1. Anasayfa
  2. E-Devlet

E-Devlet Nüfus Kayıt Örneği Alma

E-Devlet Nüfus Kayıt Örneği Alma

Nüfus kayıt örneği e-devlet nüfus kayıt örneği alma sayfası kullanılarak alınan bir belgedir. Genellikle bu belge yapılacak resmi işlemler öncesinde talep edilir. Bu belge üzerinde kişinin kimlik bilgiler ve aile bilgileri yer alır. Söz konusu belge valiliklerden ya da kaymakamlıklardan da alınabilir. Ancak kişilerin buralardan belgeyi almaları zaman kaybına neden olduğu için elektronik ortamdan alınması sağlanmıştır. Bu belge e-devlet olarak da anılan turkiye.gov.tr adresinden alınabilmektedir.

Nüfus Kayıt Örneği Almak İçin Giriş

Nüfus kayıt örneği e-devlet üzerinden alınabilen bir belgedir. Kişilerin bu belgeyi e-devlet üzerinden alabilmeleri için öncelikle e-devlet şifresi edinmeleri gerekir. Bu şifre ptt şubelerinden kişilerin kendilerine teslim edilir. Şifre alma işlemi sonrasında kimlik numarası ve şifre girişiyle sayfaya erişim sağlanır. Aynı şekilde şifresini daha önce almış olan kişiler tarafından da şifre ve tc kimlik numarası girilerek sayfaya erişim sağlanır.

Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Sayfası

E-devlet portalına giriş yapan kişilerin nüfus kayıt örneğini almak için öncelikle ana sayfada yer alan kurumlar seçeneğini tıklaması gerekir. Tıklama sonrasında açılan sayfadan kurumun adının yer alabileceği N harfini seçilir. Böylece yeni bir sayfa açılır. Daha sonra açılan sayfada yer alan kurumlar arasından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kurumunun adını bulunur ve kurum adı tıklanır. Bu işlem sonrasında ise kurum tarafından verilen hizmetlerin yer aldığı bir sayfa açılır. Açılan sayfadan nüfus kayıt örneği sorgulama linki tıklanır.

Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Nüfus kayıt örneği sorgulama linkinin tıklanmasıyla sorgulama ekranı açılır. Ekranda şu adımlar izlenerek sorgulama yapılır.

  • Sayfada yer alan bilgilendirme yazısının okunduğuna dair sayfada işaretleme yapılır ve devam et butonuna tıklanır.
  • Açılan sayfadan nüfus kayıt örneği tipi seçilir. Bu seçim aile, kişi veya nüfus aile şeklinde yapılır. Kişi sorgulaması sadece kişinin kendisini kapsarken, aile sorgulaması kişinin kendisini, eşini ve çocuklarını, nüfus aile sorgulaması ise kişinin kendisi, eşi, çocukları ile anne babasını kapsar.
  • Eski eş listele ve vukuatlı belge bölümlerinde uygun işaretleme yapılır.
  • Belgenin neden verileceğine dair belirleme bölümünde söz konusu belgenin kuruma ibraz, kurum talebi ve kişi talebi seçenekleri belgenin talebine bağlı olarak seçilir. Daha sonra da sorgula butonuna basılır.
  • Yapılan sorgulama işlemi sonrasında açılan sayfa nüfus kayıt örneği sayfasıdır.

Hazırlanan sayfanın çıktısı alınarak nüfus kayıt örneğini talep eden kişi ya da kuruluşlara teslim edilir.

Paylaş