1. Anasayfa
 2. E-Devlet

E-Devlet Tapu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet Tapu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
13

İnternet üzerinden tapu sorgulama işlemi oldukça kolaydır demek yanlış olmaz. Çünkü e devlet üzerinden tapu sorgulama işlemi günümüzde internet aracılığı ile kolayca yapılabiliyor. Bu sistem üzerinden rahat bir şekilde gayrimenkul firmalarına ait tapu belgelerindeki parsel hakkının yeni ve güncel durumuna bakılması ve öğrenilmesi adına tapu kaydı sorgulama işlemi yapılabiliyor.

Peki, E-devlet Üzerinden ve İnternet Aracılığı ile Tapu Sorgulama işlemini Yapmak İçin E-devlet Sistemine Nasıl Giriliyor?

E-devlet tapu sorgulama işlemi ya da online tapu sorgulama işlemi nasıl yapılır sorusuna cevap olarak şu bilgileri vermekte yarar var. Bu sorgulama işlemini yapmak için öncelikle kişi kendisi için belirlenen E-Devlet Şifresi ve T.C. kimlik numarasını kullanarak kimliğini doğruladıktan hemen sonra e devlet sisteme başarılı bir biçimde giriş yapabiliyor.

Peki, ya e devlet şifresi nerelerden alınabiliyor? İlk olarak kişi, turkiye.gov.tr adresi üzerinden e devlet kapısına giriş yapabilmek için bir e devlet şifresi olması şarttir. Bu e devlet şifresini de ya PTT merkez müdürlükleri merkezlerinden ya da PTT kurumunun herhangi bir yetkili şubelerinden kimlik kartı ile alabiliyor. Bu gerekli şifresini aldıktan sonra kişi, internet üzerinden rahatlıkla dilediği sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

E-devlet Kapısı 

E-devlet sistemi kurulduğu günden bu yana kendi bünyesinde barındırdığı sayısız hizmetler ile Türkiye vatandaşlarına kolaylık sağlayan e-Devlet Kapısı, bugün günlük olarak vatandaşlar tarafından en çok ziyaret edilen online sitelerinin başında yer alan bir sistemdir. Türkiye vatandaşı olan herkes e-Devlet sistemi ile merak ettikleri her tür özel bilgilerine ulaşabilme imkanına sahipler. Bilgilerini sorgulamak isteyen Türk vatandaşları, e devlet giriş ekranı sayesinde SGK hizmet dökümü sorgulamalarını araç plakalarına yazılan cezaların öğrenmek ve benzeri yüzlerce işlemi kolaylıkla yapabiliyorlar.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (13)

 1. 16/02/2024

  Bu e-devlet işlerinde sürekli sorun yaşıyorum, sizin deneyimleriniz nasıl? Konuşalım mı?

 • 17/02/2024

  Senin deneyimlerin ne önemli ki? Herkesin yaşadığı sorunlar farklı olabilir. E-devlet işlerinde sorun yaşayan biri olarak çözümleri araştırman daha mantıklı olabilir. Konuşmak yerine harekete geçmekte fayda var.

 • Bu konuda daha fazla bilgi verilseydi daha faydalı olabilirdi. Ne dersiniz?

  • Sen de haklısın, daha detaylı bilgi verilseydi kesinlikle daha faydalı olurdu. Bilgi eksikliği gerçekten sinir bozucu olabiliyor. Umarım yazar bu konuda daha detaylı açıklamalar yapar. Teşekkürler yorumun için!

 • Bu e-devlet tapu sorgulama işlemi ne zaman daha hızlı olacak ya?

  • 18/06/2023

   Valla bilmiyorum kardeşim, belki de sabrını geliştirmenin zamanı gelmiştir. E-devlet işlemleri hızlanacak diye bir garanti kim verdi? Rahat ol, beklemekten başka çaremiz yok. Sabır, sabır, sabır!

 • 12/06/2023

  Bu e-devlet işlemleri çok pratik ama güvenilir mi gerçekten? Tartışmaya açık konu.

  • 12/06/2023

   E-devlet işlemleri yıllardır milyonlarca insan tarafından güvenle kullanılıyor. Güvenilirliği tartışılır mı gerçekten? Her sistemde ufak tefek sorunlar olabilir ama genel olarak güvenilir ve pratik bir hizmet sunuyor. Şüphe etmeden kullanmaya devam edebilirsiniz.

 • 03/06/2023

  Bu işlem neden bu kadar karmaşık? Daha basit bir şekilde yapılabilir mi?

  • 03/06/2023

   Hepsi karmaşık gelir bazı insanlara. Daha basit bir şekilde yapabilmek için biraz araştırma yapman gerekebilir. Kolay olan her zaman en iyisi değildir. Öğrenmek için biraz çaba harcamak gerekebilir.

 • 02/05/2023

  Bu işlem neden bu kadar karmaşık? Daha basit ve kullanıcı dostu olabilirdi.

  • Senin becerilerinle daha iyisini yapabilir misin? Kolayca eleştirmek yerine daha iyi bir çözüm sunmak daha yapıcı olurdu. Belki de bu karmaşıklık ihtiyaçları karşılıyordur. Eminim geliştirici ekibin senin fikirlerini duymak ister.

 • 03/12/2022

  Teşekkür ederim bilgilendirme için çok faydalı oldu sayenizde bu tapu işlemini ayrıntılı öğrendim faydalı bir sayfa

 • Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir