1. Anasayfa
 2. Bilgi

En İyi İnternet Firmaları

En İyi İnternet Firmaları

En İyi İnternet Firmaları hangileridir sorusu, pek çok kişi tarafından merak edilen sorulardan bir tanesi olmuştur. bilgireis.com olarak en iyi internet firmalarını araştırarak sizler için derledik. en iyi internet firmalarını yazımızın detaylarında bulabilirsiniz…

İnternet Servis Sağlayıcısı Nedir?

İnternet servis sağlayıcısı temel olarak belirli bir ücret ödenmesi karşılığında kullanıcılarına internet erişimi imkanı oluşturan kurum ve kuruluşları ifade etmektedir. İnternet Service Provider ifadesinin Türkçesi olan İnternet Servis Sağlayıcıları internet kullanımı sürecindeki en önemli faktörler arasında yer almaktadır. İnternet servis sağlayıcıları aracılığıyla hizmet alımı ve internet erişimi sağlayabilmektedir.

İnternet sağlayıcılarının hizmetleri çeşitli kurum ve kuruluşlar aracılığıyla alınabilmektedir. Bu süreçte söz konusu kurumlara ödenecek olan bir ücret karşılığında internet servis sağlayıcısı servisi hizmeti alabilmektedir. İnternet sağlayıcısı servisi hizmeti almak isteyen kişiler internet sağlayıcısı servisi hizmeti veren kurum ve kuruluşlarının sunmuş oldukları hizmet ve kampanyalar doğrultusunda karar verilmektedir.

İnternet Servis Sağlayıcısı Değiştirilebilir Mi?

Temel olarak internet servis sağlayıcıları değiştirilebilmektedir. Günümüzde birbirinden çok farklı internet sağlayıcısı hizmeti sağlayan kurum bulunmaktadır. Kullanıcılar da bu sayede mevcut internet sağlayıcı firmalarını değiştirebilmektedir. Bu süreçte kullanıcılar geçiş yapmak istedikleri internet sağlayıcısından hizmet almak istediğini bildiren bir dilekçe yazmaları gerekmektedir. Dilekçenin ardından ise şirkete başvuru gerçekleştirmektedirler.

Daha sonrasında bu şirkete başvuruda bulunulmalıdır. Bu süreçte kişiler mevcut aboneliklerinin bulunduğu internet servis saylayıcısı kuruma aboneliklerinin iptaline ilişkin işlemleri gerçekleştirmesi ve başvuruda bulunması gerekmektedir. Aboneliklerini değiştiren kişiler geçiş yaptıkları şirkete ilişkin birtakım belgeler imzalamaları gerekmektedir. Kurumlar genellikle söz konusu belgeleri ve hizmetleri kişilerin hizmeti talep ettikleri noktaya kadar ulaştırmaktadır. Firmaların değişim sürecine ilişkin işlemleri değişkenlik ve farklılık gösterebilmektedir. Şimdilerde ise internet servisi sağlayıcısı olan pek çok firma müşterilerine özel olarak kampanyalar düzenlemektedir.

İnternet servis sağlayıcısı firmaları genellikle değiştirilebilmekte ve farklı firmalara geçiş sağlanabilmektedir. Ancak birtakım durumlarda internet servis sağlayıcısı kurumlar değiştirilememektedir. Kişinin mevcut internet servis sağlayıcısı firmasına geçiş yapmasının ardından 3 ay geçmemiş olması halinde değişiklik gerçekleştirememektedirler.

Bu nedenle de değişiklik sağlamak isteyen kişilerin minimum 3 ay boyunca söz konusu firmada kalması gerekmektedir. Söz konusu süreden de anlaşılacağı üzere bir kullanıcının bir yıl içerisindeki maksimum servis sağlayıcısı hakkı 4 kez olmaktadır. Ve bu hak aynı internet servis sağlayıcıları arasında olmamaktadır. Aynı zamanda bazı şartlarda da kullanıcıların geçiş talepleri işlem alınamamaktadır. Geçiş başvurusunun sonuçlanmaması ya da abonelerin hizmet numaralarına ilişkin açık iş emrinin bulunması halinde talepleri işleme konulmamaktadır.

İnternet Servis Sağlayıcılarının Sundukları Hizmetler

İnternet servis sağlayıcıları esas olarak internet bağlantısının sağlanmasını sunmaktadır. Böylelikle kullanıcıların internet bağlantısının yanı sıra aynı zamanda ADSL hizmeti de sağlamaktadır. Aynı zamanda internet servis sağlayıcıları;

 • Elektronik posta
 • Data Center
 • Deticated sunucusu 
 • Kişisel web alanı
 • Kablo ve kablosuz servis alanı 
 • Dial up 
 • Geniş bant hizmetleri gibi olanaklar sunmaktadır.

Ülkemizdeki En İyi İnternet Firmaları

Türkiye’deki en iyi internet firmalarına bakmak gerekirse belli birtakım firmalardan söz etmek mümkün olmaktadır. Söz konusu internet sağlayıcı firmaların hizmet ve internet hızı noktasında en yaygın olanları;

 • Turknet (ortalama hız oranı; 47.43 Mbps)
 • Türksat Kablo (ortalama hız oranı; 38.39 Mbps)
 • Turkcell Superonline (ortalama hız oranı; 33.28 Mbps)
 • Vodafone (ortalama hız oranı; 23.32 Mbps)
 • Türk Telekom (ortalama hız oranı; 20.70 Mbps) şeklinde sıralanabilmektedir.

Ancak Türkiye’deki internet servis sağlayıcı faaliyeti gösteren firmalar bahsi geçen firmalarla kısıtlı özellik göstermemektedir. Çok daha farklı şekillerde çeşitlendirilebilmektedir. Bahsi geçen internet sağlayıcısı firmalar ön plan çıkan firmalar olmaktadır.

Dünya üzerinde en çok kullanılan hız ölçüm sitesi Speedtest, Türkiye’nin sadece internet bağlantı hız ortalamasını açıkladı.

Speedtest Intelligence ® , TurkNet’in 47,43 Mbps medyan indirme hızıyla 2022 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’deki en iyi internet firmaları arasında en hızlı sabit geniş bant sağlayıcısı olduğunu ortaya koyuyor.

Speedtest’in açıkladığı verilere buradan ulaşabilirsiniz.

2022 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’deki en iyi sabit genişbant sağlayıcıları için medyan gecikmeyi hesaplayan TurkNet, 7 ms ile en düşük gecikmeye sahipti.

Her bir sabit genişbant sağlayıcısının performansının tutarlılığını ölçerken, TurkNet’in 2022’nin ilk çeyreğinde Türkiye’deki en yüksek Tutarlılık Puanına ™ sahip olduğunu ve sonuçların %76,8’inin en az 25 Mbps minimum indirme hızı ve 3 Mbps minimum yükleme hızı gösterdiğini bulduk.

İstanbul, 31.06 Mbps ile Türkiye’nin en kalabalık şehirleri arasında sabit genişbant üzerinden en hızlı medyan indirme hızını 2022’nin ilk çeyreğinde gösterdi.

İstanbul ilini sırasıyla ankara, adana, izmir ve bursa takip etmekte.

Sizde kullanmakta olduğunuz veya memnun kalıp en iyi internet firmalarını yorumlarda belirtebilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. bu makale bana çok yardımcı oldu çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir