1. Anasayfa
  2. E-Devlet

E-Devlet Cenaze Sorgulama İşlemi

E-Devlet Cenaze Sorgulama İşlemi

E-devlet sistemine son zamanlar da bir hizmet daha eklendi. Bu hizmetin adı ise e-devlet cenaze sorgulama işlemi hizmetidir. Bu sayede artık e devlet üzerinden mezar yeri sorgulama, vefat bilgisi sorgulama, tahsilat, tahakkuk, beyan ve ücret sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmeniz kolay hale gelmiştir. Verilen hizmetlerden bazılarından bahsetmek gerekirse cenaze sorgulama işlemlerinden mezar yeri sorgulama ve vefat bilgisi sorgulama ekranı karşımıza çıkmaktadır.

E-Devlet Mezar Yeri Sorgulama İşlemi

Sorgulama işlemi yaparken öncelikle e-devlet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra gelen ekrandan ise sorgulama formu üzerinden mezarlık adı, adı, soyadı, babasının adı, annesinin adı gibi bilgileri girmeniz gerekmektedir. Karşınıza gelen ekranda ise bulunduğunuz bölgedeki tüm mezarlıkları görebilirsiniz.

E-Devlet Vefat Bilgisi Sorgulama İşlemi

Vefat bilgisi sorgulama işlemini gerçekleştirmek için e-devlet sitesine gerekli bilgilerinizi girerek giriş yapın. Daha sonra gelen ekranda ise bulunduğunuz bölge ismi üzerinden vefat bilgileri adlı yere geliyorsunuz. Bu işlemi tamamladıktan sonra ise karşınıza gelen ekranda belirli tarih aralığında vefat eden kişilerin listesini görebilirsiniz.

Ayrıca siz de herhangi bir tarih girerek vefat eden kişilerin adını, soy adını, ana adını, baba adını, doğum tarihlerini, yaşlarını ve ölüm nedenlerini kolay şekilde öğrenebilirsiniz. Peki e-devlet sistemine giriş nasıl sağlanmalıdır? Şimdi de bu sorunun cevabını inceleyelim.

E-Devlet Sistemine Giriş

E-devlet sisteminden faydalanabilmek için öncelikle e-devlet şifreniz olması gerekir. E-devlet şifresini size yakın herhangi bir PTT şubesi aracılığı ile kimlik numaranızı vererek 2 TL karşılığında almanız oldukça kolaydır. Daha sonra ise ister e-devlet uygulaması üzerinden isterseniz de e-devlet internet sitesi üzerinden giriş yapabilirsiniz. E-devlet sitesine giriş yaptıktan sonra sistem içerisinde bulunan belediyeler aracılığı ile ister cenaze işlemleri, ister vefat bilgisi isterseniz de mezar yeri sorgulayabilirsiniz.

Sistem üzerinde kayıtlı 47 il belediyesi ve 137 belediye vee 4 tane yerel hizmet kurumu bulunmaktadır. Belediye sayfaları üzerinden entegre edilmiş olan tüm hizmetlere bu sayede kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. E-devlet üzerinden bulunduğunuz belediye ile ilgili istediğiniz herhangi bir bilgiye ulaşmak oldukça kolay hale gelmiştir.

Paylaş