1. Anasayfa
 2. Bilgi

Yavaşlayan İnterneti Hızlandırma Yolları

Yavaşlayan İnterneti Hızlandırma Yolları

Gerek günlük hayatımızda gerekse iş hayatımızda interneti oldukça sık kullanıyoruz. Neredeyse şunu diyebiliriz ki internetsiz bir günümüz dahi geçmiyor. Bu yüzden işlerimizi daha hızlı halletmek için hızlı bir İnternet bağlantısı istiyor ve ihtiyaç duyuyoruz. İnternet hızı iyi olmadığı zamanlarda işlerimizi hızlı halledemediğimiz gibi bir hayli canımız sıkılıyor. Türkiye’nin her bölgesinde internet alt yapısının yeterli olmaması gibi durumlardan kaynaklı olarak İnternet yavaşlama problemi ortaya çıkabiliyor. Bunu bizlerin değiştirmesi mümkün olmasa da bazı işlemlerle internet hızımızı bir nebze olsun arttırabiliriz.

En Kolay İnterneti Hızlandırma Yöntemleri

Çoğumuzun şikayetçi olduğu internet yavaşlama problemi için interneti hızlandırma yöntemleri listesi hazırladık.

 • Wi-Fi şifrenizi sizden başka kimsenin bilmediğinden emin olun. Şifreniz ele geçirilmiş ve istemediğiniz kişiler tarafından kullanılmaktaysa bu durum internet hızınızı önemli ölçüde azaltacaktır.
 • Modeminizi değiştirin. Eski model modemler almış olduğunuz internet hizmetindeki hızı tam olarak size yansıtmayabilir.
 • Web tarayıcınızda bulunan sabit sekmeleri ve favorileri azaltın. Çünkü tarayıcıyı her açtığınızda, kaydettiğiniz siteler yüklenir ve bu durum internet hızınızı olumsuz etkiler.
 • Eğer oyun oynarken internetten kaynaklı kasma problemleri yaşıyorsanız ping düşürmeye yarayan programları kullanabilirsiniz.
 • Bilgisayarınızda virüs taraması yapın. Bilgisayarlarda bulunan virüsler sizin izniniz dışında internet kullanımı yapabilir. Bu durum internet hızınızın düşmesine yol açar.
 • Tarayıcıda bulunan eklentileri kontrol edin. Eklentiler, verdikleri hizmet için internet kullanırlar. Çok fazla eklenti bulunması internet hızınızı azaltabilir.
 • Modemi kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutun. Çünkü aşırı ısınan modemlerde sinyal eksikliği gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
 • DNS ayarlarını otomatiğe alın. Sizin için en iyi seçimi yapacaktır.
 • Tarayıcı önbellekleri internet hızını düşürebilmektedir. Önbellekleri düzenli olarak temizlemenizde fayda var.
 • Mümkünse interneti kablo ile kullanın. Böyle bir imkanınız yoksa modeme yakın olmaya çalışın.

Mobil İnterneti Hızlandırma Yöntemleri

Telefonunuzda belirgin hız düşüşü yaşadığınızda ilk yapmanız gereken şey arka planda çalışan uygulamaları kontrol etmektir. Arka planda çalışan uygulamalar internet kullanıyor olabilir, bu nedenle internet hızınız düşer. Ayrıca telefonunuzda bulunan uygulamaların önbelleklerini düzenli bir şekilde temizlemekte internet hızınızı arttıracak faktörlerden birisidir. Ayrıca veri kullanımı seçeneklerinden hangi uygulamanın, ne kadar internet kullandığını görebilirsiniz.

Paylaş