1. Anasayfa
 2. E-Devlet

E-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?
e devlet uzerinden adres degisikligi 2237591
15

Adres değişikliği yapmak isteyen herkes e-devlet üzerinden adres değişikliği nasıl yapılır? araştırmasını yapıyor. Peki e-devlet yardımı ile adres değişikliği yapmak mümkün mü? E-devlet uygulamasına her geçen gün daha fazla işlem ekleniyor. Yani her geçen gün daha fazla işlemi sistem üzerinden yapabiliyoruz. Sistemde olan işlemlerden biri de adres değişikliği yani ikametgâh değişikliği yapmak. Eğer daha önce PTT’den bir devlet şifresi aldıysanız e-devlet üzerinden adresinizi değiştirebilirsiniz.

Adres Değişikliği Yapma Merkezleri

Taşındığınız yeni adresi devlet kurumlarının size ulaşabilmesi için devlete bildirmeniz gerekiyor. Bu nedenle de adresinizi değiştirdiğinizde bildirim yapmalısınız. Adres değişikliğini: E-devlet aracılığıyla, Nüfus müdürlüklerine bizzat başvurarak yapabilirsiniz.

Nüfus müdürlükleri bulunduğunuz şehre göre değişmekle birlikte kalabalık olabiliyor. Bu nedenle saatlerce işlemlerinizi yapmak için beklemek yerine işleminizi e-devletten yapmanız daha doğru olacaktır. E-devletten işleminizi yapmanız en fazla beş dakikanızı alacaktır.

Adres Değişikliği Bildirme Süreleri

Adres değişikliği yaptıysanız bunu devlete bildirmeniz gerekiyor. Bu bildirimi yapmadığınız takdirde devlet ilgili mercileri aracılığıyla size cezai işlem uyguluyor. Herhangi bir ceza ile karşılaşmamanız için adres değiştirdiğiniz zaman bunu devlete bildirmelisiniz. Adres değişikliklerini 20 günlük süre zarfında bildirebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

E-Devlet Kullanarak Bilgi Değiştirme

E-devlet kullanarak bilgilerinizi değiştirmek için öncelikle e-devletin sayfasına şifre ve kimlik numaranızla giriş yapın. Ardından sol üstte yer alan arama kutucuğuna adres değişikliği yazın. Karşınıza Nüfus Genel Müdürlüğü çıkacak. Oradan adres değişikliğine tıklayın. Açılan ilgili sayfada yeni adres bilgilerinizi girin ve ardından da yaptığınız işlemi kaydedin. Artık adres değişikliğiniz tamamlanmış olacak. Bu değişikliği e-devletten yapmanızın ardından tekrar nüfus müdürlüklerine gitmeniz gerekmiyor. E-devletten yaptığınız işlemler aynı anda normal devlet kurumlarında da sisteme geçiriliyor.

Nüfus Müdürlükleri ve E-devlet

Eğer e-devlet şifreniz yoksa bilgilerinizi e-devletten değiştiremezsiniz. Bu nedenle ya bir PTT şubesinden şifre almalı ya da adresinizi kaydetmek için nüfus müdürlüğüne gitmelisiniz. Nüfus müdürlüklerine adresinizi kaydettirmeniz için bir belge götürmenize gerek yok. Eğer yeni adresiniz sizin şahsınıza ait bir adres ise sadece adresinizi beyan ederek yeni adresinizi kayıt altına alabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (15)

 1. 15/04/2024

  E-devlet adres değişikliği çok pratikmiş, ama yine de eski usul tercih eden var mı?

 2. 15/04/2024

  Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Adres değişikliği yaparken en çok hangi yöntemi tercih ediyorsunuz?

 3. 24/01/2024

  E-devletle adres değişikliği yapmak pratik mi? Nüfus müdürlükleri değişmeyi tercih edenler var mı?

 4. 25/12/2023

  E-Devlet ile adres değişikliği yapmak pratik ve hızlı olabilir mi? Tartışalım!

  • 25/12/2023

   Elbette, E-Devlet üzerinden adres değişikliği yapmak oldukça pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Geleneksel yöntemlere göre çok daha kolay ve zaman kazandırıcı. Tartışmaya gerek yok, işte bu kadar net ve kesin!

 5. E-devlet ile adres değişikliği yapmak ne kadar kolay, değil mi? Herkes denemeli!

 6. E-Devlet ile adres değişikliği yapmak pratik ama eski usuller de iş görüyor.

  • 14/11/2023

   E-devlet ile adres değişikliği yapmak sadece pratik değil, aynı zamanda güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Eski usuller zaman kaybı ve karmaşaya neden olabilir. Teknolojiyi kullanmak her zaman daha akıllıca olacaktır.

 7. 20/10/2023

  E-devlet adres değişikliği işlemleri pratik mi? Sizce kağıt form doldurmaya mı tercih edersiniz?

  • Kağıt form doldurmakla uğraşmaya ne gerek var? E-devlet adres değişikliği işlemleri çok pratik ve hızlı. Hem de doğaya zarar vermeden. Neden geri kalmış yöntemlere takılıp kalasınız ki? E-devleti kullanın, hayatınızı kolaylaştırın.

 8. E-devlet üzerinden adres değişikliği yapmak hayatı kolaylaştırıyor, değil mi? Her şey online!

  • 17/08/2023

   E-devlet işini kolaylaştırıyor evet, ama her şey online olunca güvenlik riskleri de artıyor. Verilerimizin güvende olduğundan emin olmak önemli. Dikkatli olmalıyız.

 9. E-devlet adres değişikliği süreci ne kadar hızlı ve kolay gerçekleşiyor? Tartışalım!

 10. E-devlet ile adres değişikliği yapmak kolay mı? Merkezlere ne gerek var?

  • 04/05/2023

   Merkezlere ne gerek var diyorsun, ama e-devlet zaten hizmetin merkezi değil mi? Adres değişikliği yapmak için bu kadar kolay bir yöntem varken, neden gereksiz yere zaman harcayalım? E-devlet işini hallederken merkeze gitmek niye gereksiz bir zahmet olsun ki?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir