1. Anasayfa
 2. Sağlık

İshalden Hızlı Kurtulmanın 5 Yöntemi

İshalden Hızlı Kurtulmanın 5 Yöntemi
ishale ne iyi gelir
6

İshal veya sulu dışkılar, tatil veya özel günler gibi en kötü zamanlarda utanç verici ve hastalık olabilir.

Ancak ishal genellikle iki ila üç gün içinde kendi kendine iyileşirken, birkaç yöntem ile daha hızlı ishalden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Tipik ishal ve önleme ipuçlarına neden olan şeylerle birlikte beş hızlı etkili yöntem hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

1. Anti-ishal ilacı

Bazı insanlar ishali hafif bir rahatsızlıktan başka bir şey olarak görmez ve özellikle 24 saatten az sürdüğü için hiç bir şey yapmazlar.

Evde veya tuvalete yakın yerde kalmak ishal olmuş biri için çok önemlidir.

Peki ya evde kalamazsan?

Bu durumda, bir anti-ishal ilacı almak, ilk dozdan sonra sıvı dışkıları azaltabilir veya tamamen ortadan kaldırabilir. Bu durumda doktorunuza danışarak ishal için ilaç kullanabilirsiniz.

2. Pirinç suyu

Pirinç suyu ishal için başka bir hızlı ve etkili ilaçtır. 1 su bardağı pirinç ve 2 su bardağı suyu yaklaşık 10 dakika veya su bulanıklaşana kadar kaynatın.

Pirinci süzün ve suyu tüketin. Pirinç suyu sadece vücudunuza dehidrasyonu önlemek için sıvı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ishalin süresini de azaltır. Pirinç suyunun sindirim sisteminde bağlayıcı etkisi vardır, bu da daha sıkı, daha büyük dışkılara neden olur.
Dehidrasyon bedeninizin çok fazla sıvı kaybetmesi demektir

3. Probiyotikler

Bir probiyotik takviyesi veya probiyotik gıdalar kullanmak ishal durabilir.

Bazen ishal, bağırsaktaki bakteri dengesizliğinden kaynaklanır. Probiyotikler, daha yüksek seviyede iyi bakteri sağlayarak dengeyi geri kazanmaya yardımcı olur. Bu normal bağırsak fonksiyonunu teşvik edebilir ve ishal süresini kısaltabilir.

4. Antibiyotikler

Bakterilerden veya parazitten kaynaklanan ishalin bir antibiyotiğe ihtiyacı olabilir. Bu durumda, genellikle seyahat sırasında sağlıksız yiyecek veya su ile temas ettikten sonra ishal oluşabilir.

Viral enfeksiyonlar ishale neden olduğunda antibiyotiklerin etkisiz olduğunu unutmayın. Bu tür ishal seyrini sürdürmektedir.

5. BRAT diyeti

BRAT olarak bilinen bir diyet aynı zamanda ishali de hafifletebilir.

BRAT, muz, pirinç, elma püresi ve tost anlamına gelir. Bu diyet, bu gıdaların yumuşak yapısı ve nişastalı, düşük lifli gıdalar oldukları için etkilidir.

Bu gıdalar, dışkıyı daha hacimli hale getirmek için sindirim sisteminde bağlayıcı bir etkiye sahiptir. Ve yumuşak olduklarından, midenizi tahriş etme veya ishali kötüleştirme olasılıkları daha düşüktür.

Bu öğelerin yanı sıra (benzer şekilde yumuşak) tuzlu kraker, temiz et suyu ve patates de yiyebilirsiniz.

Tipik olarak ishale neden olan nedir?

İshalin nedenini anlamak, gelecekteki nöbetlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Yaygın nedenler şunlardır:

Mide virüsü

Viral gastroenterit (mide gribi) ishalin bir nedenidir. Sulu dışkı ile birlikte:

 • karın ağrısı
 • mide bulantısı
 • kusma
 • düşük ateş

Bu virüsler, kontamine yiyecekleri yedikten veya içtikten veya kişisel eşyaları enfekte bir kişiyle paylaştıktan sonra gelişebilen norovirüs ve rotavirüsü içerir .

ilaç

Bazı ilaçlara duyarlılık da ishali tetikleyebilir. Bu, antibiyotikler , ağrı kesiciler veya kanserle savaşan ilaçlar aldıktan sonra olabilir .

Gıda kaynaklı hastalık
Gıda zehirlenmesi olarak da adlandırılır , bakteriler, parazitler veya toksinler tarafından kontamine olmuş yiyecekleri yerseniz ishal gelişebilir. Gıda kaynaklı hastalıklar aşağıdaki bakterilerin neden olduğu hastalıkları içerebilir:

zehirlenmeye neden olan mikrop

 • E. coli
 • Listeria monocytogenes
 • Clostridium botulinum (botulizm)
 • Gıda alerjisi veya duyarlılığı

Eğer konum laktoz intoleransı , ishal süt ürünleri yedikten sonra gelişebilir. Bunlara süt, peynir, dondurma ve yoğurt dahildir.

Gıda alerjisi veya duyarlılığı olması ishali de tetikleyebilir. Örneğin, gluten – buğday, makarna veya çavdar içeren yiyecekleri yedikten sonra ishal olabilirsiniz .

Yapay tatlandırıcılar

Bu ishalin daha az bilinen bir nedenidir. Ancak yapay tatlandırıcılara karşı hassassanız , bu tatlandırıcıları içeren yiyecekleri veya içecekleri yedikten sonra ishal olabilirsiniz. Yapay tatlandırıcılar diyet içeceklerinde, şekersiz ürünlerde, sakızda ve hatta bazı şekerlerde bulunur.

Sindirim problemleri

İshal bazen sindirim bozukluklarının bir belirtisidir. Crohn hastalığı veya ülseratif kolit teşhisi konulursa sık sık sıvıdışkı nöbetleri geçirebilirsiniz . Ayrıca, irritabl bağırsak sendromu , alternatif ishal ve kabızlık nöbetlerine neden olabilir.

İshali önlemek için ipuçları

Bir virüs veya bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu ishal bulaşıcıdır. Kendinizi aşağıdaki yollarla koruyabilirsiniz:

 • ellerini sık sık yıkamak
 • hasta insanlardan kaçınmak
 • sık dokunan yüzeylerin dezenfekte edilmesi
 • kişisel eşyaları paylaşmamak

Yeni bir ilaca başladıktan sonra ishaliniz varsa, doktorunuza alternatif bir ilaç isteyin veya muhtemelen dozajınızı azaltın.

Ayrıca hazırlanmadan önce yiyecekleri iyice pişirip meyve ve sebzeleri yıkayarak da koruyabilirsiniz. Ayrıca, ellerinizi yıkamanın uygun yolunu bildiğinizden emin olun.

Ilık, sabunlu su kullanın ve ellerinizi en az 20 saniye yıkayın. Su yoksa, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.

Olası gıda alerjilerini veya hassasiyetlerini tanımlamak için bir gıda günlüğü tutun ve birkaç hafta boyunca yediğiniz her şeyi yazın. İshal olduğunuz günleri not edin.

Bir gıda günlüğü tutmak, laktoz intoleransına veya gluten hassasiyetine sahip olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olabilir. Daha sonra bir eliminasyon diyetini deneyebilirsiniz . Şüpheli sorunlu yiyecekleri diyetinizden çıkarın ve belirtilerinizin iyileşip iyileşmediğine bakın.

Sindirim bozukluğu için, mevcut tedavinizin işe yaramadığını düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun. İlacınızı ayarlamanız gerekebilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Üç günden daha uzun süren ishal için veya dehidrasyon belirtileri gösteriyorsanız bir doktora görünün . Bu aşırı susuzluk, azalmış idrara çıkma ve baş dönmesini içerebilir.

Aşağıdaki durumlarda ayrıca, bir doktora görünmelisiniz:

38.9 ° C’den yüksek ateş
kanlı veya siyah dışkı
karın ağrısı

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

 1. Bu yöntemlerden hangisi sizce en etkili? Ben antibiyotiklerin işe yaradığını düşünüyorum.

 2. Pirinç suyu yerine neden antibiyotikler önerilmiş ki? Mantıklı mı, tartışılır.

 3. 10/01/2024

  Antibiyotikler hastalığa hızlı bir çözüm sunabilir ancak probiyotikler bağırsak sağlığını destekleyerek doğal bir iyileşme sürecine katkıda bulunabilir. İkisinin de faydaları ve yan etkileri önemli. Tartışmak yerine, uzman tavsiyesi almak her zaman daha akıllıca olabilir. Sağlığınızı riske atmamak önemli.

 4. Probiyotikler mi? Yani yoğurt mu diyorsunuz? Anlamadım, açıklar mısınız?

 5. 29/11/2023

  Probiyotikler her şeyin çözümü müdür gerçekten? Tartışmaya açık bir konu bence.

  • 29/11/2023

   Probiyotikler her şeyin çözümü olabilir belki de. Fakat herkesin vücudu farklı tepkiler verir. Deneyerek ve uzman görüşlerini dinleyerek karar vermek en doğrusu. Kullanmadan önce doktora danışmak da ihmal edilmemeli. Herkesin deneyimi farklı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir