1. Anasayfa
 2. Bilgi

Doğum Kiloları Nasıl Gider

Doğum Kiloları Nasıl Gider
22

60 kilo ve altında bir ağrılıkta yani normal kilo sınırlarında hamile olduğunuzu öğrendiyseniz, çok şanslısınız demektir. Birde doktorunuzun tavsiyelerine uygun bir şekilde beslenip dokuz aylık süreçte en fazla 12-13 kilo almaya özen gösterirseniz muhtemelen hamileliğinizi 72 kilo ile sonlandırmış olursunuz. İşte asıl problem hamilelikte alınan kiloları veremeden emzirme döneminde daha çok kilo almayla başlıyor.

Peki, doğum kilolarından kurtulmak için neler yapılmalıdır? Planlı bir hamilelik düşünenlere hamile kalmadan bir kaç ay önce fazla kilolarını vermelerini ve ideal kiloya ulaştıktan sonra hamile kalmalarını tavsiye edilmektedir. Hiç bir şey planlandığı gibi olmayabilir ve fazla kilolu bir kadın olarak hamile kalabilirsiniz. Üstüne üstlük gebelik sürecinde 20- 25 kilo almakta işin cabası olur. Her ne olursa olsun üzülüp kendinizi yıpratmaya hiç gerek yok. Hayatınızın en özel ve en güzel anlarını yaşamanın keyfini çıkarın. Kilolar bir şekilde gidecektir, dert etmeyin…

Doğum yaptım, lohusayım, emziriyorum, bebeğim için daha çok beslenmeliyim gibi düşüncelere kapılıp işin ucunu da bırakmayın. Bu bahanelerin arkasına sığınıp önünüze geleni yemeyin. doğum kilolarından kurtulmanın en etkili yollarından en önemlisi budur. Aksi halde doğum öncesi kilonuz ve doğum sonrası aldığınız kilolar birleşir ve işin içinden çıkmanız çok daha zorlaşır.

Popüler magazin figürleri gibi hiç doğum yapmamış gibi incecik olmak, tamamen genetik ve beden yapısıyla alakalıdır. Muhtemelen doğumdan bir iki hafta sonra incecik olanlar doğum öncesi ve sonrası profesyonel destek almışlardır. Yada onların genleri öğledir. Sakın doğumdan sonra sağlıksız, hem de sütünüzü kesecek diyetler uygulamayın. Hızlı kilo vermek için çok katı diyet ve egzersiz uyguluyorlar. Bu da hem bebek, hem de anne sağlığı açısından iyi bir durum değil. Eğer gerçekten isterseniz, azimli ve sabırlı olursanız mutlaka fazla kilolarınızdan kurtulursunuz

Diyet yapma fikrinden vazgeçin

Sabah kahvaltısında zeytin, domates, yeşillik, salatalık, peynir, yumurta, ceviz, meyve ve şekersiz çayı istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Ama karnım doymuyor deyip sakın ekmek yemeyin.

Sabah kahvaltısından bir saat sonra küçük su şişesinin içine toz zencefil, zerdeçal ve tarçın katıp yavaş yavaş için. Kahvaltı ile öğle yemeği arası beş saat kesinlikle ağzınıza tek bir lokma dahi sürmeyin. Açlığa dayanamayacak gibi olursanız bir kaç tane badem fındık fıstık yiyerek açlığınızı bastırın. Günde en az 2 litre su için. Ne kadar cazip olsa da şerbetli tatlı yerine sütlü tatlıyla nefsinizi köreltin…. Ekmek, makarna, pirinç ve hamur işleriyle yakın temastan kaçının. Doğum kilolarından nasıl kurtulurum? diye kara kara düşünmeyin. Bu dediklerimi harfiyen uygulayın ve her ne olursa olsun akşam saat 8’den sonra kesinlikle su dışında hiç bir şey yemeyin.

Farkındaysanız egzersiz ve spor yapın demiyorum. Bebekle ilgilenmekten en az altı ay spor yapacak vaktiniz olmayacak çünkü… Bebek uyurken spor yaparım diyenler, bebek uyurken bence sizde uyuyun. Spordan daha fazla ihtiyacınız olacak….

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (22)

 1. 12/04/2024

  Benim için diyet yapmak sıkıcı, ama doğum kiloları hakkında farklı düşüncelerim var.

 2. 11/04/2024

  Tabii ki, sağlıklı kilo vermek için sadece diyet yapmak yeterli değil. Dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları da önemli. Tartışmaya gerek yok, çünkü bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Her şeyden önce sağlığınızı düşünün.

 3. Bu konuda kesin bir şey söylemek zor ama bence denemekte fayda var.

  • 29/03/2024

   Kesin bir şey söylemek zor olabilir ama denemeden ne olacağını da bilemezsin. Yeniliklere açık olmakta fayda var. Ne kaybedersin ki? Denemeden bilemezsin. Hayat risk almadan ilerlemez. Hadi cesaret!

 4. Diyet yapmak yerine sağlıklı beslenmeyi tercih etmek güzel bir fikir olabilir.

 5. 26/03/2024

  Benim fikrime göre herkes kendi vücutlarına nasıl bakacağına karar vermeli.

 6. 02/03/2024

  Diyet yapmadan nasıl kilo verebiliriz? İlginç ve tartışmaya açık bir konu!

  • 02/03/2024

   Diyet yapmadan kilo vermek mümkün. Beslenme alışkanlıklarını değiştirerek ve düzenli egzersiz yaparak sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsin. Diyetler genellikle geçici çözümlerdir, kalıcı değişiklikler yapmak daha etkili olabilir. Tartışmaya açık olabilir ama sonuçlar konuşulmaya değer.

 7. Diyet yapmayı bırakın, doğal yollarla sağlıklı kilo vermek daha etkili olabilir!

  • 30/12/2023

   Doğal yollarla sağlıklı kilo vermek şüphesiz önemli, ancak diyet yapmadan tamamen vazgeçmek de mantıksız olabilir. Dengeli beslenme ve egzersiz daima önemlidir. Herkesin vücudu farklı tepkiler verir, bu nedenle herkes için tek bir doğru yöntem olamaz.

 8. Bu konuda fikirler çok çelişkili, herkesin kendi deneyimlerine saygı gösterelim.

 9. 13/12/2023

  Diyet yapmak yerine sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemek daha etkili olabilir.

  • 13/12/2023

   Diyet yapmak yerine sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemek daha etkili olabilir diyorsun, ama bazen diyet de gerekli olabilir. Herkesin ihtiyaçları farklı. Dengeli bir beslenme planı ve spor kombinasyonu en iyisi olabilir. Herkes için tek bir doğru yok.

 10. Bu konuda fikrimi belirtmek istiyorum, diyet yapmak sağlıklı bir yaşam tarzı olabilir mi?

 11. 06/12/2023

  Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü? Tartışmaya açık bir konu!

  • Tabii ki mümkün! Dengeli beslenme ve düzenli egzersizle kilo vermek oldukça sağlıklı ve etkili bir yöntemdir. Diyet yapmadan da kilo verebilirsiniz. Unutmayın, sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri uzun vadede daha başarılı sonuçlar verir. Yapılması gereken sağlıklı tercihler yapmak ve hareket etmek!

 12. Bu konuda deneyimlerinizi paylaşır mısınız? Diyet mi yapmalı, yoksa vazgeçmeli miyiz?

  • 30/11/2023

   Diyet yapmak yerine sağlıklı beslenmeyi tercih etmelisiniz. Diyetler genellikle kısa vadeli sonuçlar getirirken uzun vadede sürdürülemez olabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları kazanmak daha önemli. Vazgeçmek yerine sağlıklı seçimler yaparak kalıcı bir yaşam tarzı oluşturabilirsiniz.

 13. Diyet yapmadan da sağlıklı beslenmek mümkün olabilir mi? Tartışalım!

  • Tabii ki mümkün! Diyet yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeyi tercih etmek daha sürdürülebilir ve sağlıklı bir seçenek olabilir. Tartışmaya açık olmak önemli ama sağlıklı beslenme alışkanlıkları da göz ardı edilmemeli.

 14. Bu konuda fikirler çok çeşitli, herkesin deneyimleri farklı. Herkesin kendi yolunu bulması önemli.

  • 23/09/2023

   Senin fikrin de önemli tabii, ama herkesin kendi yolunu bulması demek körü körüne her şeyi kabul etmek mi? Deneyimler farklı olabilir ama bazen biraz rehberlik de lazım. Sonuçta herkesin hayatı kendi seçimleriyle şekilleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir