1. Anasayfa
 2. E-Devlet

E-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?
0

Adres değişikliği yapmak isteyen herkes e-devlet üzerinden adres değişikliği nasıl yapılır? araştırmasını yapıyor. Peki e-devlet yardımı ile adres değişikliği yapmak mümkün mü? E-devlet uygulamasına her geçen gün daha fazla işlem ekleniyor. Yani her geçen gün daha fazla işlemi sistem üzerinden yapabiliyoruz. Sistemde olan işlemlerden biri de adres değişikliği yani ikametgâh değişikliği yapmak. Eğer daha önce PTT’den bir devlet şifresi aldıysanız e-devlet üzerinden adresinizi değiştirebilirsiniz.

Adres Değişikliği Yapma Merkezleri

Taşındığınız yeni adresi devlet kurumlarının size ulaşabilmesi için devlete bildirmeniz gerekiyor. Bu nedenle de adresinizi değiştirdiğinizde bildirim yapmalısınız. Adres değişikliğini: E-devlet aracılığıyla, Nüfus müdürlüklerine bizzat başvurarak yapabilirsiniz.

Nüfus müdürlükleri bulunduğunuz şehre göre değişmekle birlikte kalabalık olabiliyor. Bu nedenle saatlerce işlemlerinizi yapmak için beklemek yerine işleminizi e-devletten yapmanız daha doğru olacaktır. E-devletten işleminizi yapmanız en fazla beş dakikanızı alacaktır.

Adres Değişikliği Bildirme Süreleri

Adres değişikliği yaptıysanız bunu devlete bildirmeniz gerekiyor. Bu bildirimi yapmadığınız takdirde devlet ilgili mercileri aracılığıyla size cezai işlem uyguluyor. Herhangi bir ceza ile karşılaşmamanız için adres değiştirdiğiniz zaman bunu devlete bildirmelisiniz. Adres değişikliklerini 20 günlük süre zarfında bildirebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

E-Devlet Kullanarak Bilgi Değiştirme

E-devlet kullanarak bilgilerinizi değiştirmek için öncelikle e-devletin sayfasına şifre ve kimlik numaranızla giriş yapın. Ardından sol üstte yer alan arama kutucuğuna adres değişikliği yazın. Karşınıza Nüfus Genel Müdürlüğü çıkacak. Oradan adres değişikliğine tıklayın. Açılan ilgili sayfada yeni adres bilgilerinizi girin ve ardından da yaptığınız işlemi kaydedin. Artık adres değişikliğiniz tamamlanmış olacak. Bu değişikliği e-devletten yapmanızın ardından tekrar nüfus müdürlüklerine gitmeniz gerekmiyor. E-devletten yaptığınız işlemler aynı anda normal devlet kurumlarında da sisteme geçiriliyor.

Nüfus Müdürlükleri ve E-devlet

Eğer e-devlet şifreniz yoksa bilgilerinizi e-devletten değiştiremezsiniz. Bu nedenle ya bir PTT şubesinden şifre almalı ya da adresinizi kaydetmek için nüfus müdürlüğüne gitmelisiniz. Nüfus müdürlüklerine adresinizi kaydettirmeniz için bir belge götürmenize gerek yok. Eğer yeni adresiniz sizin şahsınıza ait bir adres ise sadece adresinizi beyan ederek yeni adresinizi kayıt altına alabilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir