1. Anasayfa
  2. E-Devlet

E-Devlet Tapu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet Tapu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden tapu sorgulama işlemi oldukça kolaydır demek yanlış olmaz. Çünkü e devlet üzerinden tapu sorgulama işlemi günümüzde internet aracılığı ile kolayca yapılabiliyor. Bu sistem üzerinden rahat bir şekilde gayrimenkul firmalarına ait tapu belgelerindeki parsel hakkının yeni ve güncel durumuna bakılması ve öğrenilmesi adına tapu kaydı sorgulama işlemi yapılabiliyor.

Peki, E-devlet Üzerinden ve İnternet Aracılığı ile Tapu Sorgulama işlemini Yapmak İçin E-devlet Sistemine Nasıl Giriliyor?

E-devlet tapu sorgulama işlemi ya da online tapu sorgulama işlemi nasıl yapılır sorusuna cevap olarak şu bilgileri vermekte yarar var. Bu sorgulama işlemini yapmak için öncelikle kişi kendisi için belirlenen E-Devlet Şifresi ve T.C. kimlik numarasını kullanarak kimliğini doğruladıktan hemen sonra e devlet sisteme başarılı bir biçimde giriş yapabiliyor.

Peki, ya e devlet şifresi nerelerden alınabiliyor? İlk olarak kişi, turkiye.gov.tr adresi üzerinden e devlet kapısına giriş yapabilmek için bir e devlet şifresi olması şarttir. Bu e devlet şifresini de ya PTT merkez müdürlükleri merkezlerinden ya da PTT kurumunun herhangi bir yetkili şubelerinden kimlik kartı ile alabiliyor. Bu gerekli şifresini aldıktan sonra kişi, internet üzerinden rahatlıkla dilediği sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

E-devlet Kapısı 

E-devlet sistemi kurulduğu günden bu yana kendi bünyesinde barındırdığı sayısız hizmetler ile Türkiye vatandaşlarına kolaylık sağlayan e-Devlet Kapısı, bugün günlük olarak vatandaşlar tarafından en çok ziyaret edilen online sitelerinin başında yer alan bir sistemdir. Türkiye vatandaşı olan herkes e-Devlet sistemi ile merak ettikleri her tür özel bilgilerine ulaşabilme imkanına sahipler. Bilgilerini sorgulamak isteyen Türk vatandaşları, e devlet giriş ekranı sayesinde SGK hizmet dökümü sorgulamalarını araç plakalarına yazılan cezaların öğrenmek ve benzeri yüzlerce işlemi kolaylıkla yapabiliyorlar.

Paylaş