1. Anasayfa
 2. Bilgi

Numara Engelleme ve Kaldırma Nasıl Yapılır?

Numara Engelleme ve Kaldırma Nasıl Yapılır?
numara engelleme kaldirma nasil yapilir
0

Numara Engelleme ve Kaldırma Nasıl Yapılır? Akıllı telefonlar hayatımıza girdiği günden bu yana çok fazla şey değişmiştir. Hatta durum öyle bir öyle bir hal almaya başladı ki, cihazlar araç olmaktan çıkıp adeta amaç haline gelmeyi başardılar. Artık bir akıllı telefon, kişiliğiniz, maddi durumunuz hatta görüşleriniz hakkında bilgi verir hale geldi.

Durum bu şekilde olunca, yüzlerce kişiyle irtibat halinde olmak kaçınılmaz oldu. Bu kişilerden elbette hepsi diyalog halinde olmak istediğimiz kişiler değildi. İşte tam bu durumda yardımımıza koşan numara engelleme hizmetidir.

Ücretsiz Numara Engelleme

Hattınız; Vodafone, Turkcell, Türk Telekom veya diğer hatlardan olsa da numara engelleme hizmeti tamamen ücretsizdir. Akıllı telefonunuzu kullanarak kolayca istemediğiniz kişileri engelleyebilirsiniz. Akıllı telefondan numara engellemeyi aşağıdaki adımları takip ederek kolayca yapabilirsiniz.

 • Rehbere giriş yapın.
 • Engellemek istediğiniz kişinin bilgilerini açın.
 • Samsung marka cihazlar için; sağ üste yer alan üç nokta üst üste simgesine dokunun.
 • Açılan pencerede kişiyi engelle seçeneğini seçin.
 • Apple marka cihazlar için;
 • Son aramalar menüsünü açın
 • Engellemek istediğiniz kişiyi seçin ve ayrıntılar kısmına gelin.

Bu arayanı engelle seçeneğini seçerek işlemi tamamlayın.

Gizli Numara Engelleme

Tanıdığınız kişileri cihazınızı kullanarak kolayca engellediniz, peki ya gizli veya özel numaralardan gelen o rahatsız edici aramalar?

İşte o aramalardan kurtulmakta mümkün. Bunun için yapmanız gereken adımlar oldukça basittir. Bu işlemi yapmadan önce bilmeniz gereken şey, gizli numaralardan gelen aramaları engellemeniz durumunda, sizin yapacağınız gizli numara aramaları devam edebilmektedir. Gizli numaraya kapattığınız hattınızı operatörünüzün yönlendirmelerini kullanarak tekrar açmanız da mümkündür. Tüm bu açma kapama işlemleri için de hiçbir ücret ödemenize gerek yoktur.

Vodafone Gizli Numara Açma – Kapama

Kullandığınız operatör Vodafone ise gizli numaraları engellemek için yapmanız gereken işlem sadece mesaj atmaktır. Gizli numara aramaları almak istemiyorsanız; GIZLI AC yazarak 7046 ya kısa mesaj atınız. Mesaj iletildikten sonra tarafınıza hattınızın gizli numara aramalarına kapatıldığını belirten bir bilgilendirme mesajı gelecektir.

Gizli numaralardan tekrar arama almak isterseniz de aynı yöntemi izleyebilirsiniz. GIZLI KAPAT yazıp 7046 ya atacağınız mesaj sonucu numaranız tekrar gizli aramalara açık konuma gelir. Mesaj atmakla uğraşmak istemiyorsanız, Vodafone hattınızdan 7046 yı direk arayarak da işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

Turkcell Gizli Numara Açma – Kapama

Türkcell hat sahipleri, numaralarını gizli aramalara açmak veya kapatmak için dijital operatör uygulamasını kullanabilir. Dijital operatör uygulaması, Türkcell müşterilerinin neredeyse tüm işlemlerini arama yapmak ya da iletişim merkezlerine gitmek zorunda kalmadan kolayca yapabildikleri bir aplikasyondur.

Dijital operatörü Google play ya da Appstore üzerinden ücretsiz bir şekilde indirdikten sonra telefon numaranızla oturum açmanız gerekmektedir. Bu sayede hat bilgilerinize kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra sağ üstte bulunan arama simgesi yani büyüteç işaretine dokunun. Karşınıza gelen ekrana gizli numara yazarak aşağıda çıkan önerilenlerden, gizli numaradan arama kısıtlama seçeneğini seçin ve yönlendirmeleri takip ederek işlemi tamamlayın.

Eğer uygulamayı indirmek istemiyorsanız; 532 nolu müşteri hizmetlerini arayabilir ya da iletişim merkezlerini ziyaret edebilirsiniz.

Türk Telekom Gizli Numara Açma – Kapama

Kullandığınız GSM operatörü Türk Telekom ise hattınızı gizli numaralardan gelen çağrılara kapatmak oldukça kolay olacaktır. Bunun için yapmanız gereken *253# yazarak arama tuşuna basmaktır. Bu işlemi hattınızı gizli numaradan gelen aramalara açmak ve kapatmak için yapabilirsiniz. Mevcut durum ne ise o işlemi tersine çeviri bu arama. Yani, hattınız gizli numaradan gelen çağrılara açıksa bu aramanın ardından kapalı konuma gelir. Aksi durumunda da kapalı ise açık hale gelir. Bu işlemi dilediğiniz yerden dilediğiniz zamanda hiçbir ücret ödemeden kolayca yapabilirsiniz.

Tuşlu Telefonlarda Numara Engelleme İşlemi

Kullandığınız cihaz akıllı telefon değilse numara engelleme yapamazsınız diye bir kural yoktur. Akıllı telefonlara nazaran daha farklı yolları izleyerek sizlerde dilediğiniz numaralardan gelen çağrıları engelleyebilirsiniz.

Cihazınızın son aramalar kısmına gelin. Engellemek istediğiniz numara orada değilse kısa bir arama yaparak karşı tarafın telefonu çalmadan hemen aramayı sonlandırarak listeye gelmesini sağlayın. Görev çubuğu numaranın üzerine geldiğinde seçenekler tuşuna dokunun ve aşağı yön tuşunu kullanarak alt tarafta yer alan seçeneklere doğru ilerleyin. Numara engelleme ya da arama kısıtlama olarak karşınıza çıkan seçeneği ok tuşunu kullanarak seçin ve eğer isterse işlemi onaylamak için de tekrar ok tuşunu kullanın. Tuşlu cihazlarda arama engelleme işlemi de bu kadar kolaydır.

Tuşlu cihazlarda gizli veya özel numaralardan gelen aramaları engellemek için yukarı da yer alan operatör seçeneklerinden size uygun olanını seçebilir ve işlemi aynı adımları izleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir