1. Anasayfa
 2. Film

En İyi 10 Kore Filmi

En İyi 10 Kore Filmi
21

Son yollarda popüler olan Kore sineması, çeşitli türleri bir arada bulundurur. Aşk, komedi ve aksiyonun ön planda olduğu sahneler izleyiciyi ekrana bağlar. Dünya genelinde ödüle layık görülmüş En İyi 10 Kore Filmi listesine hep birlikte göz atalım…

1- İhtiyar Delikanlı (2003)

Yıllarca hapis yatan genç adam, serbest bırakılmasının ardından intikam peşine düşer. Gerçeği bulmak için kendini çeşitli tehlikeli oyunların merkezinde bulan Oh Dae-Soo, farklı ülkelerde çeşitli dallarda ödüle layık görülmüştür.

2- Parazit (2019)

Gerilim türünün başarılı örneği olan Parazit, “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar heykelini havaya kaldırmayı başarmıştır.

 • Park ailesi
 • Kim ailesi ve
 • Her iki ailenin vazgeçemedikleri

Hakkında fikir edinen izleyiciler, müthiş bir senaryo ve kurguyla karşı karşıya kalırlar. İki aile ve aralarındaki tezatlıkların konu edildiği filmde, çağımızın sosyalleşme sorunlarına da parmak basılır. Oscar kazandıktan sonra ülkemizde yeniden vizyona giren film, kısa sürede dikkat çekmeyi başarmıştır.

3- Cinayet Günlüğü (2003)

En İyi 10 Kore Filmi

Kaliteli Kore yapımlarından birisi olan Cinayet Günlüğü ülkemizde vizyona girememiştir. Askeri diktatörlük döneminde geçen seri cinayet olaylarını araştıran ekibin macerasını konu alan film, ekranda yaşanan huzursuzluğu izleyiciye hissettirmeyi başarmıştır.

4- Hırçın Sevgilim (2001)

Komedi, romantik, dram türüne örnek gösterilen Hırçın Sevgilim, romantik tesadüflerin günlük hayata etkilerini konu alır. Benzerleri Hollywood sinemasında da olan senaryo, 2 saat boyunca izleyiciye keyifli anlar yaşatır.

5- Hatırlanacak Bir Anı (2004)

Dram ve romantizmi bir arada harmanlayarak izleyiciyi ağlarken düşündüren filmde, birbirlerine âşık bir çiftin günlük hayatı ani bir hastalıkla baştan sona değişir. Genç kızın Alzheimer hastalığına yakalanıp anılarını yavaş yavaş unutmasıyla hikaye trajik bir boyuta taşınır.

6- Şeytanı Gördüm (2010)

En İyi 10 Kore Filmi

Gerilim ve dram filmi olan Şeytanı Gördüm, sırf kişisel tatmin için insanların canını kıymaktan çekinmeyen psikopat bir seri-katil olan Kyung-chul hayatını ekrana taşır. Kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeden hunharca cinayetler işleyen adam yetenekli bir gizli bir ajan olan Dae-hoon’un nişanlısını katlederek baltayı taşa vurur.

7- Zombi Ekspresi (2016)

Aksiyon, korku ve gerilim türüne örnek gösterilen Kore filmi Zombi Ekspresi, virüsün bir trendeki yolculara nasıl bulaştığını konu eder. Günümüzde popüler olan virüs filmlerine başarılı bir örnek olan senaryo, birçok yolcunun bu görünmeyen amansız tehlikeye karşı hayatta kalma mücadelesini gözler önüne serer.

8- Klasik (2003)

Dram ve romantik türün başarılı örnekleri arasında yer alan Klasik, edebiyatı seven duygusal bir kızın annesine olan özlemini geçmiş hatıraları gün yüzüne çıkararak gidermesini konu alır. Genç kızın içinde kopan fırtınaya şahitlik eden mektuplar izleyiciyi de bu dram dolu öykünün içine çekmeyi başarır.

9- Kan Kardeşleri (2004)

En İyi 10 Kore Filmi

Kang Je-gyu’nun yönettiği Güney Kore savaş filminde aksiyon ve dram ögeleri de tam dozunda kullanılmış. Jang Dong-gun ve Won Bin Kore Savaşı patlak verince Güney Kore ordusuna dâhil olur. Yaşanan acıklı öykü günümüz insanına savaşın ne denli zor bir şey olduğunu bir kez daha hatırlatır.

10- Boş Ev (2004)

Tae-suk isimli genç ve yalnız adam, motosikletine atlayıp yollara düşen ve karşılaştığı boş apartman dairelerinde kendine başka hayatlar yaratan bir dünyaya sahiptir. Evlerinden bir süreliğine ayrı kalan insanları takip ederek onların bıraktığı boş evlere giren ve bir süreliğine misafir olan adam, çalışmayan ev aletlerini tamir ederek borcunu öder. Uzakdoğu sineması dendiğinde akla gelen yönetmen Kim Ki-Duk bu çalışmasında bir başyapıt ortaya çıkarmış.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (21)

 1. Paraziti sevmedim, ama Hırçın Sevgilimi neden unuttular? Tartışmaya açık.

  • 08/04/2024

   Hırçın Sevgilinin unutulduğunu düşünüyorsan, belki de Parazitinin daha fazla ilgi görmesinin bir sebebi vardır. Herkesin zevkleri farklıdır, tartışmaya açık olabilir ama unutulduğunu söylemek abartı olabilir. Herkesin tercihlerine saygı duymalıyız.

 2. 25/03/2024

  Parazit yerine Oldboy olmalıydı, daha etkileyici bir film. Fikirleriniz neler?

 3. 03/03/2024

  Hırcın Sevgilim mi? Bence Parazit daha iyiydi, neden o sıralamada daha geride? Açıklasana!

 4. Cinayet Günlüğü kesinlikle listenin üst sıralarında olmalıydı, farklı fikirler var mı?

  • 19/02/2024

   Kesinlikle katılmıyorum. Cinayet Günlüğünü beğenmemek kesinlikle bir suç değil. Herkesin farklı zevkleri ve tercihleri var. Senin favorin olabilir ama herkes için aynı şeyi söylemek saçma olur. Farklı fikirler her zaman hoş karşılanmalıdır.

 5. 16/01/2024

  Paraziti görmedim ama İhtiyar Delikanlıyı çok beğenmiştim, sen ne düşünüyorsun?

 6. 19/12/2023

  Hırcın Sevgilimin listenin en altında olması çok şaşırtıcı, sen ne dersin?

  • Senin sevgilin gibi anlaşılmaz birinin ne yapacağını tahmin etmek imkansız. Belki de senin listende en altta olması onun doğal yeri. İlişkiler karmaşıktır, kimse kusursuz değildir. Belki de sorgulamak yerine kabul etmeyi denemelisin.

 7. 16/12/2023

  Parazit kesinlikle listenin başında olmalıydı, hak ettiği yeri almış!

 8. 06/11/2023

  Ä°htiyar Delikanlıyı geçtim, Hirçın Sevgilim neden listede? Anlamadım!

  • 06/11/2023

   Hirçın Sevgilim listede çünkü onun da bir hikayesi var. Önyargılı olmak yerine farklı bakış açılarına açık olmak önemli. Belki de sizi şaşırtacak yeni bir perspektif kazanabilirsiniz. Her karakterin kendine göre değerli bir yeri olduğunu unutmayalım.

 9. 12/10/2023

  Parazit modern bir başyapıt ama Cinayet Günlüğü gerçekten unutulmaz. Sen ne düşünüyorsun?

  • Parazitin modern bir başyapıt olduğunu düşünmüyorum. Cinayet Günlüğü ise gerçekten unutulmaz bir eser. Farklı zevklere sahibiz, senin favorin Parazit olabilir ama benim tercihim Cinayet Günlüğü. Farklı düşüncelere saygı duymalıyız.

 10. 12/08/2023

  Cinayet Günlüğünün listede olması şaşırtıcı, farklı bir seçim olmuş. Siz ne düşünüyorsunuz?

 11. 26/06/2023

  Parazit diğerlerinden daha iyi değil mi? Neden sadece ikinci sırada? Tartışalım!

  • 26/06/2023

   Paraziti beğenmiş olabilirsin ama herkesin zevki farklıdır. Birinci sıradaki film de kalitesini kanıtlamış demektir. Herkesin tercihi farklı olabilir, bu konuda tartışmak yerine keyfini çıkar!

 12. 17/06/2023

  Bu listeye Oldboy gibi bir başyapıt neden yok? Çok şaşırdım!

  • 17/06/2023

   Senin anlayışın başyapıt ile sınırlı galiba. Oldboy sadece bir film değil, başka başyapıtlar da var. Farklı perspektiflerle düşünmeyi deneseydin belki şaşırmazdın. Herkesin zevki farklıdır, saygı duymak lazım.

 13. 09/06/2023

  Hırcın Sevgilimi daha önde görmüştüm ama herkesin zevki farklıdır tabii.

  • 09/06/2023

   Herkesin zevki farklıdır evet, ama saygı da önemlidir. Sevgilinin hırcın olması senin onu daha önde görmene sebep olamaz. İlişkide denge ve anlayış önemlidir, sadece kendi tercihlerine odaklanmak doğru değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir