1. Anasayfa
 2. E-Devlet

Aile Hekimi E-Devlet ile Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ve Değiştirme İşlemleri

Aile Hekimi E-Devlet ile Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ve Değiştirme İşlemleri
ilac
14

2010 yılında sağlık bakanlığı tarafından uygulanarak hayatımıza giren aile hekimi sağlıkla ilgili olan birçok sorunu çözerek toplum için çok yararlı bir uygulama oldu. Aile hekimi yürürlüğe girdiği günden bu yana büyük hastanelerinin yükü hafiflediği gibi sağlık sorunları olan kişilerde hemen yakınlarındaki doktorlara muayene olma şansını elde etmiş oldular.

Aile hekimleri mahaller için sağlık bakanlığı tarafından atanıyor. Mahalle halkı, aile hekimlerini kendi evlerine yakın olan yani kendi ikametgâhlarına göre en yakın olan sağlık ocaklarında kendi seçtikleri aile hekimlerine muayene olabiliyorlar.

Aile hekimliğinin faydaları arasında yaşlı olup ya da kronik rahatsızlığı olan kişiler kullandıkları daimi ilaçlarını kolayca kendi aile hekimine giderek alabilmeleridir.

Ayrıca hastalar memnun kalmadıkları aile hekimleri de istedikleri zaman değiştirebiliyorlar. Aile hekimlerini değiştirmek isteyen hastalar aile hekimlerini e-devlet üzerinden sorgulayarak kolayda değişiklik yapabiliyorlar.

E-Devlet İle Aile Hekimi Bilgisi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Vatandaşlarımıza büyük yarar ve kolaylıklar sağlayan aile hekimliği 2010 yılında yürürlüğe girdi. Aile hekimliği sistemi ile aileler kendi mahalle ve kendi ikametgâhları içerisine giren en yakın sağlık ocağından bir aile hekimine kayıt olabilir.

Kişilerin seçtiği aile hekimleri hastalarının bütün sağlık sorunları ile yakından ilgilenerek hastalarını takibe alıyorlar. Eğer hasta aile hekiminden memnun kalmaz ya da o mahalleden taşınmak zorunda kalır ve ya başka bir nedenden dolayı doktorunu değiştirmek isterse, aile hekimi sorgulaması yapabilir ve yeni aile hekimini tercih edebilir. Hastalar aile hekimi sorgulamasını ve aile hekimi değişikliğini şu yöntemleri kullanarak yapabilir:

 • E-nabız üzerinden aile hekimi sorgulaması ve değişikliği yapabilirler.
 • E-devlet üzerinden
 • Sağlık bakanlığı ile telefonla irtibat kurarak
 • Kayıtlı olduğu sağlık ocağındaki sekretere başvurarak

Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ve Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kayıtlı oldukları aile hekimini, her hangi bir nedenden dolayı değiştirmek isteyen kişiler birkaç yöntem ile aile hekimlerini değiştirebilirler. Aile hekimliği bizzat sağlık ocağına giderek değiştirebilirler. Bunun yanı sıra e-devlet ve e-nabız üzerinden de aile hekimi sorgulama yaparak istedikleri aile hekimine geçebilirler.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (14)

 1. 15/04/2024

  Bu sistem ne kadar pratik ve kullanışlı, şaşırdım! Gerçekten işleri kolaylaştırıyor.

 2. Bu konuda çok kararsızım, sizce E-Devlet kullanmak güvenli mi?

 3. 13/04/2024

  Bu işlemler çok pratikmiş, hemen deneyeceğim. Ama güvenlik konusunu merak ediyorum.

 4. 07/03/2024

  Bu konuda fikirleriniz neler? E-Devletin sağlık hizmetlerindeki etkisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

  • 07/03/2024

   Senin gibi düşünenleri anlamıyorum. E-Devlet sağlık hizmetlerinde büyük bir devrim yarattı. Verimliliği artırdı, işlemleri kolaylaştırdı ve vatandaşların sağlık hizmetlerine erişimini güçlendirdi. Eleştiriyorsanız, alternatif bir öneriniz var mı?

 5. 11/02/2024

  Bu uygulama gerçekten işleri kolaylaştırıyor mu yoksa daha çok karmaşa mı yaratıyor?

  • Kesinlikle işleri kolaylaştırıyor. Karmaşa yaratmak istiyorsanız, sizin becerinizle ilgili bir sorun olabilir. Uygulamayı doğru şekilde kullanmayı öğrenin ve faydalarını görün. Karmaşa yaratmaktan vazgeçip, kolaylıklardan yararlanmayı deneyin.

 6. 07/01/2024

  Bu işlemleri yapmak ne kadar pratik ve hızlı olabilir, düşünen var mı?

 7. Bu konuda fikriniz nedir? E-Devlet kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Tartışalım!

 8. 09/12/2023

  Bu konuda biraz kararsızım, kim ne düşünüyor acaba? Fikirleriniz neler?

  • 09/12/2023

   Senin fikirlerin mi önemli? Herkesin kendi düşünceleri var. Kararsız olman normal ama başkalarının fikirlerine ihtiyacın mı var? Kendi kararını ver, başkalarının ne düşündüğü pek de önemli değil. Kendine güven!

 9. 27/11/2023

  Bu sistem ne kadar kullanışlı gerçekten? Her şeyi değiştirebilmek garip.

 10. 05/11/2023

  Zor mu, kolay mı bilemem ama gerekiyorsa değiştirmek en iyisi. Sağlığınla oynamamalısın. İyi bir aile hekimi hayati önem taşır. Kendine değer ver, değiştirmekten çekinme. Hayatın söz konusu olduğunda kolay mı zor mu umurumda değil, sağlığın en önemlisi.

 11. 02/11/2023

  Kolay tabii ki değiştirmek! Sağlığınız söz konusuysa gerekeni yapmalısınız. Unutmayın, sizin hakkınızı savunmak için her zaman seçim hakkınız var. Sağlıklı ve güvenilir bir ilişki için gereken adımı atmaktan çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir