1. Anasayfa
 2. Bilgi

Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Nereden Sorgulanır?

Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Nereden Sorgulanır?

Son zamanlarda İnternet de en çok aranılan soru engelli evde bakım ödeme bilgileri nereden sorgulanır? Evde bakım maaşı Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıma ihtiyacı olan engelliler ve yaşlı vatandaşların ailelerinden ayrılmamaları için ödenen paradır. Peki maaşın yatıp yatmadığınız nasıl öğrenebilirsiniz? Evde hasta bakım maaş sorgulaması e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlete kimlik numaranız ile giriş yaptığınız da arama çubuğuna engelli evde bakım ödeme bilgileri yazın. Açılan sayfada maaş ile ilgili bilgilerin tümünü bulabilirsiniz.

Sms Yolu ile Sorgulama

Evde engelli bakım maaşı alanlar Sms özelliğini kullanarak sorgulama yapabilmektedirler. Ziraat Katılım Bankası üzerinden alanlar mesaj olarak BAKIYE yazıp 4747 numarasına mesaj yazabilirler. Bir sms ücreti tahsil edilerek yapılan bu işlemde bankanız tarafından bilgilendirme mesajı gelecektir. Yeni bağlanacak ise evde bakım aylığına başvurulduktan sonra eve gelip kontrol ediyorlar. Daha sonra hesap açmanızı istiyorlar ve ödeme dönemine göre maaşı hesabınıza yatıyor.

Evde Bakım Parası Yatan İller

Evde bakım maaşları Bakanlık tarafından iller sıralamasına göre yatırılmaktadır. 13 Nisan 2020 tarihi itibariyle 15 ilde ödemeler gerçekleştirildi. İlerleyen günlerde diğer illerde de ödemelerin yapılması beklenmektedir.

Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Nereden Sorgulanır?

Evde Bakım Maaşı Ne Kadardır?

Yeni yılda yapılan zamlar oranında engelli yardımı ve evde bakım hastaları maaşları öncelik olmak üzere zam yapılmıştır. Sosyal olan bu yardımlarda 5,49 oranında arttırıma gidilmiştir. Böylelikle 1,384 lira olan sosyal yardım maaşları 2020 yılında 1,460 liraya yükselmiştir.

Evde Bakım için Başvuru Nasıl Yapılır?

Evde bakım için maaş başvurusu yapmak için aranan şartlar bulunmaktadır. Kriterleriniz uyuyor ise başvuru yapabilirsiniz.

–          Gelir durumunun istenilene uygun olması

–          Bakıma ihtiyacı olan hasta olması

–          Ağır yada engeli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu

Evde bakım aylığı almak için hanenin içine giren tüm gelirler toplamının bakılacak hastada dahil olmak üzere toplam sayıya bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Kişi başı düşen gelir asgari ücretin ‘7^’ünü geçmemelidir. Aile ve Sosyal Politikalar il veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapılmaktadır. Bakım hastasının ikametinin bulunduğu il ve ilçe olması gerekmektedir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir