1. Anasayfa
 2. E-Devlet

Aile Hekimi E-Devlet ile Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ve Değiştirme İşlemleri

Aile Hekimi E-Devlet ile Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ve Değiştirme İşlemleri
ilac

2010 yılında sağlık bakanlığı tarafından uygulanarak hayatımıza giren aile hekimi sağlıkla ilgili olan birçok sorunu çözerek toplum için çok yararlı bir uygulama oldu. Aile hekimi yürürlüğe girdiği günden bu yana büyük hastanelerinin yükü hafiflediği gibi sağlık sorunları olan kişilerde hemen yakınlarındaki doktorlara muayene olma şansını elde etmiş oldular.

Aile hekimleri mahaller için sağlık bakanlığı tarafından atanıyor. Mahalle halkı, aile hekimlerini kendi evlerine yakın olan yani kendi ikametgâhlarına göre en yakın olan sağlık ocaklarında kendi seçtikleri aile hekimlerine muayene olabiliyorlar.

Aile hekimliğinin faydaları arasında yaşlı olup ya da kronik rahatsızlığı olan kişiler kullandıkları daimi ilaçlarını kolayca kendi aile hekimine giderek alabilmeleridir.

Ayrıca hastalar memnun kalmadıkları aile hekimleri de istedikleri zaman değiştirebiliyorlar. Aile hekimlerini değiştirmek isteyen hastalar aile hekimlerini e-devlet üzerinden sorgulayarak kolayda değişiklik yapabiliyorlar.

E-Devlet İle Aile Hekimi Bilgisi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Vatandaşlarımıza büyük yarar ve kolaylıklar sağlayan aile hekimliği 2010 yılında yürürlüğe girdi. Aile hekimliği sistemi ile aileler kendi mahalle ve kendi ikametgâhları içerisine giren en yakın sağlık ocağından bir aile hekimine kayıt olabilir.

Kişilerin seçtiği aile hekimleri hastalarının bütün sağlık sorunları ile yakından ilgilenerek hastalarını takibe alıyorlar. Eğer hasta aile hekiminden memnun kalmaz ya da o mahalleden taşınmak zorunda kalır ve ya başka bir nedenden dolayı doktorunu değiştirmek isterse, aile hekimi sorgulaması yapabilir ve yeni aile hekimini tercih edebilir. Hastalar aile hekimi sorgulamasını ve aile hekimi değişikliğini şu yöntemleri kullanarak yapabilir:

 • E-nabız üzerinden aile hekimi sorgulaması ve değişikliği yapabilirler.
 • E-devlet üzerinden
 • Sağlık bakanlığı ile telefonla irtibat kurarak
 • Kayıtlı olduğu sağlık ocağındaki sekretere başvurarak

Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ve Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kayıtlı oldukları aile hekimini, her hangi bir nedenden dolayı değiştirmek isteyen kişiler birkaç yöntem ile aile hekimlerini değiştirebilirler. Aile hekimliği bizzat sağlık ocağına giderek değiştirebilirler. Bunun yanı sıra e-devlet ve e-nabız üzerinden de aile hekimi sorgulama yaparak istedikleri aile hekimine geçebilirler.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir