1. Anasayfa
 2. Bilgi

Kendimiz kripto para üretebilir miyiz?

Kendimiz kripto para üretebilir miyiz?
kripto para nedir

Kripto para, işlemlerini güvence altına almak için kriptografiyi kullanan sanal bir unsur olan dijital bir varlıktır, çalışma şekli nakit değişimine alternatif olarak tasarlanmıştır. Kripto para birimleri bir tür dijital para birimi, alternatif para birimi ve sanal para birimidir.

Kripto para nedir?

Herhangi bir devlete bağlı olmadan güvenli bir şekilde takas yapılabilen, fiziksel olmayan dijital, şifrelenmiş sanal para olarak bilinmektedir. Aslında tam olarak geleceğimizin parasıdır.

Herkesin son zamanlar da sıkça duyduğu ilgisini çektiği bu kripto para sadece insanların değil dev şirketlerin büyük işadamlarının da ilgi odağı olmuştur. Bu denli ilgi odağı olan bu kripto para aynı şekilde çok fazla bilinmezlikte taşımaktadır. En güvenilir şekilde takas yapmak ve doğrulamak için kriptografi(düz bir yazıyı şifreli bir metne çevirme) kullanılmaktadır.

Aktif olarak kullandığımız giyimden tatile, yemekten sağlığa kadar olan banka kartları, kredi kartlarıyla yaptığımız alışverişlerde herhangi bir fiziksel karşılığa sahip olmadan sadece veri alışverişi ile olan sanal para transferidir. Kripto paralarda aynı şekilde ilerler fakat farklı olarak başta söylediğimiz gibi bir devlete bağlı olmadan merkezi bir şekilde kullanılmaktadır. Bu şekilde devlet ve otoritelere karışmadan güvenilir bir ortam sunmaktadır.

Kriptoloji nedir?

Oldukça popüler bir kavram olarak görünen kriptoloji aslında pekte yakın zamanda ortaya çıkmamakla beraber ikinci dünya savaşının seyrine çok büyük etki eden taşınan çok gizli belgelerde de kullanılan bir şifreleme yöntemidir. Günümüzde de bu şekilde aynı kavramla devam etmektedir. Bu şifreme özelliği çoğu kitap ve filmde de yer almaktadır.

Kripto para güvenilir mi?

Aktif olarak kullandığımız banka ve kredi kartlarımız herhangi bir sorun, yanlış aktarma, aynı işlemin tekrarlanmaması açısından bir aracı olan bankalara bağlıdır. Fakat bankalar bir devlete bağlı olmakla beraber otoriter bir yapıdır. Yani tüm veriler aynı ortak noktadan kontrol edilir. Bu durum verilerimizin güvenilirliği açısından tam olarak sağlıklı bir durum oluşturmaz.

Blokchain tarafından dağınık ve çoklu işlemler sonucu yapılan merkezi sistemin her birimiyle onay vermesi gereken, herkes tarafından görülen gizlenmeyen bir sistemdir.

Bir transferin gerçekleşmesi için alıcı adresi, gönderici adresi ve gönderilecek miktar belirlendikten sonra gönderici tarafından doğrulanıp onay işlemine sunulmaktadır. Onaylanma durumu ise madenciler tarafından şifreli durumdaki kriptografi işlemi yapılarak tamamlanır. Onaylandıktan sonra iptal etme durumu bulunmamaktadır.

Tüm sanal sistemlerde olduğu gibi kripto paralarda da en büyük risk hacklenme durumudur. Fakat kripto para için bu durum diğerlerine oranla daha düşüktür.

Kendimiz kripto para üretebilir miyiz?

Kripto para üretimi kullanıcıların temeline dayanır. Üretebileceğiniz kripto para bir sınır dahilinde yüksek işlemci ve iyi bir internet bağıntısı ile gerçekleşebilir. Her ne kadar fiziksel olmasa bile matematiksel problemlere dayalı şekilde şifreler çözümleniyor. Bundan kaynaklı olarak kripto para üretimi belli bir sınır dahilinde gerçekleşir nedeni ise çok sayıda bulunan kripto para daha çok sayıda bulunan şifre karmaşıklığı ve kodlama anlamına gelmektedir

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir