1. Anasayfa
 2. Film

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

En İyi Bilim Kurgu Filmleri
26

Gerçek üstü hayatın normalleştiği en iyi bilim kurgu filmleri, yaratıcı senaryolarıyla diğerlerinden hemen ayrılır. Farklı kategorideki sahneleriyle izleyicinin hayata bakış açısını değiştiren bilim kurgu filmler, gelecekle ilgili öngörülere sahiptir. Gişe rekorları kırmış ve farklı yaş gruplarından sinemaseverleri bir araya getiren filmler şu şekilde listelenebilir.

Yıldızlararası (2014)

Bilim kurgu ve dram ögelerinin buluştuğu film ünlü yönetmen Christopher Nolan imzalı. İki çocuğuna sade ve güvenli bir gelecek sunmak isteyen Cooper, karşısına çıkan cazip teklifi reddedemez ve yeniden bilim insanı olur. İnsanlığın güvenliğini sağlaması gereken bu zorlu görevde aldığı riskler ailesiyle karşı karşıya kalmasına neden olur

2001: Bir Uzay Destanı (1968)

Ülkemizde Uzay Yolu Macerası olarak gösterilen film, 1968 yılında çekilerek bu kategoriye yön vermeyi başarmıştır. Evrim ve yapay zeka kavramlarının o tarihte değerlendirildiği yapım dört dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve görsel efekt dalında ödülü almaya hak kazanmıştır. Stanley Cubrick tarafından yönetilen film, pek çok filme esin kaynağı olmuştur.

Başlangıç (2010)

Bir başka Nolan imzalı film, sinema estetiğiyle harmanlanan bir senaryoya sahip. Özellikle Leonardo DiCaprio’nun üstün oyunculuk performansıyla dikkat çeken film, rüya ve bilinçaltı anlayışına farklı bir boyut kazandırıyor. Beyazperde eleştirileri de son derece başarılı olan film bilim kurgu sevenlerin mutlaka izlemesi gereken yapımlar arasında sayılabilir.

Matrix (1999)

Aksiyon ögeleriyle güçlenen The Matrix, bilim kurgu dendiğinde akla gelen birkaç film arasında sayılır. Rüyaların gerçek olduğu gerçeklerin kavranamadığı bir senaryoda Neo, Morpheus ve Trinity’nin maceraları devam filmlerinde de sürer.

 • The Matrix
 • The Matrix Reloaded
 • The Matrix Revolutions

İsimleriyle gösterilen bölümlerin her biri daha fazla ilgi görmüştür.

Bıçak Sırtı (1982)

Ridley Scott tarafından yönetilen film çekildiği yıldan çok uzak olan 2019 yılına ayna tutmuştur. Hayatı robotların ve özel polislerin yönettiği günler, illegal işlerin artmasıyla dünya dışı kolonilerin tehlikeli hale gelmesine neden olur. Bu türde bir başyapıt niteliğinde olan film, distopik türün de öncüsü olarak kabul edilir.

Yaratık (1979)

Korku ve bilim kurgu ögelerinin birleştiği film, gördüğü ilgi üzerine serileriyle beyazperdeye renk katmıştır. Bilmedikleri bir gezegene iniş yapmak zorunda kalan Nostromo uzay gemisinin mürettebatı yaşam mücadelesi vermek zorundadır. Bilmedikleri bir gezegene iniş yapmak zorunda kalan gemi ve içindekiler kendilerini bilmedikleri ürkütücü bir maceranın içinde bulur.

Avatar (2009)

James Cameron tarafından yönetilen film, üç boyutlu yüksek teknolojilerle çekilmiştir. Hayal gücüyle üretilen diyarların, hiç kullanılmayan dillerin ve yaratıkların yer aldığı hikaye, animasyon ögeleriyle birleşerek ortaya izlenme zevki yüksek bir film çıkmasını sağlamıştır.

Yapay Zeka (2001)

Macera ve dram esintileriyle buluşan bilim kurgu film ünlü yönetmen Steven Spielberg tarafından çekilmiştir. İnsan gibi davranan bir yapay zeka robotu olan 11 yaşındaki David, çocuğu olmayan bir aileye verilen bir oyuncaktır. Zaman içinde gerçeğe kavuşmak isteyen robot, tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkar.

Azınlık Raporu (2002)

Bir başka Steven Spielberg filmi olan Azınlık Raporu, cinayetlerin işlenmeden önce tespit edilmesini sağlayan bir kolluk kuvvetinin maceralarını beyazperdeye taşır. Avcıların av olduğu film gösterime girdiği yıl gişe rekoru kırmayı başarmıştır.

E.T. (1982)

Bilim kurgu türünden hoşlananların mutlaka izlemesi gereken bir yapım olan E.T. aynı zamanda bir aile ve macera filmidir. Bugün hala keyifli izlenebilecek olan film, uzaydan gelen sevimli yaratıkla farklı bir yere evrilir. Çocuklar E.T. ile yakın bir bağ kurarken ön yargılarından kurtulmayı da başarırlar.

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (26)

 1. 12/04/2024

  Yıldızlararası ve Matrix bence en iyileri, 2001e karşıyım. Başlangıç da gelsin!

 2. 10/04/2024

  Yıldızlararasının etkileyici olmasına rağmen, Matrixin daha derin bir mesajı var gibi hissediyorum.

 3. Yıldızlararası mı, Matrix mi? Hangisi gerçekten en iyi bilim kurgu filmi olmalı? Tartışalım!

  • 07/02/2024

   Yıldızlararası, Matrix her ikisi de efsane ama en iyisi kesinlikle Yıldızlararası. Christopher Nolanın yönetmenliği ve duygusal derinliği benzersiz. Matrix ise daha çok aksiyon ve felsefe üzerine odaklanıyor. Her ikisi de harika ama benim tercihim Yıldızlararası!

 4. Yıldızlararasıyı sevdim ama Matrixin etkisi efsane! 2001: Bir Uzay Destanı da unutulmazdı. Başlangıç da güzeldi, ama bence Matrix… Sen ne dersin?

  • Yıldızlararası güzel bir film ama Matrixin etkisine ulaşamaz. 2001: Bir Uzay Destanı da klasikler arasında. Başlangıç da ilginç bir konsept ama Matrixin derinliği ve etkisi efsane. Bence Matrix her zaman bir adım önde. Senin favorin hangisi?

 5. Yıldızlararası daha iyi başlangıç mı, Matrix mi? Tartışmaya açık bir konu!

 6. 26/07/2023

  Yıldızlararasıyı sevmedim, çok sıkıcıydı. Başlangıç ise harikaydı, favorim!

 7. 05/12/2022

  Bilim kurgu hakkında verdiğiniz bilgiler için çokkk teşekkürler.

 8. 05/12/2022

  Bilim kurgu filmleri aşığıyımdır. Hepsini izledim listedekilerin ama bıçak sırtını çok sevmiştim. Birde önerim var Ölümcül Deney serisi çok iyidir izlemek isteyenlere…

 9. 05/12/2022

  Gerçekten çok faydalı oldu kesinlikle izlemem gereken filmler olduğunu gördüm

 10. 04/12/2022

  Ne güzel bir bilgilendirme içinde izlediğim filmler var ama izlemediklerimde var hepsini izleyeceğim teşekkürler.

 11. Aşırı iyi bir anlatım olmuş emeğinize sağlık

 12. İzleyicilerin keyifle ulaşaşa bileceği bir ortam anlaşilir bit dille ve yine anlaşilir ön ara yüzüyle tasarlanmiş kolayca ulaşabileceğiniz bilim kurgu filmleri bulabilmenize imkan sağlayığ en iyi filmleri sizelere sunar

 13. 04/12/2022

  Bilim kurgu türünü çok severim ve keyifle izlerim değerli paylaşımınız sayesin izlemediklerim oldugunu fark ettim kısa süre izliycem ama teşekkür ederim

 14. Ne güzel bir bilgilendirme olmuş
  İçlerinden izlediğim filmler var ama izlemedimlerim de var. İyi oldu görmem ilk firsatta izleyeceğim

 15. Çok iyi bir anlatım olmuş katkıda bulunanlara teşekkürler

 16. 03/12/2022

  Bence güzel ve izlemeye ve okumaya değer

 17. Ne güzel bir bilgilendirme olmuş
  İçlerinden izlediğim filmler var ama izlemedimlerim de var. İyi oldu görmem ilk firsatta izleyeceğim hepsini

 18. 03/12/2022

  Çok güzel filmler tanıtmışsınız açıkcası benim favorim hala Matrix in ilk filmi emeğinize sağlık paylaşım için teşekkürler

 19. 03/12/2022

  Yapay zeka ve baslangiç filimleri gercekten efsane otekileri izlemedim ama en yakin zamanda izleyecem

 20. 03/12/2022

  Sayfanda güzel bilgiler var beğendim

 21. 03/12/2022

  Bunların bir kaçını izlemiştim daha önceden ama daha bir kaçını izlemedim Açıkçası çok ilgimi çekti izlemeyi düşünüyorum

 22. 03/12/2022

  Bunların bir kaçını izlemiştim daha önce ama içlerinde bilmediklerimde var bunları izlemeyi düşünüyorum

 23. 03/12/2022

  En güncel şekilde bize bilgileri sunması bizim için çok faydalı olmakta.

 24. 03/12/2022

  Çok güzel bir makale olmus ellerinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir