1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?
8

Süet ayakkabı temizliği nasıl yapılır sorusunun pek çok doğru yanıtı mevcuttur. Kuru ayakkabınızı herhangi bir ayakkabıcıdan veya e-ticaret sayfasından temin ettiğiniz süet fırçasını kullanarak kir ve sürtme izlerini temizlemeniz mümkündür. Yumuşak tüylü bir dokuya sahip olan süet ayakkabınızın bakım etiketi kutu içerisinden çıktıysa verilen önerilere uyarak temizleme işlemini yapınız. Peki süet nasıl temizlenir, nelere dikkat edilmelidir? Süet ayakkabılar suya karşı çok hassas olmasından kaynaklı temizleme işlemini yaparken mutlaka kuru olmasına dikkat edilmelidir.

 1. Var olan kiri çıkarmak üzere ayakkabınızı hafifçe fırçalayınız. Fırçayı hep aynı yönde hareket ettirmek gerekmektedir. Ters yönde yapılan işlemlerde ayakkabıya zarar vermeniz olasıdır. Kir tabakasından kurtulduğunuzda, ayakkabınız daha yeni görünmeye başlayacaktır.
 2. Sürtme izlerini çıkarma işlemini yaparken ise fırçayı sertçe kullanmanız gerekmektedir. Fırçayla yaptığınız müdahale sonrasında sürtmenin olduğu bölgedeki tüyler kalkmamış ise bu bölgeleri bir bıçak yardımıyla kazıyarak temizlemeyi deneyebilirsiniz.
 3. Bu işlemlerin ardından inatla geçmeyen izler için silgi kullanabilirsiniz. Özel üretim olan süet silgilerini e-ticaret sitelerinden veya ayakkabınızı aldığınız ayakkabıcıdan temin edebilirsiniz. Orta seviyede bir güç uygulayarak temizliğinizi yapmaya özen gösteriniz.
 4. Ayakkabınızı ilk aldığınız zaman veya temizleme işlemi sonrasında, ayakkabınızın kirlenebileceği veya sürtme izlerinin oluşabileceği bölgelere temin ettiğiniz süet koruma spreyini sıkınız. Bu işlem, lekeleri ve izleri önlemede en etkili yöntemdir.

Kadife Ayakkabı Nasıl Temizlenir – Su Lekelerini Çıkarma

 1. Fırça yardımıyla ayakkabınızın dış yüzeyini tamamen ıslatın. Dikkat edin su, kadife ayakkabınızın rengini açabilir. Fakat bunu ince bir tabaka halinde uygularsanız lekeleri çıkarmada etkili olacaktır.
 2. Fazla gelen suyun emilmesi için sünger veya kuru bezden faydalanabilirsiniz. Görünen su lekeleri ortadan kaybolana kadar her yeri eşit ıslaklıkla hafifçe kurulayınız.
 3. Ayakkabı içerisine geçen fazla su olması halinde kuru bir kâğıt alıp ayakkabınızın içerisine yerleştirerek fazla suyu emmesini sağlayın. Ardından ayakkabı kalıbınız var ise onu kullanarak ayakkabınızın şeklinin bozulmamasını sağlayın. Gazete kâğıdı kullanmayınız çünkü içerisinde bulunan mürekkebin ayakkabınıza bulaşması olasıdır.
 4. En az bir gece kurumaya bıraktığınız ayakkabınız kuru kalabilecek ve iyi havalanmasını sağlayabileceğiniz bir yerde olmalıdır. Suyun buharlaşmasından sonra süet fırçanızı kullanarak tüylerin orijinal görünümüne kavuşmasını sağlayın.

Süet Nasıl Temizlenir – Özel Lekeleri Çıkarma

Süet ayakkabı temizliği nasıl yapılır sorusu için 2 farklı cevap sıralanabilir:

 1. Yağ veya bilinmeyen lekelerde sürtme izlerinde olduğu gibi fırçalama işlemi yaptıktan sonra ılık suyla beraber tırnak fırçası kullanarak lekeleri çıkarmanız mümkündür. Yağ lekesi zorludur ve ciddi bir boyutta kirlenme yaşandıysa ayakkabınız bir daha asla eskisi gibi görünmeyebilir. Bazen yağın olduğu bölgeye mısır nişastası döküp bir gece beklemenin ardından yapılan fırçalama işlemi ve ütüyle buhar verilmesinin etkili olduğu görülmektedir. Denemeye değer bir diğer yöntem olarak düşünebilirsiniz.
 2. Çamur bulaşan ayakkabınızı temizlemeye başlamadan önce kurumaya bırakınız. Bulaşan çamuru süete fazla bastırmadan bulunduğu bölgeden kurtarın ve ardından güneş gören bir yere kurumak üzere bırakın. Çamur sertleştiği zaman büyük parçalar var ise bunları elinizle kırabilirsiniz. Diğer küçük parçaların çıkması içinse süet fırçasını kullanmanız gerekmektedir.
 3. Ayakkabınıza sakız yapışması durumunda ayakkabınızı buzluğa koyarak yapışan sakızın sertleşmesini bekleyiniz. Ardından sertleşen sakızı büyük parçalar halinde ayakkabınızın üzerinden sökmeniz kolay olacaktır. Son olarak sakızın yapıştığı bölgeyi fırçalayarak temizleme işlemini bitirebilirsiniz.
 4. Ayakkabınıza bulaşan kan lekelerini oksijenli suda ıslattığınız pamuk yardımıyla hafifçe uygulayarak temizlemeniz mümkündür.
 5. Ayakkabınıza mürekkep bulaşması durumunda bir havlu yardımıyla hemen mürekkebin üzerine bastırmalısınız. Bu işlem sonrasında izopropil alkole batırdığınız bir pamuk yardımıyla anında müdahale etmeniz gerekmektedir. Mürekkebin kuruması durumunda oluşan lekeyi zımpara kâğıdı kullanarak temizlemeniz mümkün olacaktır.

Süet Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılır – Uygulanabilecek Diğer Yöntemler

Süet ayakkabı temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabı için uygulanabilecek başka yöntemler de vardır.

 1. Oluşan inatçı lekeleri bir bez ve beyaz sirke yardımıyla temizleyebilirsiniz. Ardından kurumaya bırakın ve süet fırçasını kullanarak üzerinden geçin.
 2. Kuru lekelerin çıkması için bulaşık teli kullanarak sertçe fırçalama işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra lekeli olan bölgenin dışında kalan her yere aynı işlemi uygulayarak eşit bir görünüm sağlanmalıdır.
 3. Bir süet fırçasına sahip değilseniz, zımpara bulunduran tırnak törpüsüyle fırçalama yapabilir ve ardından buharla müdahale edebilirsiniz. Buharın verdiği ısı süet ayakkabınızın gözeneklerinin açılmasına yardımcı olarak temizliğinizi yapmanızı kolaylaştıracaktır.
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (8)

 1. 27/03/2024

  Bu yöntemlerden hangisi en etkili? Sizin favoriniz hangisi? Tartışalım!

  • 27/03/2024

   Benim favorim kesinlikle 3. yöntem. Diğerleri eskidi artık. Tartışmaya bile gerek yok. Etkili ve hızlı sonuç almak isteyenler için en iyi seçenek. Deneyen bilir!

 2. Süet ayakkabı temizliği için en iyi yöntem hangisi sizce? Fikirlerinizi alalım!

 3. Kadife ayakkabı temizliği için pröfesyonel öneriler var mı acaba? Fikirlerinizi paylaşır mısınız?

 4. Kadife ayakkabılar için farklı temizlik yöntemleri denemeye ne dersiniz? Fikirlerinizi paylaşın!

 5. 02/10/2023

  Süet ayakkabılar için en iyi temizlik yöntemi hangisi sizce? Fikirlerinizi paylaşın!

  • 02/10/2023

   Süet ayakkabılarınızı temizlemek için en iyi yöntem, nazikçe fırçalamak ve özel süet temizleyiciler kullanmaktır. Diğer yöntemler zarar verebilir. Dikkatli olun. Herkesin fikri farklı olabilir, ancak doğru bakım önemlidir. Sağlıklı ve temiz ayakkabılar için doğru ürünleri kullanın.

 6. 23/09/2023

  Kadife ayakkabılarımıza daha fazla özen göstermeliyiz, su lekeleri can sıkıcı olabilir!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir