1. Anasayfa
 2. Bilgi

Hangi Hastalık için Hangi Doktordan Bölümden Randevu Alınır?

Hangi Hastalık için Hangi Doktordan Bölümden Randevu Alınır?
3

Sağlık sorunları, herkesin hayatında bir şekilde karşılaştığı bir durumdur. Ancak, hangi sağlık sorunu için hangi doktordan randevu alınması gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşayanlar olabilir. Bu makalede, hangi hastalık için hangi doktordan bölümden randevu alınacağı hakkında bilgi verilecektir.

Hangi hastalık için hangi doktordan bölümden randevu alınacağı konusu, bazen oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Ancak, hastalık veya rahatsızlığın ciddiyetine göre doğru doktorun seçilmesi önemlidir. Aşağıda, farklı hastalıklar için hangi doktorun seçilmesi gerektiği hakkında bilgi verilecektir.

Aile Hekimi veya Genel Pratisyen

Aile hekimi veya genel pratisyen, çoğu sağlık sorunu için ilk başvurulacak doktordur. Ağrı, yüksek ateş, grip, soğuk algınlığı, sindirim sorunları gibi sorunlar için aile hekimine veya genel pratisyene başvurulabilir. Ayrıca, sağlık sorunlarının önlenmesi ve sağlıklı bir yaşam tarzı konusunda tavsiyeler almak için de aile hekimi veya genel pratisyen ile görüşülebilir.

İç Hastalıkları Uzmanı

İç hastalıkları uzmanı, kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, diyabet, troid, romatizmal hastalıklar gibi birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Bu tür hastalıkların teşhisi ve tedavisi için iç hastalıkları uzmanına başvurulabilir.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Çocuk hastalıkları uzmanı, çocuklarda görülen hastalıkların teşhis ve tedavisi konusunda uzmanlaşmıştır. Bu nedenle, çocukların sağlık sorunları için çocuk hastalıkları uzman ya da pediatriste başvurulabilir. Çocuklarda sık görülen hastalıklar arasında kulak enfeksiyonları, alerjik reaksiyonlar, astım, çocuk felci, beslenme sorunları, dermatolojik sorunlar gibi rahatsızlıklar yer alır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Kadınların cinsel ve üreme sağlığı ile ilgili sorunlar için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulabilir. Bu uzmanlar, kadınlar için jinekolojik muayene, gebelik takibi, doğum öncesi ve sonrası bakım, menopoz tedavisi gibi hizmetler sunarlar.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Kulak burun boğaz uzmanı, kulak, burun ve boğaz ile ilgili sağlık sorunlarına yönelik teşhis ve tedavi hizmetleri sunar. Kulak enfeksiyonları, sinüzit, uyku apnesi, işitme kaybı gibi rahatsızlıklar için kulak burun boğaz uzmanına başvurulabilir.

Göz Hastalıkları Uzmanı

Göz hastalıkları uzmanı, gözlerle ilgili teşhis ve tedavi hizmetleri sunar. Göz enfeksiyonları, miyopi, hipermetropi, katarakt, glokom gibi rahatsızlıklar için göz hastalıkları uzmanına başvurulabilir.

Cildiye Uzmanı

Cildiye uzmanı, cilt sağlığı ile ilgili sorunların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Sedef hastalığı, egzama, akne, deri kanseri gibi rahatsızlıklar için cildiye uzmanına başvurulabilir.

Nöroloji Uzmanı

Nöroloji uzmanı, beyin ve sinir sistemi ile ilgili rahatsızlıkların teşhis ve tedavisi konusunda uzmanlaşmıştır. Baş ağrısı, epilepsi, inme, Parkinson hastalığı gibi hastalıklar için nöroloji uzmanına başvurulabilir.

Psikiyatri Uzmanı

Psikiyatri uzmanı, zihinsel sağlık sorunları ile ilgili teşhis ve tedavi hizmetleri sunar. Depresyon, kaygı bozukluğu, bipolar bozukluk, şizofreni gibi hastalıklar için psikiyatri uzmanına başvurulabilir.

Ortopedi Uzmanı

Ortopedi uzmanı, kemik, eklem, kas ve bağ dokuları ile ilgili sorunların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Kırıklar, çıkıklar, omurga sorunları, romatoid artrit gibi rahatsızlıklar için ortopedi uzmanına başvurulabilir.

Diş Hekimi

Diş sağlığı ile ilgili sorunlar için diş hekimine başvurulabilir. Diş çürükleri, diş eti hastalıkları, diş kaybı gibi sorunlar için diş hekimleri hizmet vermektedir.

Endokrinoloji Uzmanı

Endokrinoloji uzmanı, hormonlarla ilgili rahatsızlıkların teşhis ve tedavisi konusunda uzmanlaşmıştır. Diyabet, tiroid sorunları, osteoporoz gibi rahatsızlıklar için endokrinoloji uzmanına başvurulabilir.

Üroloji Uzmanı

Üroloji uzmanı, idrar yolları ve erkek üreme sistemi ile ilgili rahatsızlıkların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. İdrar yolu enfeksiyonları, prostat kanseri, iktidarsızlık gibi rahatsızlıklar için üroloji uzmanına başvurulabilir.

Gastroenteroloji Uzmanı

Gastroenteroloji uzmanı, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıkların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Mide ülseri, reflü, kolon kanseri gibi rahatsızlıklar için gastroenteroloji uzmanına başvurulabilir.

Hangi Hastalık İçin Hangi Doktordan Bölümden Randevu Alınır?

Yukarıda belirtilen bölümler ve uzmanlık alanlarına göre hangi hastalık için hangi doktordan randevu alınacağı belirlenebilir. Ancak bazı rahatsızlıklar birden fazla uzmanlık alanına girebilir. Örneğin, kalp hastalıkları için kardiyoloji uzmanına başvurulabileceği gibi dahiliye uzmanına da başvurulabilir. Bu nedenle, belirtilen bölümler ve uzmanlık alanları arasında geçişkenlik bulunabilir.

Hangi Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılmalıdır. Ancak bazı durumlarda acil müdahale gerekebilir. Şu durumlarda doktora hemen başvurulmalıdır:

 • Yüksek ateş ve titreme gibi belirtilerle birlikte şiddetli bir ağrı varsa
 • Şiddetli baş ağrısı ve baş dönmesi varsa
 • Nefes almada zorluk varsa
 • Ciltte kızarıklık, kaşıntı ve şişlikler varsa
 • Şiddetli mide bulantısı, kusma ve ishal varsa
 • Ani ve şiddetli bir kanama varsa

Hangi hastalık için hangi doktordan bölümden randevu alınacağı konusu, herkesin sağlığı için önemli bir konudur. Sağlık sorunlarıyla karşılaşıldığında doğru doktor ve bölüme başvurmak, doğru teşhis ve tedavi sürecinin başlamasını sağlayacaktır. Bu nedenle, sağlık sorunlarının oluşmadan önce de düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılmalı ve doktorunuzun önerilerine uyulmalıdır. Ayrıca, oluşabilecek acil durumlarda hemen doktora başvurmak hayat kurtarıcı olabilir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. 15/04/2024

  Aile hekiminden mi, iç hastalıkları uzmanından mı randevu alsak acaba? Karar veremedim.

 2. 15/02/2024

  Hangi doktordan randevu almalı konusunda kafam karışık. Herkes ne düşünüyor acaba?

  • 15/02/2024

   Senin için en iyisi, uzman bir dahiliye uzmanından randevu alman olabilir. Çoğu insanın tercihi budur. Ancak, kendi araştırmanı yapmalısın ve en uygun doktoru bulmalısın. Herkesin ihtiyaçları farklı olduğu için kendi kararını kendin vermelisin.İyi araştırmalar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir