1. Anasayfa
 2. Film

En İyi Hint Filmleri

En İyi Hint Filmleri
14

Bollywood olarak anılan en iyi Hint filmleri, kendine has özelliklere sahiptir. Çok çeşitlilik gösteren bir kültüre sahip olan Hindistan’da kalabalık aile temalı filmler her zaman ilgi görmeyi başarmıştır. Renkli kıyafetlerin, dansların ve yaşam şekillerinin baş rolde yer aldığı filmler özellikle müzikleriyle dikkat çeker. İşte, en iyi Hint filmleri öneri listesi…

1- Lagaan (2001)

Dilimize “Bir Zamanlar Hindistan’da” olarak çevrilen film, Champaner kentinde yaşanan büyük bir kuraklığı anlatır. Lagaan adı verilen verginin kaldırılması için İngiliz Hükümeti’nin öne sürdüğü koşul, filme dram ve komedi ögelerinin dahil olmasını sağlar.

2- Milyoner (2009)

Dünyanın en yoksul insanlarının bir arada yaşadığı ülkede geçen zenginlik öyküsü, Hint sinemasının tüm dünyada ses getirmesine öncülük etmiştir. En İyi Yabancı Film kategorisinde Oscar’ı kazanan yapıt, televizyonun insanlık üzerinde kurduğu büyülü hakimiyeti yansıtan filmlerden birisidir. Ülkemizde de büyük bir izleyici kitlesine ulaşmayı başaran film; romantik, dramatik komedi ve komedi türlerine örnektir.

3- 3 Aptal (2009)

3 Aptal (2009)

Aamir Khan’ın oyuncu olduğu komedide, mühendislik okurken yurdun aynı odasında kalan 3 gencin hikayesi işlenir. Dostluk kavramı kimi zaman eğlenceli kimi zaman ise sert bir dille eleştirilirken Hindistan’da en çok izlenen filmler arasında giren yapım Amerika’da da büyük ilgi görmüştür.

4- Yerdeki Yıldızlar (2007)

“Her Çocuk Özeldir” olarak Türkçeye çevrilen filmin yönetmeni Aamir Khan’dır. Dram türünün başarılı örnekleri arasında adı geçen filmde özel bir çocuk ve Onu hayata bağlamaya çalışan öğretmeninin çabası konu edilir. Temelde sabır temasının işlendiği senaryo izleyiciden tam not almayı başarmıştır.

5- Dangal (2016)

Biyografik bir Bollywood filmi olan Dangal, Hintli Mahavir Singh Phogat’ın hikâyesini anlatıyor. İki küçük kızına güreş öğreten baba ve kızları hayat boyunca sosyal şekillendirme mücadelesiyle karşı karşıya kalır. Ülkemizde 2017 senesinde gösterilen film Aamir Khan’ın başarılı oyunculuk performansıyla dikkat çekiyor.

6- Peekay (2014)

Peekay (2014)

Başka bir gezegenden gelen bir yabancının tanrıyı bulma çabasını konu eden film, komedi ve bilim kurgu türüne örnek gösterilebilir. Şehirde gezinirken kimsenin sormadığı basit soruları akıllara getiren yabancı izleyiciye felsefi açıdan ders verir.

 • Filmfare En İyi Diyalog
 • Filmfare En İyi Senaryo
 • Uluslararası Hindistan Film Akademisi En İyi Yönetmen Ödülü

Başta olmak üzere pek çok ödüle layık görülen filmde başrol oyuncusu yine Aamir Khan.

7- Ghajini (2008)

Gerilim türünün örneği olan Bollywood filmi, nişanlısı ile mutlu bir hayatı olan zengin iş adamı Sanjay Singhania’nın hikayesini anlatıyor. Bir mafya lideri tarafından hunharca öldürülen nişanlısının intikamını almak için büyük bir mücadelenin içine giren genç adam alışılmadık yöntemler dener.

8- Sevginin Gücü (2015)

Konuşamayan küçük bir kız ile yolları kesişen bir adamın hikayesini anlatan film, trenle Pakistan ile Hindistan arasında geçen yolculukta geçiyor. Çıkılan yolculukta kızın hayatı tesadüflerle değişirken macera dolu sıcak bir gelecek izleyiciyi derinden etkilemeyi başarıyor.

9- Benim Adım Khan (2010)

Benim Adım Khan (2010)

Dram türünün örnekleri arasında önemli bir yer eden film, Asperger hastalığı taşıyan Hindistan asıllı Müslümanın hayatını konu ediyor. ABD başkanıyla konuşmak ve derdini anlatmak için riskli bir yolculuğa koyulacak olan Khan’ın hikayesi filme pek çok farklı dalda ödül getirmiştir.

10- Karga Yumurtası (2015)

Hindistan’ın kenar mahallerinde yaşayan iki kardeşin tek hayali yeni açılan pizzacıda pizza yemektir. Babaları hapiste olan çocuklar kömür çalarak biriktirdikleri parayla pizzacıya girer ancak pizza alabilir mi? Bir dram filmi olan Karga Yumurtası yetişkinlere ders veren nitelikte.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (14)

 1. 14/04/2024

  Bu listede 3 Idiots gibi efsane filmleri unutmak olmazdı, değil mi?

 2. 13/04/2024

  3 Aptal, en iyi Hint filmleri arasında olamaz! Bu listede daha iyi seçenekler var.

 3. Benim favorim 3 Aptal, ama Lagaan da efsane! Hangisi sizin en iyisi?

 4. 23/03/2024

  3 Aptal, diğerleri kadar iyi değil. Sizce de öyle mi? Tartışalım!

  • Seninle aynı fikirde değilim. 3 Aptal da diğerleri kadar eğlenceli ve başarılı bir film. Herkesin zevki farklıdır, ama benim için bu film harika bir iş çıkarmış. Tartışmaya açık olabiliriz, ama bence haksızlık yapma.

 5. 23/02/2024

  3 Aptal, gerçekten en iyi Hint filmlerinden biri mi? Tartışmaya açık!

 6. Yerdeki Yıldızlar, gerçekten en iyi Hint filmi mi? Tartışmaya açık!

 7. 31/10/2023

  Bu filmlerin en iyisi olduğunu düşünmüyorum, farklı fikirler var mı?

  • 31/10/2023

   Senin fikrin tabii ki önemli ama bu filmler gerçekten de harika. Belki bir kez daha izlemelisin, fikrini değiştirebilirsin. Benim favorilerim arasında. Herkesin zevki farklıdır tabii ama bu filmlerin kalitesiz olduğunu söylemek zor.

 8. 04/10/2023

  3 Aptal en iyi Hint filmi mi gerçekten? Tartışmaya açık konu!

  • 04/10/2023

   Evet, kesinlikle tartışmaya açık bir konu. Herkesin zevki farklıdır ve 3 Aptalın en iyi Hint filmi olduğunu düşünen birçok kişi var. Ancak bu tartışmalı bir konudur ve herkesin farklı görüşlere sahip olabileceğini unutmamak önemlidir.

 9. 25/09/2023

  3 Aptal, gerçekten en iyilerden mi? Tartışmaya açık bir konu!

 10. 05/12/2022

  Hint flimleri çok güzel ve sürükleyici kesinlikle izlemelisiniz izlemeden durmayin

 11. 05/12/2022

  Hint flimleri çok güzel ve sürükleyici kesinlikle izlemelisiniz tavsiye ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir