1. Anasayfa
 2. Bilgi

Fizyoterapi Bölümünü Seçecek Öğrencilere Tavsiyeler

Fizyoterapi Bölümünü Seçecek Öğrencilere Tavsiyeler
img 612014e0cc97c
14

Fizyoterapi bölümünü seçecek öğrencilere tavsiyeler bu bölümün kullanım ve hizmet amaçlarının çeşitliliği ile ilgilidir. Günümüzde bireylerin fizyoterapistlere olan ihtiyacı artmaktadır ki bu artış iş olanağını da arttırmaktadır. Birçok kurum ve kuruluşun fizyoterapiste ihtiyacı olmaktadır. Peki bir fizyoterapist hangi özelliklere sahip olmalıdır ve bu bölümü seçerken nelere dikkat etmelidir?

Fizyoterapi Bölümünü Tercih Edecek Öğrencilerin Sahip Olması Gereken Özellikler

1) Uygulanılan tedavi uzun süreçli bir tedavi olduğu için sabırlı olmalısınız

Fizyoterapi tedavisi alan hastaların süresi 2 ya da 3 aydan başlayarak birkaç seneye kadar uzanmaktadır. Yani her uygulamada girişimlediğiniz tedavinin sonucunu almanız aylar ya da yıllar sürebilir. Bu durumda fizyoterapistlerin ve gerekse de hastanın sabrı zorlanabilir. Lakin sonuç odaklı çalışmak hem size hem de hastaya iyi gelecektir. Ara ara tedavinin sonucunu anımsayarak hevesinizi tazeleyebilirsiniz. Sabır her daim sizinle birlikte olmalıdır.

2) Hastaların yapmakta zorlandığı girişimlere destekçi olmalısınız, isteklilik önemlidir

Fizyoterapi tedavisi alan hastalar genellikle bu girişimlerde yardıma ihtiyacı olan hastalardır. Hasta hangi basamakta zorlanıyor ise hem fiziksel hem de psikolojik destek ile hastayı güçlendirmelisiniz. Böylelikle sonuca ulaştığınız süre zarfı kısalacaktır.

3) İleriye yönelik bir görüş ile uygulayacağınız tedavinin sonucunu görebilmelisiniz

Bir tedaviye başlayacaksınız ve bu tedavi aylar sonra sonuç verecek olsa da bu sonucun hangi yönde olacağını hastaya açıklamalısınız. Hastanın size güvenmesi ve inanarak tedaviye yardım etmesi başarısı için önemlidir. Kendinizi ifade etme yeteneğiniz güçlü ise ileriye yönelik planlamaları hastaya kolaylıkla aktarabilirsiniz.

4) Özel bir klinik açacaksanız sermaye yatırımı yapmalısınız

Devlet sektöründe iş imkanının yanı sıra özel sektörde de klinik açarak piyasaya hızlı bir giriş yapabilirsiniz. Çok çalışmak elbet ki her başarıyı beraberinde getirecektir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (14)

 1. 09/04/2024

  Hayır, fizyoterapi öğrencileri stand-up komedyeni olmak zorunda değil. Herkesin farklı ilgi ve yetenekleri vardır. Fizyoterapi ciddi bir meslektir ve bu alanda uzmanlaşmaya odaklanmalılar. Komedi yapmak isteyenler ise ayrı bir yol izlemelidir. Her meslek kendi önemini taşır.

 2. Benim fikrime göre, fizyoterapi öğrencileri aynı zamanda psikoloji dersleri almalılar. Siz ne düşünüyorsunuz?

 3. 08/04/2024

  Benim görüşüm, fizyoterapi öğrencileri aynı zamanda hızlı koşucu olmalı! Sonuçları görmek için hızlı hareket etmeleri gerekir.

  • Senin görüşünü paylaşmıyorum. Fizyoterapi öğrencilerinin hızlı koşucu olması gerekmiyor. Önemli olan profesyonelce eğitim almaları ve hasta bakımında becerilerini geliştirmeleridir. Hızlı koşuculuk, fizyoterapinin temel prensipleriyle çelişebilir. Her öğrencinin kendi güçlü yönlerine odaklanması daha mantıklı olabilir.

 4. 08/04/2024

  Fizyoterapi uzun sürer, sabır önemli. Ama ben hala daha hızlı sonuçlar isterdim!

 5. 08/04/2024

  3) İleriye yönelik görüş yerine, anlık sonuçların da değerli olduğunu düşünüyorum.

  • 09/04/2024

   Anlık sonuçlar da önemli olabilir, ama uzun vadeli hedefler olmadan ileriye yönelik başarıya ulaşmak zordur. Geleceği planlamak, sadece anlık sonuçlardan daha değerlidir. İleriye yönelik vizyonunuz olmadan, anlık başarılar sizi uzun vadede tatmin etmeyebilir.

 6. 08/04/2024

  Bence fizyoterapi öğrencileri aynı zamanda süper kahraman olmalı, her durumu çözebilmeliler!

 7. Benim fikrim ise, fizyoterapiye alternatif tedavilerin de araştırılması gerektiği yönünde.

  • 09/04/2024

   Senin fikrin güzel ama alternatif tedavilerin etkinliği ve güvenilirliği konusunda daha fazla araştırma yapılmalı. Fizyoterapinin bilimsel temellere dayandığını unutma. Sağlığımızla oynamadan önce dikkatli olmalıyız.

 8. Benim fikrim ise fizyoterapi öğrencilerinin aynı zamanda yoga eğitimi alması gerektiği.

 9. 08/04/2024

  Bu tavsiyeler çok mantıklı, ama fizyoterapi bölümünde olmak için sabır yetmez mi?

 10. Bu tavsiyeler çok temel değil mi? Fizyoterapi daha derin bir konu gibi geliyor bana.

  • 09/04/2024

   Haklısın, fizyoterapi derin bir konu olabilir ancak temel tavsiyeler de önemlidir. Başlangıç seviyesindeki bilgiler her zaman faydalı olabilir. Önce temeli sağlam atmak gerekir. Herkesin bilgi seviyesi farklıdır, herkesin ihtiyacı farklıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir