1. Anasayfa
 2. Dizi

Tarihi Kore Dizileri

Tarihi Kore Dizileri
Tarihi Kore Dizileri 1
17

Tarihi Kore dizileri, pek çok kişi tarafından araştırılan ve izleyicisi de oldukça fazla olan dizi türlerinden bir tanesidir. Genel olarak Kore dizileri, son birkaç yıldır gerek dünyada gerekse ülkemizde oldukça popüler olan diziler arasında yer almaktadır. Bu nedenle Kore dizilerinin her türü pek çok kesim tarafından ilgiyle izlenmektedir. Bu türlerden birisi de tarihi Kore dizileridir.

Kore yapımcıları, tarihi dizilerine birtakım bazı farklı türleri de harmanlayarak izleyiciyi kendilerine çekmeyi başarmıştır. Tarihi Kore dizilerinde genel olarak romantizm ön plandadır. Genellikle güzel kız ve yakışıklı bir erkek arasındaki aşk ilişkileri, kavuşamama, aşk üçgenleri gibi konulara yer verilerek entrikalarla dolu diziler yapılmıştır. Bunun yanı sıra bazı olağandışı tarihi Kore dizilerinde ise bilim kurguya dahi yer verilmiştir. Bu nedenle tarihi Kore dizileri hem izleyiciye bir şeyler öğretirken hem de bu aktiviteden zevk almasını hedeflemektedir.

Tarihi Kore Dizileri Listesi

Tarihi Kore dizileri denilince onlarca dizi örneği verilebilir. Fakat bunlar arasından insanlar tarafından en çok beğenilenler mevcuttur. Bu yazımızda, dünya tarafından en çok beğenilen 10 tarihi Kore dizisinden bahsedeceğiz.

Tarihi Kore dizilerinin listesi aşağıdaki gibidir:

 1. Dong Yi
 2. Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo
 3. Empress Ki
 4. Hwarang
 5. Mr. Sunshine
 6. Six Flying Dragons
 7. Rebel: The Thief Who Stole The People
 8. Jumong
 9. Dae Jang Geum (Jewel In The Palace)
 10. Bridal Mask

Dong Yi

IMDb puanı 8.0 olan Dong Yi dizisi, Choi Suk-bin adlı kişinin hayatını anlatmaktadır. Choi Suk-bin, oldukça zor bir hayat yaşamıştır. Kraliyet sarayında su hizmetçisi olarak görev yapan Choi’yi Kral Sok-jong cariyesi olarak seçmiştir. Choi, Kral Sok-jong’un ikinci oğlu ile Joeson Krallığı’nın gelecek kralı olan Yeong-jo’yu doğurmuştur. Böylece Choi, Suk-bin olmuştur.

Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo

Tarihi Kore dizileri arasında 8.6 IMDb puanı ile oldukça yüksek bir başarıyı elde etmiş olan Moon Lovers dizisi, Güneş tutulması yaşandığı esnasında Goryeo dönemine giden 21. yüzyıl kadını Go Ha-jin, Hae Soo adlı kişinin vücudunda uyanır. Uyandığında yılın 941 yılı olduğunu farkeder. Vücudunda uyandığı kişi olan Hae Soo, Kral Teajo’nun hüküm sürdüğü esnada Wang ailesinin kraliyet prenslerinden birisidir. Go Ha-jin, zamanla oldukça iyi kalpli bir kişi olan 8. Prens Wang Wook’a aşık olmaya başlar. Daha sonra ise yüzünü bir maskenin arkasına saklayan, çok aşağılayıcı ve korkunç kalpli 4. Prens Wang So’ya aşık olur. Zaman geçtikçe Hae Soo, yani Go Ha-jin, saray siyasetinde kendisinin de rol aldığını fark eder ve diğer prensler ile taht kavgalarına karışır.

Moon Lovers dizisi Kore’de yüksek bir reyting alamamış olsa da tüm dünyada oldukça ilgi görmeyi başaran bir dizi haline gelmiştir. Dram sahneleri ile meşhur olan Moon Lovers dizisi aynı zamanda oyuncuları ile de pek çok insanı kendisine hayran bırakmayı başarmıştır.

Tarihi Kore Dizileri
Tarihi Kore Dizileri

Empress Ki

Yine 8.5 gibi oldukça yüksek bir IMDb puanına sahip bir dizi olan Empress Ki, kendinden emin ve çok başarılı bir kadının başından geçenleri anlatmaktadır. Gi Seungnyang, o zamanın sınıf sisteminde kadın olduğu için fazla hakkı olmayan bir bireydir. Fakat Gi Seungnyang tüm hakları için savaşarak Goryeo’da hayatta kalabilmek için erkek kılığına dahi girmek zorunda kalmıştır. Daha sonra Gi, ilk aşkı yerine Yuan hanedanının imparatoru olabilmek için Toghon Temür adlı Moğol İmparatorluğundan birisi ile evleniyor. Böylece zamanla imparatoriçe olmayı başarıyor.

Hwarang

Tarihi Kore dizileri arasında önemli bir yere sahip olan Hwarang, 8.0 IMDb puanı ile oldukça başarılı bir dizidir. Dizi, Silla Krallığının hüküm sürdüğü zamanda geçmektedir. Kraliçe Ji-So ileride tahta geçecek olan oğlu Sam Maek Jong’u suikastçılardan korumayı hedeflemektedir. Bu hedefini gerçekleştirmek için başkent dışında ve düşmanlardan uzak bir yerde oğlunu korumaktadır. Zaman geçtikçe Sam Maek Jong’un taht hakkından vazgeçmesini isteyen kişilerin sayısı artmaktadır. Bu kişiler, dönemin oldukça güçlü olan soylularıdır. Fakat Sam Maek Jong bu niyetinden vazgeçmek istemediği için Ji-So’nun tahtı tehlikeye girer.

Ji-So hem oğlunu hem de tahtını koruyabilmek için soyluları dahi yenebilecek olan oldukça güçlü bir grup oluşturmak ister. Bu grubun adı Hwarang’dır ve bu grup içerisindeki herkes birbirine çok sıkı bir şekilde bağlıdır. Dizi, bu grup içerisindeki kişilerin başına gelen olayları anlatmaktadır.

Mr. Sunshine

8.8 IMDb puanı olan Mr. Sunshine dizisi, zamanında ABD’ye kaçan Eugene Choi’nin hayatını anlatmaktadır. Eugene, 1871 yılında Joseon’da köleliğin olduğu zamanlarda doğmuştur. Bu nedenle doğduğu topraklardan kaçıp Amerika’ya gelmiştir. Burada Deniz Piyada Subayı olan Eugene bir görev için doğmuş olduğu topraklar olan Joseon’a gitmek zorunda kalır. Görev esnasında burada yaşayan Go Ae-shin ile tanışır ve aşık olur. Fakat bu aşkın önünde sınıf farklılığı ve Ae-shin’e aşık olan diğer kişiler vardır. Eugene, aşkı için savaşırken aynı zamanda Japonya’nın Kore üzerindeki baskılarını keşfeder ve Joseon’un kurtarılması için verilen büyük mücadelede kendisi de yer alır.

Six Flying Dragons

8.9 IMDb puanına sahip olan Six Flying Dragons, Goryeo döneminin sonu ve Joseon döneminin başını anlatmaktadır. Dizide 6 önemli karakterin başından geçenler anlatılmaktadır. Joseon Hanedanlığının Kore’ye kurulması ve Prens Yi Bang-won etrafında dönen olaylar, insanların başarıları ve çatışmalarını da gözler önüne sermektedir.

Rebel: The Thief Who Stole The People

8.2 IMDb puanına sahip olan dizi genel olarak Joseon Krallığı’nın ilk devrimcisi olan Hong Gil Dong’un hikayesini anlatmaktadır. Dönemin zalim kralı Yeonsan insanlara çeşitli kötü muamelelerde bulunmaktadır. Buna dur demek isteyen Gil Dong, zenginlerin mallarını çalarak fakirlere vermeye başlar. Daha sonra kahraman ilan edilir. Bu esnada zalim kralın eşi Jang Noksu, Gil Dong’a aşıktır. Gil Dong, Joseon Krallığı esnasında ona hiçbir yasal statü vermeyen hizmetçi Hong Ah Mo Gae’nin oğludur.

Tarihi Kore Dizileri
Tarihi Kore Dizileri

Jumong

7.9 IMDb puanı olan Jumong dizisi, Goryeo Krallığı’nı kuran Jumong’u anlatmaktadır. Dizide Jumong’un nasıl doğduğu ve nasıl bir kahraman haline geldiği baştan sona eşsiz detaylar ile birlikte verilmektedir. Tabi ki drama, gerilim ve aşk, bu dizinin olmazsa olmazlarındandır. Cesaretli ve yiğit bir kahraman olan Jumong, Kore’nin ilk kraliçesi olan So Seo-no’nun da gönlünü kazanmayı başarmıştır.

Dae Jang Geum (Jewel In The Palace)

Tarihi Kore dizileri arasında oldukça sevilen bu dizi, Chosun Hanedanlığında yaşayan kraliyet doktoru olan Jang-Geum etrafında geçmektedir. Erkek egemen toplumda düşük sınıftaki bir kız olarak doğan Jang-Geum’un başarılı olmak için verdiği savaşı anlatan bir dizidir.

Bridal Mask

Yine 8.5 gibi yüksek bir IMDb puanına sahip olan Bridal Mask gizisi, Japon İmparatorluğu altında ezilen Lee Kang-to’nun etrafında geçmektedir. Japonya’nın bağımsızlığı için çalışan gizemli bir devrimci olan Bridal Mask’ın yakalanması için Lee ve Japon polisi birlikte çalışmaktadır. Daha sonra Lee, Gelin Maskesi’ni kendisi takar ve Japon rejimiyle bizzat kendisi savaşmaya başlar. Bu sırada kişisel hayatı ile Gelin Maskesi takarak yaptıkları arasındaki dengeyi de tutmak için büyük bir çaba sarf eder.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (17)

 1. 24/03/2024

  Empress Ki, Moon Lovers gibi dizileri izleyenler burada mı? Favori karakteriniz kim?

 2. Empress Ki en iyi! Dong Yi de harika bir seçim. Scarlet Heart Ryeo ise efsane!

 3. Empress Ki en iyi tarihi Kore dizisidir, Dong Yi hakkında fikirleriniz neler?

 4. 11/01/2024

  Empress Ki kesinlikle en etkileyici tarihi Kore dizilerinden biri! Sizce de öyle mi?

 • Kesinlikle katılmıyorum. Empress Ki, tarihi Kore dizileri arasında en etkileyici değil. Başka diziler var daha etkileyici olan. Herkesin zevki farklıdır, bu benim görüşüm.

 • 26/12/2023

  Moon Lovers daha iyi bir hikayeye sahip ama Empress Kinin gücü beni etkiledi.

  • Benim için ise Moon Loversin hikayesi daha etkileyiciydi. Empress Kinin gücü önemli olsa da, Moon Loversın derinlikleri beni daha çok cezbetti. Herkesin tercihi farklı olabilir, ama benim favorim Moon Lovers.

 • Empress Ki en çok sevdiğim dizilerden biri, Dong Yi de harikaydı! Siz ne düşünüyorsunuz?

  • 26/12/2023

   Empress Ki ve Dong Yi benim için sıkıcıydı. Farklı zevkler, farklı diziler. Herkesin beğenisine saygı duymak önemli. Benim tercihim daha farklı türlerde diziler. Siz ne düşünüyorsunuz, beğendiğiniz başka diziler var mı?

 • Empress Kiyi sevdim ama Moon Loverse katılmıyorum, Dong Yi daha iyiydi!

  • 23/11/2023

   Empress Kiyi ve Moon Lovers arasında seçim yapmak zor, ama Dong Yinin gerçekten üstün olduğunu düşünüyorum. Karakter gelişimi ve hikaye derinliği açısından Dong Yi, diğerlerini geride bırakıyor. Herkesin zevki farklıdır tabii, ama benim favorim Dong Yi!

 • 30/10/2023

  Empress Kiden başka hangi tarihi Kore dizisi favorin? Moon Lovers mi? Dong Yi mi?

  • 30/10/2023

   Moon Lovers değil, Empress Ki favorim. Dong Yi de güzel ama Empress Ki benim için bir adım önde. Olaylar, karakterler ve dramatik sahneleriyle beni daha fazla etkiledi. Empress Ki, tarihi Kore dizileri arasında benim bir numaram!

 • Empress Ki en iyi tarihi Kore dizisidir, kimse buna karşı çıkamaz!

  • 06/10/2023

   Senin fikrine saygı duyuyorum, ama Empress Ki en iyi tarihi Kore dizisi olmadığı konusunda farklı düşüncelere sahip olanlar da var. Herkesin zevki farklıdır, bu konuda tartışmaya açık bir konu. Keyif aldığın diziye odaklanmaya devam et!

 • 17/09/2023

  Empress Ki en iyi! Dong Yi güzel ama Moon Lovers benim favorim değil.

 • 05/10/2021

  Kore Dizileri Güzel Diziler Olmasına Rağmen Tarihi olanlar Daha Hoş ve Akustik Duruyor ve Bu Filmlere Şans Vermemizi Sağlayan BilgiReis ‘ e Teşekkürler <3

 • Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir