1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Web 3.0 Nedir

Web 3.0 Nedir
web3.0

Web 3.0 son zamanlarda adından sıklıkla söz ettirmekte. Şu anda içinde olduğumuz web 2.0’ı hali hazırda kullanmaktayız. Facebook kısa zaman önce yaptığı etkinlikle beraber Web 3.0’a geçiş sürecini hızlandırdı.

Daha önce kullanılmış olan web 1.0 teknolojisi birinci kuşağın kullanmış olduğu teknoloji anlamına gelmektedir. Web 1.0 kullanıcıların aktif hareketler gösteremediği, içerikler üretemediği ve kullanıcılar arasında tek yönlü bir iletişimin olduğu bir ortamdır. Bu ilk nesil teknoloji de web sitesine girdiğinizde karşınızda sadece çıkan içerikleri okuyabiliyordunuz. Tamamen tek taraflı bir kullanış söz konusudur. Kişisel web siteleri buna örnek olarak gösterilebilir.

Web 2.0 teknolojisi ise ikinci nesil teknoloji demektir. Web 2.0 2000-20005 arasında Tim O’reilly tarafından adlandırılmıştır. Web 2.0 teknolojisinde web 1.0 teknolojisinden farklı olarak karşılıklı iletişim kurabilme imkânı bulunmaktadır. Aynı anda birden fazla kullanıcının etkileşimde bulunmasını sağlamaktadır. Kişiler tarafından içerikleri oluşturma, paylaşma, bilgi ve içerik oluşturulurken iş birliği yapabilme ve karşılıklı iletişimde bulunmaya olanak sağlamaktadır. Bu durumda web 2.0 iletişimin zirvede olduğu bir teknoloji modelidir.

Günümüzde aktif olarak web 2.0 teknolojisinin kullanımı oldukça yaygındır. Web 2.0 kullanım bakımından oldukça kolaydır. Kullanıcıya her türlü kolaylığı ve imkânı tanımaktadır. Web 2.0 bu özellikleri ile kullanıcıları teknoloji okur yazarı konumuna getirmiştir. Günümüzde çok fazla web 2.0 aracı bulunmaktadır. Örneğin günümüzde kullanılan sosyal medya uygulamaları buna örnek olarak gösterilebilir. Bunların yanında bloglar ve web sitesi oluşturma imkânı sunan geliştirmelerde bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Son zamanlarda web 2.0 araçları eğitim amaçlıda kullanım bakımından yaygınlaştı. Kavram ve ölçme değerlendirme konularında, bloglar ve web siteleri oluşturmada, etkileşim imkânı sunan ders içeriklerinde, poster, sunum ve daha birçok uygulamada web 2.0 teknolojileri imkân sağlamaktadır.

Web 3.0 anlamsal web ve semantik web kavramlarını bünyesinde barındırmaktadır. Farklı bir dille ifade etmek gerekirse daha çok bilginin anlamlı hale getirilmesiyle ilgilenmektedir. Bu durumda ise içeriklerin kontrolleri insanlardan daha çok makinelere doğru kaymaktadır. Kullanıcılara ise daha kendine özgü ve daha bireyselleştirilmiş, uyarlanabilir ortamlar sunulmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, arama motorlarında kelimeler aratıldığında kullanıcıların arattığı kelimeleri yapay zekâ algoritmalarıyla çıkar ve ihtiyaçlara göre sıralanmaktadır. Konun daha derin kısmında ise yapay zekâ ile daha önceden girmiş olduğumuz veriler derlenerek karşımıza bize özgü bilgiler çıkarılmaktadır. Bu konuların hepsini Web 3.0 teknolojisi kapsam alanına almaktadır.

Web 1.0 tek yönlü bir etkileşim sağlamaktaydı. Web 2.0 çift yönlü etkileşimle beraber iş birliği ve dinamik bir yapı sunmakta. Web 3.0 ise Semantik, anlamsal ve kişiye özgü bir yapı ile karşımıza çıkmaktadır.

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap