1. Anasayfa
  2. Bilgi

AliExpress Üzerinden Nasıl Alışveriş Yapılır?

AliExpress Üzerinden Nasıl Alışveriş Yapılır?

“AliExpress üzerinden nasıl alışveriş yapılır?” AliExpress birkaç yıldır dünya genelinde ve ülkemizde çok popüler olmasına rağmen, hala bu soruyu sık sık duyuyoruz, bu nedenle bu makalede AliExpress’te nasıl alışveriş yapacağımızı açıklayacağız.

Bu ünlü çevrimiçi mağazadan bir ürün satın almadan önce takip etmeniz gereken tüm adımları içeren ayrıntılı bir rehberdir ve blog yorumlarında yapılan en sık sorulan soruları cevaplayacağız. Size, markalı ürünleri nasıl bulacağınızı, iyi bir satıcıyı nasıl belirleyeceğinizi, Aliexpress çevrimiçi alışveriş platformunun hangi ödeme yöntemlerine izin verdiğini, satıcılarla nasıl iletişime geçeceğinizi göstereceğiz… Yani herhangi bir sorunuz varsa, okumaya devam edin! Bu makale sizin için çok yararlı olacak.

AliExpress nedir? Ürün satın almak güvenli midir?

AliExpress dünyanın en büyük çevrimiçi mağazası haline geldi. En son istatistikler, Aliexpress’in Amazon ve eBay’den 3 kat daha fazla kar elde ettiğini ve dünyanın birçok ülkesinde tercih edilen alışveriş platformu olarak kendini pekiştirdiğini gösteriyor. Sizin gibi milyonlarca insan AliExpress’te alışveriş yapıyor. Bunu söyledikten sonra, bir şeyi belirtmeliyiz: AliExpress bir mağaza değil, milyonlarca satıcı ve tüketiciyi birbirine bağlayan bir platform.

Bu nedenle, AliExpress, satıcıların öngörülen kurallara uyduklarını kontrol etmek, platformda herhangi bir sorunla karşılaşırlarsa tüketicileri korumak, ürünü aldığınızı onaylayana ve satıcı ile olası sorunlar arasında aracılık etmek için paranızı güvende tutmak gibi önemli işlevleri üstlenir. Tüketici. AliExpress’in kurallara uymayanların mağazalarını kapatarak ve AliExpress platformundan yasaklayarak cezalandırarak kötü satıcılarla arasının son derece kötü olduğunu belirtmek gerekir.

Güvenilir satıcılar nasıl belirlenir

Daha önce de belirttiğimiz gibi, AliExpress alıcı ve satıcı arasında aracılık yapan bir platformdur, bu nedenle ürünün siparişi doğru bir şekilde göndermesinden sorumludur, ürünün ürün açıklamasına uygun olduğundan emin olur. Bu nedenle güvenilir bir satıcı bulmak çok önemlidir. Hangi satıcının en iyi ürünleri sunduğunu ve en iyi itibara sahip olduğunu değerlendirmek zorundayız. Bu, aşağıdaki adımlarla yapılacaktır:

  • Satıcının puanını kontrol edin, sayfanın üst kısmında aliexpress logosunun yanında bulabilirsiniz. Burada ya madalya (iyi marka), elmas (en iyi marka) ya da kron (mükemmel marka) göreceksiniz. Bunlara tıkladığınızda satıcının “açıklanan şekilde ürün”, “müşterilerle iletişim” ve “sevkiyat hızı” söz konusu olduğunda ortalama puanlarını görebileceksiniz. Skorlar ortalamanın üzerinde ise, yeşil renkte ortalamanın altındaysa kırmızı renkte görüntülenir. Bu puanların AliExpress tarafından satıcıya diğer alıcılar tarafından verilen derecelendirmeler yoluyla verildiğini unutmayın , böylece ne AliExpress ne de satıcı bunları değiştiremez.
  • Bir satıcıyı değerlendirirken dikkate alınması gereken ikinci husus, tüketiciler tarafından gönderilen yorumlar / derecelendirmeler ve yorumlardır. Bu, ürünün kalitesi ve alıcıların genel memnuniyeti hakkında iyi bir fikir verecektir. Ayrıca nakliye süresi ve ürünün açıklandığı gibi olup olmadığı hakkında bilgi verecektir.
  • Son olarak, ürünü satıcıdan kaç kişinin satın aldığına bakmak da çok yararlıdır. Çok fazla satış varsa ve müşteri puanları olumluysa (yıldızlar ve yüzde), güvenilir bir satıcıyla uğraştığımızdan emin olabiliriz.

Görüyorsunuz, güvenilir satıcı bulmak göründüğünden daha kolaydır.

Bir kopyayı bir orijinalden nasıl ayırt edebilirim?

AliExpress’te ürün ararken, bir kopyayı orijinal bir üründen ayırt etmek zordur . Bunun nedeni muhtemelen AliExpress’te satılan kopyaların çok iyi yapılmış olmasıdır. %100 orijinal bir marka bulmaya çalışıyorsanız, size yardımcı olacak birkaç şey var. Birincisi fiyat: bir ürünün resmi bir mağazadan çok daha ucuz olmadığını görürsek, orijinal bir marka ürünle ilgilendiğimiz söyleyebiliriz (diğer yandan kopyalar çok daha ucuzdur) .

Ürünü tanımlamanın ve orijinalin ikinci yolu ürün açıklamasına bakmak ve “orijinal” kelimelerinden bahsetmiş olup olmadığına bakmaktır, eğer satıcının size orijinal bir ürün göndermesi gerekiyorsa. Son olarak, yukarıda belirtilenlere benzer, ancak daha güvenli, bir ürün açıklaması altında bulabileceğiniz “Garantili Orijinal” rozeti.
Bu logoyu görürseniz ürünün %100 orijinal olduğundan emin olabilirsiniz. AliExpress bu konuda son derece katıdır. Bir satıcı bu konuda dürüst değilse ve ürününde damga varsa, AliExpress mağazalarını kapatacaktır. Bir satın alma işlemi yaptıysanız ve ürünün orijinal olmadığını farkederseniz, sadece AliExpress ile iletişime geçmeniz gerekir; ürünün orijinal olmadığını kanıtlamak için yapmanız gereken tek şey AliExpress ile iletişime geçmektir, böylece önlemler alırlar. Ürünün sahte olduğunu kanıtladıktan sonra, paranızı geri alacaksınız, satıcı mağazası kapanacak.

Satın alma / Ödeme Yöntemleri / Alıcı koruması

Aşağıda tarif ettiğimiz yöntemlerden ikisi Alıcı koruması sunar ( BURADA AÇIKLANAN HER ŞEYİ BULABİLİRSİNİZ ) . Bu, siparişinizde herhangi bir şey olursa AliExpress tarafından korunduğunuz anlamına gelir. Bir şey sipariş ettiğinizde, AliExpress ürünü alana kadar parayı tutar ve tamamen memnun kalırsanız. Ancak o zaman parayı satıcıya iletirler.

Temel olarak, AliExpress’in parayı elinde tutan bir aracı olarak görev yaptığı bir emanet sistemi kullanır ve yalnızca alımı onayladığımızda veya siparişin koruma süresi geçtiğinde parayı satıcıya verir.

Emanet / AliPay -alıcı için Risk: YOK

Escrow / AliPay yöntemi PayPal’a çok benzer. Escrow’u kullandığınızda para üçüncü bir taraf tarafından tutulur ve ancak alıcı ürünle ilgili memnuniyetini onayladıktan sonra serbest bırakır. Escrow, hem tüketiciyi hem de satıcıyı koruyan bir sistem olduğundan, AliExpress’te ve genel çevrimiçi alışverişlerde çok popüler bir ödeme yöntemidir. Bu ödeme yöntemini kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey bir AliPay hesabı açmak ve hesapta istediğiniz para miktarıyla sanal kartı doldurmaktır . Belirtildiği gibi, AliExpress tarafından oluşturulan sistemdir, böylece birçok garantiniz olacaktır.

Kredi Kartı -Alıcı riski: YOK

Kart ile ödeme yaparken AliExpress de Escrow kullanacaktır, bu yüzden ürünü aldığımızı onaylayana kadar paranız tamamen korunacaktır. Ödeme yapmanın çok kolay bir yoludur. AliExpress Visa kredi ve banka kartlarını, Mastercard kredi kartlarını ve Maestro banka kartlarını kabul eder.

Ayrıca, bir kartla ödeme yapmaktan korkuyorsanız, bankanıza çevrimiçi alışveriş için özel olarak tasarlanmış “sanal kartlar” veya “ön ödemeli kartlar” ile alışveriş yapabilirsiniz.

Banka havalesi -Alıcı riski: Orta

Daha az kullanılan bir ödeme yöntemidir ve ek olarak, siparişler yalnızca 20 ABD Doları’ndan (ve yalnızca ABD Doları cinsinden) daha büyük bir tutarla ödenebilir, bu nedenle bankalar genellikle ücret talep ettiği için başka bir ödeme yönteminiz olmadığı sürece önermiyoruz transfer yapmak için, yabancı para birimi ve uluslararası transfer ise daha da fazla. Yine de, bu ödeme şeklini seçerseniz, paranız da korunur çünkü AliExpress onaylayana kadar tutar.

Diğer ödeme yöntemleri

AliExpress ayrıca kabul eder: WebMoney, Western Union, Yandex.Money, QIWI, DOKU, MercadoPago, Ticket, American Express… Ama hepsinden önemlisi, en önemlisi, AliExpress dışında asla ödeme yapmayın çünkü satıcıyla ilgili bir sorununuz varsa, bunlar size yardımcı olmayacak.

Anlaşmazlıklar ve talepler

Bazen sipariş ettiğiniz ürünün bir kusuru olabilir, bu durumda iki şey yapabilirsiniz. Birincisi , sorunu çözmek için satıcıyla bir anlaşmazlık açmaktır . Bunu yapmak için yapmanız gereken tek şey siparişe gitmek ve “açık anlaşmazlık” butonunu aramak, satıcıya sorunu göstermek ve bir çözüm sunmak için kanıt yüklemeniz gereken basit bir anket doldurmaktır.

Bu andan itibaren çeşitli şeyler olabilir:

  • Satıcı sizinle aynı fikirde. Anlaşmazlık sizin lehinize çözülür ve ilerleyen günlerde paranızı alırsınız.
  • Satıcı size farklı bir çözüm sunar, örneğin daha az para. Makul görünüyorsa, yapmanız gereken tek şey “kabul et” i tıklamaktır, anlaşmazlık paranızı birkaç gün içinde alacağınız bu kararla kapatılacaktır.
  • Satıcı size farklı bir çözüm sunuyor ve kabul etmiyorsunuz. Bu durumda, teklifi reddedebilir ve yeni bir teklif sunabilir veya gerçekten haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, AliExpress’in yeni bir çözüm sunmak için anlaşmazlığa otomatik olarak aracılık etmesi için birkaç gün bekleyin.

Dikkat etmeniz gereken başka bir şey şudur: eğer satıcı siparişi tekrar gönderebilmemiz için anlaşmazlığı kapatmamızı isterse, “iptal” düğmesine basmayın, çünkü bir anlaşmazlık iptal edilirse, AliExpress siparişi kapatır ve ürün size ulaşmazsa tekrar talep edemezsiniz.

Nakliye süreleri

Sık sorulan bir diğer soru şudur: Siparişimin ulaşması ne kadar sürer? Tek bir cevap yoktur, çünkü bu kez nakliye yöntemine vb. Ancak siparişin korunma süresi 60 gündür, bu yüzden alabileceği maksimum süre, o zaman almadıysak, paramızı talep etmek veya süreyi uzatmak için bir anlaşmazlık açmamız çok önemlidir.

Paylaş