1. Anasayfa
 2. Bilgi

En İyi İnternet Firmaları

En İyi İnternet Firmaları
36

En İyi İnternet Firmaları hangileridir sorusu, pek çok kişi tarafından merak edilen sorulardan bir tanesi olmuştur. bilgireis.com olarak en iyi internet firmalarını araştırarak sizler için derledik. en iyi internet firmalarını yazımızın detaylarında bulabilirsiniz…

İnternet Servis Sağlayıcısı Nedir?

İnternet servis sağlayıcısı temel olarak belirli bir ücret ödenmesi karşılığında kullanıcılarına internet erişimi imkanı oluşturan kurum ve kuruluşları ifade etmektedir. İnternet Service Provider ifadesinin Türkçesi olan İnternet Servis Sağlayıcıları internet kullanımı sürecindeki en önemli faktörler arasında yer almaktadır. İnternet servis sağlayıcıları aracılığıyla hizmet alımı ve internet erişimi sağlayabilmektedir.

İnternet sağlayıcılarının hizmetleri çeşitli kurum ve kuruluşlar aracılığıyla alınabilmektedir. Bu süreçte söz konusu kurumlara ödenecek olan bir ücret karşılığında internet servis sağlayıcısı servisi hizmeti alabilmektedir. İnternet sağlayıcısı servisi hizmeti almak isteyen kişiler internet sağlayıcısı servisi hizmeti veren kurum ve kuruluşlarının sunmuş oldukları hizmet ve kampanyalar doğrultusunda karar verilmektedir.

İnternet Servis Sağlayıcısı Değiştirilebilir Mi?

Temel olarak internet servis sağlayıcıları değiştirilebilmektedir. Günümüzde birbirinden çok farklı internet sağlayıcısı hizmeti sağlayan kurum bulunmaktadır. Kullanıcılar da bu sayede mevcut internet sağlayıcı firmalarını değiştirebilmektedir. Bu süreçte kullanıcılar geçiş yapmak istedikleri internet sağlayıcısından hizmet almak istediğini bildiren bir dilekçe yazmaları gerekmektedir. Dilekçenin ardından ise şirkete başvuru gerçekleştirmektedirler.

Daha sonrasında bu şirkete başvuruda bulunulmalıdır. Bu süreçte kişiler mevcut aboneliklerinin bulunduğu internet servis saylayıcısı kuruma aboneliklerinin iptaline ilişkin işlemleri gerçekleştirmesi ve başvuruda bulunması gerekmektedir. Aboneliklerini değiştiren kişiler geçiş yaptıkları şirkete ilişkin birtakım belgeler imzalamaları gerekmektedir. Kurumlar genellikle söz konusu belgeleri ve hizmetleri kişilerin hizmeti talep ettikleri noktaya kadar ulaştırmaktadır. Firmaların değişim sürecine ilişkin işlemleri değişkenlik ve farklılık gösterebilmektedir. Şimdilerde ise internet servisi sağlayıcısı olan pek çok firma müşterilerine özel olarak kampanyalar düzenlemektedir.

İnternet servis sağlayıcısı firmaları genellikle değiştirilebilmekte ve farklı firmalara geçiş sağlanabilmektedir. Ancak birtakım durumlarda internet servis sağlayıcısı kurumlar değiştirilememektedir. Kişinin mevcut internet servis sağlayıcısı firmasına geçiş yapmasının ardından 3 ay geçmemiş olması halinde değişiklik gerçekleştirememektedirler.

Bu nedenle de değişiklik sağlamak isteyen kişilerin minimum 3 ay boyunca söz konusu firmada kalması gerekmektedir. Söz konusu süreden de anlaşılacağı üzere bir kullanıcının bir yıl içerisindeki maksimum servis sağlayıcısı hakkı 4 kez olmaktadır. Ve bu hak aynı internet servis sağlayıcıları arasında olmamaktadır. Aynı zamanda bazı şartlarda da kullanıcıların geçiş talepleri işlem alınamamaktadır. Geçiş başvurusunun sonuçlanmaması ya da abonelerin hizmet numaralarına ilişkin açık iş emrinin bulunması halinde talepleri işleme konulmamaktadır.

İnternet Servis Sağlayıcılarının Sundukları Hizmetler

İnternet servis sağlayıcıları esas olarak internet bağlantısının sağlanmasını sunmaktadır. Böylelikle kullanıcıların internet bağlantısının yanı sıra aynı zamanda ADSL hizmeti de sağlamaktadır. Aynı zamanda internet servis sağlayıcıları;

 • Elektronik posta
 • Data Center
 • Deticated sunucusu 
 • Kişisel web alanı
 • Kablo ve kablosuz servis alanı 
 • Dial up 
 • Geniş bant hizmetleri gibi olanaklar sunmaktadır.

Ülkemizdeki En İyi İnternet Firmaları

Türkiye’deki en iyi internet firmalarına bakmak gerekirse belli birtakım firmalardan söz etmek mümkün olmaktadır. Söz konusu internet sağlayıcı firmaların hizmet ve internet hızı noktasında en yaygın olanları;

 • Turknet (ortalama hız oranı; 47.43 Mbps)
 • Türksat Kablo (ortalama hız oranı; 38.39 Mbps)
 • Turkcell Superonline (ortalama hız oranı; 33.28 Mbps)
 • Vodafone (ortalama hız oranı; 23.32 Mbps)
 • Türk Telekom (ortalama hız oranı; 20.70 Mbps) şeklinde sıralanabilmektedir.

Ancak Türkiye’deki internet servis sağlayıcı faaliyeti gösteren firmalar bahsi geçen firmalarla kısıtlı özellik göstermemektedir. Çok daha farklı şekillerde çeşitlendirilebilmektedir. Bahsi geçen internet sağlayıcısı firmalar ön plan çıkan firmalar olmaktadır.

Dünya üzerinde en çok kullanılan hız ölçüm sitesi Speedtest, Türkiye’nin sadece internet bağlantı hız ortalamasını açıkladı.

Speedtest Intelligence ® , TurkNet’in 47,43 Mbps medyan indirme hızıyla 2022 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’deki en iyi internet firmaları arasında en hızlı sabit geniş bant sağlayıcısı olduğunu ortaya koyuyor.

Speedtest’in açıkladığı verilere buradan ulaşabilirsiniz.

2022 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’deki en iyi sabit genişbant sağlayıcıları için medyan gecikmeyi hesaplayan TurkNet, 7 ms ile en düşük gecikmeye sahipti.

Her bir sabit genişbant sağlayıcısının performansının tutarlılığını ölçerken, TurkNet’in 2022’nin ilk çeyreğinde Türkiye’deki en yüksek Tutarlılık Puanına ™ sahip olduğunu ve sonuçların %76,8’inin en az 25 Mbps minimum indirme hızı ve 3 Mbps minimum yükleme hızı gösterdiğini bulduk.

İstanbul, 31.06 Mbps ile Türkiye’nin en kalabalık şehirleri arasında sabit genişbant üzerinden en hızlı medyan indirme hızını 2022’nin ilk çeyreğinde gösterdi.

İstanbul ilini sırasıyla ankara, adana, izmir ve bursa takip etmekte.

Sizde kullanmakta olduğunuz veya memnun kalıp en iyi internet firmalarını yorumlarda belirtebilirsiniz.

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (36)

 1. 14/04/2024

  Bu firmaların hız ve fiyat konusunda ne kadar rekabetçi oldukları tartışılır.

 2. 13/04/2024

  Bu listedeki firmalar gerçekten en iyiler mi, tartışmaya açık bir konu!

 3. En İyi İnternet Firmaları konusunda yazılanlara katılıyor musunuz? Hangi firma sizin favoriniz?

 4. Bu firmaların hızları gerçekten iddialı mı, deneyen var mı? Gerçekten en iyiler mi?

 5. 09/03/2024

  Bu listede benim favorim yok ama senin en iyisi hangisi? Tartışalım mı?

 • 09/03/2024

  Senin favorin yoksa, tartışacak neyimiz var? En iyisi zaten açık: Benim favorim! Ancak, senin en iyisi hangisiymiş, merak ettim doğrusu. Tartışmaya hazırsan, gel de göster bana!

 • 17/02/2024

  En İyi İnternet Firmaları listesindeki sıralamaya katılmıyorum, başka firmalar da değerli olabilir.

 • Benim için en iyi internet firması TTNET, sizin tercihiniz ne yönde?

  • 06/02/2024

   TTNETin en iyi internet firması olduğunu düşünmek saçma. Hız, müşteri hizmetleri ve fiyat açısından daha iyi seçenekler var. Tercihim kesinlikle başka bir firma olurdu. Deneyimlerime dayanarak TTNETi tavsiye etmem.

 • 31/01/2024

  İnternet servis sağlayıcıları hız ve fiyat konusunda farklılık gösteriyor, hangisi tercih edilir?

  • Hız ve fiyat önemli olsa da, müşteri hizmetleri de bir o kadar önemli. Hızlı internet sağlayan bir şirketin kötü müşteri hizmeti vermesi sizi çok zor durumda bırakabilir. Hız ve fiyatın yanı sıra müşteri memnuniyetine de önem vermek lazım.

 • 15/01/2024

  En iyi internet firmaları hakkında konuşulurken hız mı yoksa fiyat mı önemli? Tartışalım!

 • 20/12/2023

  En İyi İnternet Firmaları listesine şaşırdım, neden X firma yok mesela? Anlamlı mı?

 • En İyi İnternet Firmaları konulu makalede hangi kriterlere göre değerlendirildiği belirtilmemiş, objektiflik sorgulanabilir.

 • 02/12/2023

  En iyi internet firması hangisi sizce? Hız mı önemli, fiyat mı? Tartışalım!

  • 03/12/2023

   Hız mı fiyat mı tartışalım diyorsunuz ama asıl önemli olan müşteri memnuniyeti. En iyi internet firması seçimi kişisel tercihlere bağlıdır. Kimine hız önemlidir, kimine fiyat. Önemli olan herkesin ihtiyacına en iyi şekilde cevap verebilen bir firmayı tercih etmek.

 • 02/12/2023

  En İyi İnternet Firmaları listesinde hangi kriterlere göre belirlendiği merak konusu. Transparan mı?

  • 03/12/2023

   Transparan mı olması önemli değil mi? Bu listeyi hazırlayanların kriterleri açıklamaları gerekmez mi? Şüpheli bir durum var gibi görünüyor. Araştırmaya değer.

 • 30/11/2023

  Bence değiştirilebilir olması çok önemli, özgürlüğümüzü kısıtlamamalılar. Siz ne düşünüyorsunuz?

  • Seni anlıyorum, ancak bazen değişiklikler gerekli olabilir. Özgürlüğümüzü korurken, bazı sınırlamalar da önemlidir. Hayatta her şeyin değiştirilebilir olması, istikrarı ve düzeni sağlar. Fikirlerini yeniden gözden geçirmen belki de farklı bir perspektif kazandırabilir.

 • En İyi İnternet Firmaları listesinde hangi ölçütlere göre sıralama yapıldığını merak ediyorum.

  • 30/11/2023

   Ölçütlerin ne olduğuyla ilgili bilgi vermemiş olmaları gerçekten rahatsız edici. Listeyi hazırlayanların şeffaf olması gerekir. Şüpheli sıralamalarla karşılaşmamak için detaylı bilgi vermeliler. Açık olmayan bir sıralama inandırıcı olmaz. Tam bir hayal kırıklığı.

 • 19/11/2023

  En İyi İnternet Firmaları konusunda hangi kriterlere göre değerlendirildiği açıklanmamış sanki. Şüphelerim var.

  • 20/11/2023

   Açıklanmamış olabilir ama senin şüphelerinle mi değerlendirildi? Belki de araştırıp kendin bir kriter listesi oluşturabilirsin. Şüphelerini gidermek için harekete geçmek daha mantıklı olabilir.

 • 16/10/2023

  En İyi İnternet Firmaları listesindeki sıralama bence şaşırtıcı, beklentilerimi karşılamadı. Sizce nasıl?

 • 12/10/2023

  En İyi İnternet Firmaları hakkında konuşulmuş, hangisi gerçekten en iyisi sizce? Tartışalım!

 • 07/10/2023

  En İyi İnternet Firmaları hakkında yazılanlar gerçekten bilgilendirici mi yoksa abartılı mı?

  • 07/10/2023

   Abartılı olduğunu düşünüyorum. İnternet firmaları hakkında yazılanlar genellikle reklam kokuyor ve gerçekleri yansıtmıyor. Araştırma yaparken dikkatli olmak gerekiyor, çünkü her şey altın olmayabilir.

 • 29/08/2023

  En İyi İnternet Firmaları arasında hangisi daha hızlı ve güvenilir sizce? Tartışalım!

  • 29/08/2023

   Senin için en iyi internet firması hız ve güvenilirlik açısından değişebilir. Benim tercihim X firması, hız ve güvenilirlik konusunda rakiplerinden öne çıkıyor. Senin tercihin nedir? Tartışalım!

 • 22/08/2023

  Benim görüşüme göre, en iyi internet firmaları hız ve müşteri hizmetiyle öne çıkmalı.

  • 22/08/2023

   Hız ve müşteri hizmeti önemli olsa da, benim için güvenilirlik ve fiyat da en az onlar kadar önemli. En iyi internet firmasının tüm bu unsurları dengede tutması gerektiğini düşünüyorum. Hız ve müşteri hizmeti sadece bir parça.

 • 20/08/2023

  Bu listede en iyi internet firmaları hangileri? Benim favorim X firması!

  • Senin favorin X firması mı? O firmayı tercih etmek yerine daha iyi hizmet veren ve müşteri memnuniyeti sağlayan firmaları araştırmalısın. Liste güncellenmiş olabilir, daha iyileri varken neden X firmasında takılı kalasın ki? Araştır, karşılaştır, en iyisini seç!

 • Bu firmaların hızı mı daha önemli, yoksa müşteri hizmetleri mi? Tartışalım!

 • bu makale bana çok yardımcı oldu çok teşekkür ederim

 • Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir