1. Anasayfa
  2. Bilgi

LYM Lenfosit nedir? Lenfosit düşüklüğü, yüksekliği ne anlama gelir?

LYM Lenfosit nedir? Lenfosit düşüklüğü, yüksekliği ne anlama gelir?

Lenfositler bağışıklık sisteminin mühim bir parçasıdır. Hastalıklarla savaşmaya muavin olurlar. Şimdi, LYM Lenfosit nedir? Lenfosit düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelir? Gelin beraber öğrenelim…

LYM LENFOSİT NEDİR?

Lenfositler, birkaç farklı tipte ak kan hücrelerinden biridir. Her ak kan hücresinin hususi bir işlevi vardır ve hepsi hastalık ve hastalıklarla savaşmak için beraber çalışırlar.

Beyaz kan hücreleri bağışıklık sisteminizin mühim bir parçasıdır. Vücudunuzun, sizi hasta eden bakteriler, virüsler ve öbür toksinler olan antijenlerle savaşmasına muavin olurlar. Doktorunuz zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz olduğunu söylüyorsa, kan dolaşımınız da yeterli miktarda ak kan hücresi olmadığı anlamına gelir.

Kemik iliğiniz devamlı olarak lenfositler haline istikbal hücreler üretir. Bazıları kan akışına girer, ancak çoğu lenfatik sisteminizden geçer. Lenf sistemi, vücudunuzu enfeksiyondan koruyan dalak, bademcikler ve lenf nodları gibi doku ve organ grubudur.

Yeni lenfositlerin yaklaşık yüzde 25’i kemik iliğinde kalır ve B hücreleri haline gelir. öbür yüzde 75’i, timüsünüze gider ve T hücreleri olur.

Farklı B hücreleri ve T hücreleri vardır. Bunlar şunları içerir:

  • Aktif bir enfeksiyonla savaşmak için antijenler tarafından aktive edilen efektör hücreler
  • Vücudunuzda bulunan ve bir antijenle yine enfekte olursanız, geçmiş enfeksiyonları tanımak ve “hatırlamak” için yeterince uzun olan bellek hücreleri
  • B lenfositleri ve T lenfositleri enfeksiyonla savaşmak için beraber çalışır.

Üç tip T lenfosit vardır. Bunlar:

  1. Sitotoksik T hücreleri
  2. Muavin T hücreleri
  3. Düzenleyici T hücreleri

NORMAL LENFOSİT DEĞERLERİ

Lenfosit seviyeleri bir kişinin ırkı, cinsiyeti, yeri ve hayat tarzı alışkanlıklarına göre değişebilir. Yetişkinlerde normal lenfosit aralığı 1 mikrolitre (µL) kanda 1.000 ila 4.800 lenfosit arasındadır. Çocuklarda normal aralık 1 µL kanda 3,000 ile 9.500 lenfosit arasındadır.

Paylaş