1. Anasayfa
 2. Bilgi

Saç Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Saç Yağlanmasına Ne İyi Gelir?
sac yaglanmasina ne iyi gelir

Saç yağlanmasına ne iyi gelir diye düşünüldüğünde farklı kesimlerin bu soruya cevap aradığını görürüz. Saçların çabuk yağlanmasına neden olan farklı etkenler olabilir. Bazı yapılan yanlış davranışlar saçların yağlanmasına neden olmaktadır. Sağlıklı saçlar elde etmek ve yağlanmayı önlemek amacı ile bazı önlemler almanız saç sağlığınızı korur ve yağlanmayı önler. Hatalı olarak yapılan saçları yağlandıran durumlar şunlardır.

 • Saç tipine uygun olmayan saç ürünleri şampuan kullanmak.
 • Saçları çok sıcak suyla yıkamak.
 • Saçları iyi durulamamak.
 • Saçlarla fazla uğraşmak ve oynamak.
 • Saçları fazla sık taramak.
 • Kullanılan havlunun kirli olması.
 • Fön makinası kullanmak maşa ya da düzleştirici kullanıldığında sıcağa maruz kalan saç yağlanmaya eğilimli olur.
 • Saç ürünleri jöle ve köpük gibi saç ürünlerini fazla kullanmak.
 • Hormonal nedenler ve genetik yatkınlık ya da yanlış beslenme aşırı yağlı besinlerle beslenmek.

Bu nedenler saçların kısa sürede yağlanmasına neden olan etkenlerdir. Saçların çok çabuk yağlanması ile başa çıkabilmek için yağlanmanın azalmasına yardımcı olacak bitkisel çözümlerden yararlanabilirsiniz.

Yağlı Saçlara Ne İyi Gelir Hangi Doğal Çözümler Yağlanmanın Önüne Geçer?

Saçlarınızın yağlanmasını önleyen doğal yöntemlerle saçlarınızı daha sağlıklı hale getirmeniz mümkündür. En çok kullanılan yöntemler ise şöyledir.

Elma Sirkesi

Sirkede bulunan asetik asit ile keskin tadını ve kokusunu almaktadır. Saçın pHdengesini ayarlamada oldukça önem taşıyan sirke tonik ile karıştırılıp saçlara uygulanarak saçlarınızın parlaklık kazanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızda yumuşaklık sağlayan sirke ve tonik uygulamasında saçlarınızın doğal bakımını yapabilirsiniz.

Lavanta

Saçlar için lavanta yağı ile yıkanarak hoş kokusu ile saçlarınıza aradığınız ferahlığı sağlar. Atarlardan kurutulmuş lavanta yaprakları alarak 2-3 bardak su içerisine atarak 10 dakika kaynamasını bekleyin. Su ılıdığında saçlarınızı dipten uca kadar su suyla ıslatarak 30 dakika saçlarınızda bekletin daha sonra ılık su ile durulayın. Uygulamayı bir hafta denediğinizde saçlarınızdaki yağlanmanın azaldığını görebilirsiniz.

Karbonat

Saç yağlanmasına ne iyi gelir diye düşünürken kısmen bunun doğal bir süreç olduğunu da unutmamak gerekir. Doğal yağla arınmasını sağlayan doğal yöntem karbonatla yıkamaktır. Saçın pH derecesini dengeleyen karbonatlı bakım için 3 bardak su için 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek sprey şişeye koyup saçlarınızı bu su ile dipten başlayarak uçlara kadar karışımı saçlara püskürtün. Uygulamadan önce saçlarınızı ıslatmayı unutmayın. Saçlarda 5 dakika bekleterek saçlarınızı durulayın.

Siyah çay

Çay saç yağlanmasına iyi gelen doğal ürünlerden biridir. Çayı demleyip ılımasını bekledikten sonra 1 su bardağı demlenmiş çayı saçlarınıza aynı yöntemle uygulayabilirsiniz 10 15 dakika saçlarda beklettikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Nane

İçeriğinde yararlı maddelerin bulunması ile saçlarda pH derecesini dengelemesi ile nane saçlar için oldukça yararlı ve ferahlatıcı bir etki bırakır. Taze nane kullanarak ya da bir avuç kadar kuru naneyi 1 litrelik kaynamış suyun içine atarak kaynatıp ılıdıktan sonra ılıdığında süzerek saçlarınıza uygulayabilirsiniz. 10-15 dakika saçlarınızda kalmasını sağlayıp saçlarınızı durulamanız yeterlidir.

Limon suyu

Asidik asit içeren limon da saç derisinin pH derecesini düzenlemede oldukça etkilidir. 1 tane limonun suyunu sıkarak bir su bardağı su ile karıştırıp bu karışımı saçlarınıza dipten uca yedirip 10 dakika sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Karşımın içine ayrıca 1 tatlı kaşığı bal eklemeniz hassas olan saç derinize iyi gelecektir.

Aloe Vera

Saç yağlanmasına ne iyi gelir sorusunun en önemli yanıtları arasında aloe vera da yer alır. Jelimsi bir yapıda olan aloe vera şampuana katarak saçlarınızı yıkadığınızda yağlanma probleminin azaldığını görebilirsiniz. Saçlarınızın çok sıcak su ile durulanmasına izin vermeyin ve kullandığınız ürünlerin saçınıza uygun tipte ürünler olmasına dikkat edin.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir