1. Anasayfa
 2. Bilgi

Hayvanlar Uçakta Nasıl Taşınır

Hayvanlar Uçakta Nasıl Taşınır
hayvanlar ucakta nasil tasinir 6460006 scaled
3

Evcil hayvanları olan insanların en büyük problemlerinden biri seyahat etmek zorunda oldukları durumlarda hayvanlarını kime emanet edecekleri ya da evde tek başına nasıl bırakıp gidebileceği korkusudur. Birçok kişi uçakların hayvan kabul etmediği düşüncesindedir fakat evcil hayvanlar, gerekli tedbirler alınıp ve uyulması gereken tüm kurallara uyulması dahilinde uçaklara kabul edilmektedir.

Hayvanların Uçağa Alınması İçin Gerekli Kurallar

Öncelikle kabinde taşınabilecek hayvan türleri sınırlıdır bunlar evcil olmak üzere, kedi, köpek ve küçük ötücü kuş türleridir. Bu hayvanlar kabinde taşınırken bazı hususlar göz önünde bulundurulur:

Kabin içerisinde evcil hayvan ile seyahat edecek olan kişiler evcil hayvanlarını kafes içerisinde bulundurmak zorundadır.

Oturdukları koltuğun önündeki bulunan diğer koltuğun alt kısmına evcil hayvanını güvenilir bir şekilde kafesi ile birlikte yerleştirmelidir.

Evcil hayvan ile yolculuk yapılacak ise acil çıkış kapısında bulunan sıralardan ve bebek puseti takılabilen sıralardan koltuk seçimi yapamaz. Bu kategorilere girmeyen diğer koltuklardan seçim yapabilir.

Kuş türlerinden sadece muhabbet kuşu, kanarya gibi küçük kuşlar kabinde taşınabilir. Güvercin ve papağan cinsindeki kuşlar kabinde taşınamaz kargo bölümünde taşınabilir.

Evcil Hayvan İle Seyahat İçin Gerekli İşlemler

Evcil hayvanların uçakta taşınabilmesi ve evcil hayvanlar ile seyahat edebilmek için önceden rezervasyon yaptırmak gerekmektedir.

Rezervasyon için uçuş saatinden en az 6 saat önce biletinizi aldığınız firma ile iletişime geçilip rezervasyon oluşturulmalı.

Uçağa evcil hayvan ile gitmeden önce muhakkak rezervasyon işleminin onaylanmış olması gerekmektedir.

Uçak kapasitesine göre kabinde taşınabilecek hayvan sayısı sınırlı olduğu için rezervasyonun onaylandığından emin olunmalıdır.

Evcil hayvanınızın taşınacağı kafesinin üzerinde mutlaka sahibinin ad, soy ad, adres bilgileriniz, telefon numarası, evcil hayvan adedi, evcil hayvan isminin bulunduğu bir bilgi kartı bulundurulmalıdır.

Evcil hayvana ait sağlık belgeleri, aşı belgeleri kabul işlemleri sırasında sorulmaktadır muhakkak yanınızda bulundurun.

Yanınızda taşıyacağınız evcil hayvanlar için ekstra bagaj ücreti ödemek zorundasınız. Kendi bagaj hakkınıza taşımak istediğiniz evcil hayvanlar dahil edilememektedir.

Evcil Hayvan İle Seyahat Etmeyi Engelleyebilecek Durumlar

Evcil hayvanlara karşı alerjisi olan yolcuların bu durumu bildirmiş olmaları halinde rezervasyon işlem sırasına göre değerlendirmeye alınır.

Sizin rezervasyon talebi işleminizden önce aynı uçakta seyahat edeceğiniz yolcunun sizin yanınızda taşımak istediğiniz evcil hayvana alerjisi bulunuyor ise rezervasyonunuz onaylanmaz.

Evcil Hayvanların Kargo Bölümünde Taşınması

Evcil hayvanınızın cinsi, kafes boyutu ve ağırlığı verilen standartlara uymadığı taktirde kargo bölümünde taşınması gerekmektedir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Evcil hayvanlar uçakla seyahat etmek konusunda ne düşünüyorsunuz? Tartışmaya açık bir konu!

 2. 19/11/2023

  Evcil hayvanlar uçakta taşınırken daha fazla düzenleme şart! Güvenliği ön planda tutmalıyız.

  • Senin gibi aşırı endişeli insanlar yüzünden uçakta bile rahat edemiyoruz. Evcil hayvanların da hakları var, senin güvenliğin yüzünden onlara kısıtlamalar getirmek saçma. Biraz esnek olmayı öğren, her şeyi sıkı kurallarla düzenlemek zorunda değiliz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir