1. Anasayfa
 2. Bilgi

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?
8

Saç dökülmesi nasıl önlenir? Bu soru bugünlerde neredeyse hepimizin sorduğu soruların başında gelmeye başladı. Kentleşmeyle artan çevresel kirlilik, zorlu çalışma şartları, okul ve sınav stresi, hormonlu gıdalar, küresel ısınma sebebiyle ortaya çıkan ani mevsimsel değişimler… Daha uzayıp giden bu liste ‘Saç dökülmesi nasıl önlenir?’ sorusunu nerdeyse hepimize sordurur hale getirdi. Bu etmenlerin birçoğumuzun saçlarını kaybetmesindeki temel aktör olduğunu olduğu bir gerçek peki ama saç dökülmesi nasıl önlenir? Saç dökülmesinin tedavisi var mıdır ?

Saçlarımız Neden Dökülür?

Saçın neden döküldüğü sorusunun aslında tek bir cevabı yok ancak genel olarak vitamin eksiklikleri, tiroit bezinden kaynaklanan hastalıklar, hormonsal bozukluklar ve genetik faktörler saç dökülmesinin başlıca sebepleri olarak sayılmaktadır.

Saç dökülmesi Tedavisi Mümkün müdür?

Saç dökülmesi tedavisine başlayabilmek için öncelikle saç dökülmesine sebep olan alttaki unsur tespit edilmelidir. Saçlarımız B12, folik asit, D vitamini gibi vitaminlerin eksikliğinden dolayı dökülebileceği gibi tiroit bezinin fazla çalışması, hormonsal bozukluklar, genetik faktörler, stres vb. sebeplerden ötürü de dökülüyor olabilir. Bu yüzden saç dökülmesi tedavisine bir hekim kontrolünde saç dökülmesine sebebiyet veren altta yatan unsur tespit edilerek başlanmalıdır. Eğer saç dökülmeniz vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa gerekli vitamin takviyeleri alınarak, hormonsal bozuklular sebebiyle saçlarınız dökülüyorsa hormonsal tedaviye başlayarak çözülebilir ancak saç dökülmesinin genetik bir sebebe dayanması durumunda saç dökülmesi tedavisi metotları değişiklik gösterecektir.

Genetik Saç Dökülmesi Nedir?

Genetik saç dökülmesi, DHT adı verilen ve erkeklik hormonu olarak bilinen testosteronun etkin hali olan bir hormon sebebiyle oluşan saç dökülmesi olarak tanımlanabilir. DHT hormonunun 5AR adı verilen enzim aracılığıyla saç kökleri tahrif etmesi sonucunda ortaya çıkan saç dökülmesi genellikle erkeklerde görülse de günümüzün sağlıksız yaşam koşulları sebebiyle kadınlarda da sıklıkla görülmeye başlamıştır.

Genetik Saç Dökülmesinin Tedavisi Mümkün müdür?

Genetik saç dökülmesinin tedavisi mümkündür. Bu konuda FDA tarafından onaylanmış olan iki etken madde bulunmaktadır. Bunlardan ilki ‘Minoxidil’ adı verilen ve aslında bir tansiyon ilacı olan etken maddedir. Minoxidil sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez saçlı deriye haricen uygulanırken FDA tarafından genetik saç dökülmesi tedavisinde kullanılmak üzere onaylanmış ve aslında prostat tedavisinde kullanılan ikinci etken madde ‘FİNASTERİDE’ etken maddesi günde bir kez oral yoldan bir mg alınır. Genetik saç dökülmesi tedavisinde kullanılan ikinci etken madde olan finasteride bir tür DHT inhibitörüdür ve vücuttaki DHT miktarını azaltarak DHT’nin saç köklerine zarar vermesini engeller.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (8)

 1. 29/03/2024

  Genetik saç dökülmesi gerçek mi yoksa efsane mi? Tartışmaya açık bir konu!

 2. Benim fikrime göre, saç dökülmesiyle başa çıkmak için doğal yöntemler denemek önemli.

  • 21/02/2024

   Senin fikrine saygı duyuyorum ama bazen doğal yöntemler yetersiz kalabilir. Modern tıp ve teknoloji de etkili çözümler sunabilir. Saç dökülmesi konusunda farklı seçenekleri değerlendirmek önemli.

 3. Doğal yöntemlerin etkisi kişiden kişiye değişir, bazıları için işe yarayabilir, bazıları için ise sonuçsuz kalabilir. En doğru bilgiyi bir uzmandan almak önemlidir. Kendi deneyimlerini paylaşarak başkalarını yanıltmamaya özen göstermek gerekir. Herkesin saç dökülmesi farklı nedenlere bağlı olabilir.

 4. Genetik faktörler mi, stres mi? Saç dökülmesi hakkında herkesin bir fikri var!

  • 12/11/2023

   Genetik faktörlerin etkisi büyük ama stres de önemli bir faktör olabilir. Herkesin fikri var ama doğru olanı araştırmak lazım. Saç dökülmesi kompleks bir konu, sadece yüzeysel yorumlarla geçiştirilemez. Araştır, öğren, doğru bilgiye ulaş.

 5. 14/10/2023

  Bu konuda çok farklı görüşler var, sizin görüşünüz nedir? Tartışmaya açık bir konu!

  • 14/10/2023

   Herkesin farklı görüşleri olabilir, ancak bu konuda net bir pozisyon almak önemli. Tartışmaya açık olmak güzel ancak kendi fikrimizi de net bir şekilde ifade etmeliyiz. Sizin görüşünüz nedir? Kesin bir tavsiye mi yoksa belirsizlik mi tercih ediyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir