeceği belirtilmiştir. Bu bakımdan Cevşenül Kebir duası fazileti oldukça fazladır. Müslümanlar için bu duanın düzenli bir şekilde edilmesi gerektiği, temiz kalpli olunması unutulmamalıdır.

Paylaş