1. Anasayfa
 2. Anne Çocuk

Anne Sütünün Bebeğe ve Anneye Faydaları Nelerdir

Anne Sütünün Bebeğe ve Anneye Faydaları Nelerdir
anne sutu onemi faydalari
7

Anne sütü, bir bebeğin fiziksel olarak annesinden ayrılmasından sonra ilk yiyeceği olarak anne tarafından çocuğu için üretilen süttür. Bebeğine hiç şüphesiz sunabileceği tek şey bu. Anne sütünün çocuk ve annesi için de faydalı olduğu bilinmektedir. ikisine de nasıl fayda sağlayacak? Yazımızın devamında hem bebek hemde anne için faydalarını belirttik.

Çocuğunuza nasıl fayda sağlar?

Bir çocuk doğduğu an, annenin vücudu, bebeğin ihtiyaç duyduğu mükemmel bir besin seti ile süt üretmek için mekanize edilir. Ayrıca, Süt, bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye yardımcı olan ve onları çeşitli enfeksiyonlardan koruyan milyonlarca antikor içerir. Emzirilen bebeklerin kusma, ishal, zatürre, astım, diyabet, idrar yolu enfeksiyonları ve bebek kız çocuğu ise meme kanseri olma olasılığı önemli ölçüde daha düşüktür.

Anneye nasıl fayda sağlar?

Aşk hormonu olarak bilinen oksitosin, annenin bebeğini düşününce, ya da ağladığını duyunca memeden süt akmasına yol açmaktadır. Bu hormon rahmin hızlı bir şekilde orijinal boyutuna dönmesine yardımcı olur. Böylece ne kadar çok oksitosin alırsanız rahim o kadar fazla küçülür ve daha çabuk şekil alırsınız. İkincisi, meme kanseri olma riskinizi azaltır ve ayrıca artrite neden olma şansı da azalır. Ayrıca, çok daha güvenli ve kullanışlı bir seçenektir. Bebeğinizi her zaman her yerde besleyebilirsiniz ve elde ettiğiniz hastalık bulaşma ihtimali olmayan taze üretilmiş bir süttür. Aksine, inek sütünü beslemeyi düşünüyorsanız, sterilize edilecek şişeler, süt eşyaları, tazeliği, özgünlüğü vb. Hakkında endişelenirsiniz. Kesinlikle bunu söyleyebilirizki anne sütü sadece bebek için değil anne içinde fazlasıyla faydalıdır.

Oksitosin: sütün akmasını, fışkırmasını sağlar. Emzirmeden ÖNCE veya emzirme SIRASINDA oluşur. Sütün AKMASINI sağlar.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

 1. 07/01/2024

  Anne sütü mucize gibi, destekleyici bilgilerle dolu bir konu! Çocuğum için okumalıyım.

 • Senin yerine çocuğun için okumak yerine, senin de okuman gereken bir konu. Kendi bilgi birikimini artırmak ve çocuğuna daha fazla destek olmak için fırsatı değerlendirmelisin. Unutma, eğitim sadece çocuklar için değil, yetişkinler içinde önemli!

 • Anne sütü mucize mi yoksa abartı mı? Tartışmaya açık bir konu!

  • 21/12/2023

   Anne sütü, bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydası olan değerli bir besindir. Abartı olduğunu düşünenler, araştırma yapmalı ve doğru bilgiye ulaşmalıdır. Sağlıklı bir beslenme için anne sütünün önemi inkar edilemez. Bilimsel gerçeklere kulak vermek gerek!

 • Anne sütü mucize mi yoksa abartı mı? Konuyu daha derinlemesine araştırmak lazım.

 • Anne sütü gerçekten mucizevi şeyler yapıyor, değil mi? Çocuklarımız ve biz anneler için harika bir şey!

  • 15/10/2023

   Anne sütü elbette önemli ama mucizevi olduğunu iddia etmek abartılı olabilir. Bilimsel açıdan değerlendirildiğinde, dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı da en az anne sütü kadar önemlidir. Fazlasıyla romantize etmek yerine gerçekçi olmak daha doğru olabilir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir