1. Anasayfa
  2. Film

En İyi 10 Kore Filmi

En İyi 10 Kore Filmi

Son yollarda popüler olan Kore sineması, çeşitli türleri bir arada bulundurur. Aşk, komedi ve aksiyonun ön planda olduğu sahneler izleyiciyi ekrana bağlar. Dünya genelinde ödüle layık görülmüş En İyi 10 Kore Filmi listesine hep birlikte göz atalım…

1- İhtiyar Delikanlı (2003)

Yıllarca hapis yatan genç adam, serbest bırakılmasının ardından intikam peşine düşer. Gerçeği bulmak için kendini çeşitli tehlikeli oyunların merkezinde bulan Oh Dae-Soo, farklı ülkelerde çeşitli dallarda ödüle layık görülmüştür.

2- Parazit (2019)

Gerilim türünün başarılı örneği olan Parazit, “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar heykelini havaya kaldırmayı başarmıştır.

  • Park ailesi
  • Kim ailesi ve
  • Her iki ailenin vazgeçemedikleri

Hakkında fikir edinen izleyiciler, müthiş bir senaryo ve kurguyla karşı karşıya kalırlar. İki aile ve aralarındaki tezatlıkların konu edildiği filmde, çağımızın sosyalleşme sorunlarına da parmak basılır. Oscar kazandıktan sonra ülkemizde yeniden vizyona giren film, kısa sürede dikkat çekmeyi başarmıştır.

3- Cinayet Günlüğü (2003)

En İyi 10 Kore Filmi

Kaliteli Kore yapımlarından birisi olan Cinayet Günlüğü ülkemizde vizyona girememiştir. Askeri diktatörlük döneminde geçen seri cinayet olaylarını araştıran ekibin macerasını konu alan film, ekranda yaşanan huzursuzluğu izleyiciye hissettirmeyi başarmıştır.

4- Hırçın Sevgilim (2001)

Komedi, romantik, dram türüne örnek gösterilen Hırçın Sevgilim, romantik tesadüflerin günlük hayata etkilerini konu alır. Benzerleri Hollywood sinemasında da olan senaryo, 2 saat boyunca izleyiciye keyifli anlar yaşatır.

5- Hatırlanacak Bir Anı (2004)

Dram ve romantizmi bir arada harmanlayarak izleyiciyi ağlarken düşündüren filmde, birbirlerine âşık bir çiftin günlük hayatı ani bir hastalıkla baştan sona değişir. Genç kızın Alzheimer hastalığına yakalanıp anılarını yavaş yavaş unutmasıyla hikaye trajik bir boyuta taşınır.

6- Şeytanı Gördüm (2010)

En İyi 10 Kore Filmi

Gerilim ve dram filmi olan Şeytanı Gördüm, sırf kişisel tatmin için insanların canını kıymaktan çekinmeyen psikopat bir seri-katil olan Kyung-chul hayatını ekrana taşır. Kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeden hunharca cinayetler işleyen adam yetenekli bir gizli bir ajan olan Dae-hoon’un nişanlısını katlederek baltayı taşa vurur.

7- Zombi Ekspresi (2016)

Aksiyon, korku ve gerilim türüne örnek gösterilen Kore filmi Zombi Ekspresi, virüsün bir trendeki yolculara nasıl bulaştığını konu eder. Günümüzde popüler olan virüs filmlerine başarılı bir örnek olan senaryo, birçok yolcunun bu görünmeyen amansız tehlikeye karşı hayatta kalma mücadelesini gözler önüne serer.

8- Klasik (2003)

Dram ve romantik türün başarılı örnekleri arasında yer alan Klasik, edebiyatı seven duygusal bir kızın annesine olan özlemini geçmiş hatıraları gün yüzüne çıkararak gidermesini konu alır. Genç kızın içinde kopan fırtınaya şahitlik eden mektuplar izleyiciyi de bu dram dolu öykünün içine çekmeyi başarır.

9- Kan Kardeşleri (2004)

En İyi 10 Kore Filmi

Kang Je-gyu’nun yönettiği Güney Kore savaş filminde aksiyon ve dram ögeleri de tam dozunda kullanılmış. Jang Dong-gun ve Won Bin Kore Savaşı patlak verince Güney Kore ordusuna dâhil olur. Yaşanan acıklı öykü günümüz insanına savaşın ne denli zor bir şey olduğunu bir kez daha hatırlatır.

10- Boş Ev (2004)

Tae-suk isimli genç ve yalnız adam, motosikletine atlayıp yollara düşen ve karşılaştığı boş apartman dairelerinde kendine başka hayatlar yaratan bir dünyaya sahiptir. Evlerinden bir süreliğine ayrı kalan insanları takip ederek onların bıraktığı boş evlere giren ve bir süreliğine misafir olan adam, çalışmayan ev aletlerini tamir ederek borcunu öder. Uzakdoğu sineması dendiğinde akla gelen yönetmen Kim Ki-Duk bu çalışmasında bir başyapıt ortaya çıkarmış.

Paylaş