1. Anasayfa
 2. E-Devlet

E-Devlet Üzerinden Telefon Numarası Sorgulama

E-Devlet Üzerinden Telefon Numarası Sorgulama
img 6120151b08e4c
5

Kişiler isimlerine kayıtlı olan telefon numarasını öğrenmek istediklerinde e-devlet üzerinden telefon numarası sorgulama yapabilirler. Bu sorgulama kişilerin isimlerine kayıtlı olan telefon numarasının bulunması amacıyla yapılır. Sorgulamayı yapan kişiler adlarına alınmış numaralar hakkında bilgi sahibi olabilirler. Ayrıca bu hatların hangi telefon operatörüne ait olduğunu öğrenebilirler. E-devlet portalı üzerinden sorgulama yapmak isteyenlerin öncelikle e-devlet için şifre alması gerekir.

E-Devlet Şifresi Almak

Günümüzde internet üzerinden ada kayıtlı telefon numarası sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılır. Bunun için kişilerin e-devlet portalına giriş yapabilmek için e-devlet şifresine sahip olmaları gerekir. Bu şifre Türkiye’de bulunan ptt şubelerinden cüzi bir ücret karşılığında alınabilir. Şifre alma işlemi sonrasında sisteme giriş yapan kişiler adlarına kayıt telefon numarası olup olmadığını öğrenebilirler.

Telefon Numarası Sorgulama İşlemi

Ptt şubelerinden e-devlet şifresi alındıktan sonra bu şifreler kullanılarak telefon numarası sorgulanabilir. Sorgulama şu adımlarla gerçekleştirilir;

 • İlk olarak kimlik numarası ve şifreyle turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.
 • Daha sonra kurumlar arasından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nu seçilir.
 • Kurum sayfası açıldığında yapılabilecek sorgulama ve işlemlerin listesi açılır.
 • Bu listeden Mobil Hat Sorgulama linki tıklanır.
 • Mobil Hat Sorgulama linki tıklandığında açılan sayfada kişinin adına kayıtlı olan numaraların listesi bulunur. Bu listede kimlik no, isim ve soy isim bilgilerinin yanı sıra Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell operatörüne ait olan hatların numaraları yazar.

Bu adımları gerçekleştirilmesiyle hangi numaraların ada kayıtlı olduğu öğrenilir.

Telefon Numara Sorgulaması Neden Gereklidir?

Telefon numarası sorgulama insanlar tarafından sıklıkla yapılan işlemler arasında yer alır. Bu sorgulamanın ilk sebebi çok fazla hat alan kişilerin sahip oldukları hatların hangileri olduklarını öğrenmek istemeleridir.

Sorgulamanın diğer sebebi ise kişilerin kendilerinden habersiz adlarına bir hat alınıp alınmadığını öğrenmek istemeleridir. Çünkü günümüzde kişiler dolandırıcılık, terör eylemleri ve çeşitli işlemler için kişilerin bilgilerini alarak hat satın alıp kullanabilirler.

Bunun için kişiler yaptıkları sorgulamada kendilerinin haberi olmadığı bir hattın sahibi olduklarını öğrendiklerinde operatörleri arayarak hattı kapattırabilirler. Ayrıca adlarına kayıtlı hat sebebiyle yükümlülük altına girmemek için savcılık kurumlarına başvurarak alınan hat hakkında bilgi sahibi olmadıklarına dair işlem başlatabilirler.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

 1. 12/04/2024

  Bu konuda fikirlerimizi paylaşalım! Telefon numarası sorgulamasının ne kadar önemli olduğunu düşünüyorsunuz?

  • 13/04/2024

   Telefon numarası sorgulamasının gereksiz olduğunu düşünüyorum. Herkesin gizliliğine saygı duymalıyız ve sürekli birbirimizi izlemek yerine güvene dayalı ilişkiler kurmalıyız. Bu konuda fikirlerimizi paylaşmak önemli, ancak herkesin mahremiyetine saygı göstermeliyiz.

 2. Gizlilik ihlali değil, güvenlik önlemi. Telefon numarası sorgulaması, kimlik doğrulama ve dolandırıcılığı önlemek için gereklidir. Kişisel bilgilerinizi korumak istiyorsanız, güvenlik önlemlerini desteklemelisiniz. Önemli olan, doğru amaçlar için kullanılmasıdır.

 3. Adam sadece merak etmiş, neden bu kadar sorun olduysa? Belki de gerekli bir işi var ya da sadece özel bir nedeni. Neden bu kadar sorun ediyorsun ki? Herkesin kendi tercihi ve sebepleri var, anlamaya çalışmak yerine yargılamak niye?

 4. Bu telefon numarası sorgulama işi ne kadar gerekli gerçekten? Tartışmaya açık bir konu!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir