1. Anasayfa
 2. Finans

Sözleşmeli Öğretmen Maaş Hesaplama

Sözleşmeli Öğretmen Maaş Hesaplama
Sözleşmeli Öğretmen Maaş Hesaplama
3

Sözleşmeli öğretmen maaş hesaplama 2023 yılında gelen zamlar ardından ne kadar oldu gibi birçok konu öğretmenler tarafından büyük bir merak ile araştırılan konular arasında yer almaya devam etmektedir. Fakat yeni zamlar olması ardından internette bu konu ile ilgili net bilgiler yer almıyor. Bir de sunulan her bilgi içerisinde farklı yargıların yer alması bireylerin kafalarında karışıklık olmasına da neden olmaktadır. Sizler için bu konuda merak edilen ne kadar detay varsa en ufak eksik olmadan bir araya getirdik.

Destek eğitim ücreti 2023 yılı içerisinde gelen zamlar ile değişiklik gösterdi. Bu konu hakkında daha sağlıklı bilgi vermek için tüm her şeyi detayları ile incelemek gerekir. Kavramların anlamlarının iyi anlanmasından bu konu hakkında daha net bilgiler edinmek için farklı yöntemler de vardır. Ek ders kavramlarından ek ders saatlerine göre verilen ücretlerin iyi bir şekilde hesaplanması gerekmektedir.

Sözleşmeli öğretmen maaşları ülkemizin eğitim sistemi ile beraber öğretmenler için belirlenen ücretlere göre farklılıklar göstermeye devam etmektedir. Öğretmenlerin maaşları genel olarak;

 1. Eğitim düzeyleri
 2. Mesleki hayatlarında olan deneyimleri
 3. Görev alanları
 4. Öğretmenlerin görev yaptıkları okullarda statüleri
 5. Sözleşmeli öğretmenlerin ne kadar sözleşme süresi olduğu gibi faktörler bu konu için en önemli adımlar arasında yer almaktadır.

Öğretmenlerin lisans seviyelerinden yüksek lisans seviyelerine ve doktora gibi eğitim düzeylerine kadar birçok durum maaşlarını etkilemektedir. Öğretmenlerin mesleki deneyimlerinin artması tabi ki maaşlarının artmasına da yardımcı olmaktadır. Öğretmenlerin çalışma hayatlarına devam ettikleri okulun ya da bölgenin ekonomik durumlarına kadar her şey etkili olmaktadır.

Öğretmenlerin görev aldıkları okullarda olan statüleri gibi konular maaşları üzerinde etkili bir konumda olmaktadır. Örnekle bakılacak olduğu zaman MEB kanadına bağlı olan okullarda çalışma hayatına devam eden öğretmenlerin maaşları özel okullarda çalışma hayatına devam eden öğretmenlerden daha yüksek olmaktadır.

Öğretmenlerin sözleşmeleri için belirlenen süreler de daha yüksek olmasına neden olmaktadır. Örneğin iki yıl boyunca sözleşmesi olan ile bir yıl sözleşmesi olan bireyler arasında maaşlar arası farklar gözlenir. Bu hesaplamaları yapmak için tüm belirlenen faktörlere ek olarak bir de ülke genelindeki eğitim sistemi ile öğretmenlerin ücretleri hakkında olan yasalarla beraber mevzuatlar gereği belirlenen maaşların referans alınması gerekir.

Sözleşmeli olarak yer alan öğretmenlerin maaşlarının belirlenme süreçleri içerisinde ülkede uygulanmaya devam edilen sözleşmeli öğretmen maaşlarının belirlenebilmesi adına uygulanan standartların hesaba eklenmesi gerekir.

Sözleşmeli Öğretmen Maaş Hesaplama
Sözleşmeli Öğretmen Maaş Hesaplama

4/B Sözleşmeli Öğretmen Maaşı

4/B sözleşmeli öğretmen maaşı noktasında ülkedeki eğitim sistemleri ile beraber öğretmenlere ödenecek olan ücretler belirlenirken yasalar ve mevduatlara göre uygun bir hesaplama meydana gelir. Bu kapsamda yer alan öğretmenler genel olarak görev yaparlar ve daha az deneyimleri yer alır. Bu yüzden de maaşları daha deneyimli olan öğretmenlere oran ile daha düşük seviyelerde yer alır.

Yeni Atanan Sözleşmeli Öğretmen Maaşı

Yeni atanan sözleşmeli öğretmen maaşı hesaplama sırasında 9/1 öğretmen maaşları olarak isimlendirilirken bir yandan da en alt seviyelerde tutulur. Özellikle de ülkemizde belirlenmiş olan öğretmen maaşları hakkında yasaların yanı sıra mevzuat bilgilerine göre ücretlerin belirlenmesi için etkin bir role sahip olmaktadır. Daha çok deneyimler ile en alt seviyelerde yer alan öğretmenler maaşları olarak da asgari tutarda yer alan maaşlar ile hesaplamalar gözlenir.

Bundan dolayı ülkede yer alan en düşük maaş yeni atanmış olan ya da sözleşmeli olarak çalışan öğretmenler tarafından da alınmaktadır.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. 31/01/2024

  Bu maaş hesaplama işleri de karıştırdı insanı, bir de vergileri ekleyince işte tam karışıklık!

 2. 02/01/2024

  Bu yeni maaş hesaplama sistemini kim düşündü acaba? İyi mi, kötü mü?

 3. 10/12/2023

  Bu maaş hesaplamaları ne karmaşık be, anlamak için matematik dehası olmak lazım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir